Надбавка до пенсії після 65 років в Україні: є кілька умов, щоб отримати додаткові виплати
Хоча цього року розмір мінімалки не збільшували, у межах індексації мінімальна пенсія зросла до 3 758 гривень
У 2025 році одна з категорій пенсіонерів може отримати доплату до своїх виплат. Важливо тільки відповідати певним вимогам. В Уніан розповіли, кому належить надбавка до пенсії після 65 років.
Україна гарантує своїм громадянам право на отримання мінімальної пенсії, яка повинна бути не менше 40% від мінімальної зарплати (3 200 гривень) і прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність. Якщо ж людині призначена менша сума, то вона може розраховувати на додаткові гроші, які дотягнуть виплати до зазначеного рівня.
Ті, кому належить доплата до пенсії після 65 років, зобов’язані мати достатню кількість страхового стажу (35 років для чоловіків і 30 років для жінок). Якщо його не вистачає, то розмір виплати встановлюють пропорційно наявного стажу і з урахуванням прожиткового мінімуму.
Для доплати люди повинні отримувати пенсію по інвалідності, вислузі років, віку або через втрату годувальника. Згадану доплату Пенсійний фонд призначає самостійно, окремо звертатися не потрібно.
Торік виплати літнім українцям підвищували вже двічі. У січні їхня мінімальна виплата становила 2 840 гривень (за мінімальної зарплати 7 100 гривень), а у квітні – 3 200 гривень (8 000 гривень мінімалки).
Хоча цього року розмір мінімалки не збільшували, у межах індексації мінімальна пенсія зросла до 3 758 гривень.
Варто зазначити, що тим, кому тільки виповниться 65 років, розмір виплат підвищать після дня народження, якщо їхні пенсії були меншими за гарантований рівень.
Крім того, існують надбавки за вік. Можна отримати:
- 300 гривень додатково – від 70 до 74 років;
- 456 гривень – від 75 до 79 років;
- 570 гривень – від 80 років і старше.
Цю надбавку призначають окремо і вона може підсумовуватися з доплатою, яку видають, щоб “дотягнути” пенсію для 65-річних до мінімалки.
Раніше повідомляли, що громадяни, які досягли 65-річного віку та не мають права на пенсію через недостатній страховий стаж, можуть претендувати на державну підтримку. Її розмір визначається з урахуванням прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
На соціальну допомогу мають право особи яким виповнилося 65 років та які не мають права на пенсію або мають встановлену інвалідність. Також її можуть отримати громадяни, що не користуються жодними пенсійними чи соціальними виплатами, а також ті, хто належить до малозабезпечених верств населення. Повний перелік умов необхідних для отримання соціальної допомоги визначено Постановою КМУ № 261 від 2 квітня 2005 р.
Право на отримання цієї допомоги мають не лише громадяни України, котрі постійно проживають на її території, а й іноземці та особи без громадянства, які переїхали для постійного проживання. Також на виплати можуть розраховувати біженці, особи, які потребують додаткового захисту, а також громадяни Польщі, що перебувають на території України.
Розмір допомоги залежить від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У 2025 році це становить:
– 100% — 2361 грн (для людей з інвалідністю I групи);
– 80% — 1888 грн (для людей з інвалідністю II групи);
– 60% — 1416 грн (для людей з інвалідністю III групи);
– 50% — 1180 грн (для священнослужителів);
– 30% — 708 грн (для тих, кому виповнилося 65 років).
Якщо ви маєте право на цю підтримку, необхідно звернутися до підрозділів соціального захисту населення. Для оформлення допомоги слід підготувати низку документів: заява, паспорт, трудова книжка, картка платника податків, декларація про доходи та майновий стан із вказівкою інформації про склад сім’ї.
Повний перелік умов для отримання соціальної допомоги визначено Постановою КМУ № 261 від 2 квітня 2005 року.
Щодо термінів — особам, яким виповнилося 65 років, допомога надається довічно. Для осіб з інвалідністю виплати здійснюються на період встановлення інвалідності.
Аби отримати усну консультацію, телефонуйте 0 800 213 103 — єдиний контактний номер телефону системи надання безоплатної правничої допомоги. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні та приймаються у будні з 8:00 до 18:00.
Щоб поспілкуватися з юристами письмово, напишіть їм. Повідомлення обробляються у будні з 8:00 до 18:00
– У приватному чаті в Telegram «Безоплатна правова допомога (консультації)»;
– У Facebook (напишіть приватне повідомлення сторінці);
– У Instagram (напишіть приватне повідомлення сторінці).
Або звертайтеся до найближчого бюро правничої допомоги.
- Міністерство соціальної політики України дало роз’яснення, кому з громадян належить скористатися правом на призначення пільги або субсидії на тверде пічне паливо.
- Субсидію може бути призначено домогосподарству за умови, що за особу сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
- Право на призначення субсидії мають сім’ї, у яких розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання перевищує обсяг визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового платежу. Розмір обов’язкового платежу визначається для кожного домогосподарства індивідуально залежно від сукупного доходу.