НАЗК: Законопроєкт про державний екологічний контроль потребує суттєвого доопрацювання

29 Квітня, 2025 в 08:27

У сфері екології часто виникають порушення або зловживання з боку інспекторів, оскільки органи, що мають повноваження на перевірки й притягнення до відповідальності, володіють широкими дискреційними повноваженнями, що створює високі корупційні ризики

Законопроєкт №3091 “Про державний екологічний контроль” потребує суттєвого доопрацювання для повної імплементації до стандартів ЄС, виконання зобов’язань за Угодою про асоціацію між Україною та ЄС та врахування рекомендацій НАЗК. Про це повідомила пресслужба НАЗК.

Зауважується, що законопроєкт є ключовим для реформування системи екологічного нагляду в Україні. Його мета – підвищення ефективності екологічних інспекцій, посилення контролю за забруднювачами та приведення природоохоронного законодавства у відповідність до європейських норм. За результатами засідання встановлено, що  законопроєкт потребує суттєвого доопрацювання для повної імплементації до стандартів ЄС, виконання зобов’язань за Угодою про асоціацію між Україною та ЄС та врахування рекомендацій НАЗК.

У сфері екології часто виникають порушення або зловживання з боку інспекторів, оскільки органи, що мають повноваження на перевірки й притягнення до відповідальності, володіють широкими дискреційними повноваженнями, що створює високі корупційні ризики. Також на це впливає рівень прозорості, підзвітності, унормованості процедур та цифровізації у діяльності контролюючого органу. Тому головне наше завдання — заздалегідь виявляти корупційні ризики й усувати прогалини в законодавстві, оскільки запобігти корупції завжди простіше, ніж потім розслідувати кримінальні правопорушення, –  зазначив заступник Голови НАЗК Сергій Гупяк.

НАЗК здійснює методологічну та координаційну роботу в межах антикорупційного мейнстримінгу для формування та реалізації системної антикорупційної  політики заснованої на вимірювальних даних. Національне агентство надалі співпрацюватиме з усіма сторонами для якісного доопрацювання законопроєкта.

З 2020 року НАЗК провело антикорупційну експертизу понад 10 проєктів нормативно-правових актів, які регулюють відносини у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Раніше ми повідомляли, що право на безпечне довкілля закріплене в конституціях більшості країн, зокрема й у Конституції України (ст. 50). Однак наразі Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод не містить цього права, тому на рівні Ради Європи триває дискусія про необхідність включення такого права до Конвенції. Проте є і побоювання, що це суттєво збільшить кількість скарг до ЄСПЛ і перевантажить Суд.

Також стало відомо, що Кабмін підтримав законопроєкт стосовно заборони “джипінгу”.

Також Держпродспоживслужба інформує, що оператори ринку зобов’язані забезпечувати дотримання гігієнічних вимог до харчових продуктів на всіх стадіях їх виробництва та обігу, що регламентовано статтею 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».