Міжнародний Реєстр збитків відкрив категорію заяв щодо нежитлової нерухомості

19 Травня, 2025 в 08:42

Реєстр збитків раніше відкрив дев’ять категорій заяв, зокрема щодо вимушеного внутрішнього переміщення, порушення особистої недоторканності та пошкодження або знищення житлового нерухомого майна

15 травня міжнародний Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України, оголосив про відкриття для подання заяв нової категорії — A3.2 «Пошкодження або знищення нежитлового нерухомого майна». Про це інформує Мін’юст.

Ця категорія призначена для фізичних осіб — власників майна, котре було пошкоджене або знищене, якщо воно використовувалося не для проживання. Вона включає гаражі, паркомісця, офісні, складські та підсобні приміщення та іншу нерухомість нежитлового призначення.

Заявники можуть подати заяву про відшкодування:

– вартості знищеного майна;

– вартості ремонту/відновлення пошкодженого майна.

Для подання заяви власники мають надати докази права власності, які, як правило, можна отримати з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а також відповідні підтверджувальні матеріали щодо обставин пошкодження та розміру завданої шкоди, якщо така інформація є в розпорядженні заявника.

З формами та правилами подання нових категорій заяв можна ознайомитися на офіційному вебсайті Реєстру збитків за посиланням.

Додатково поінформували, що порядок подання заяв до Реєстру збитків затверджений та регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2024 року № 365.

Усі заяви до міжнародного Реєстру збитків подаються через вебпортал Дія.

У відомстві нагадали, що раніше Реєстр збитків відкрив дев’ять категорій заяв, зокрема щодо вимушеного внутрішнього переміщення, порушення особистої недоторканності та пошкодження або знищення житлового нерухомого майна.

Як подавати заяви

Особи, які зазнали серйозних тілесних ушкоджень, сексуального насильства, катувань, позбавлення волі або примусової праці, а також внутрішньо переміщені внаслідок війни, можуть подавати заяви через веб-портал “Дія” – захищену державну платформу, що забезпечує цифровий доступ до державних послуг.

Вся необхідна інформація, включаючи форми заяв, правила подання, поширені запитання та практичні інструкції, доступна на офіційному веб-сайті Реєстру збитків для України українською та англійською мовами.

Раніше ми поінформували, що з метою надання компенсації особам, чиє житло знищено або пошкоджено внаслідок збройної агресії РФ, 23 лютого 2023 року Верховна Рада прийняла Закон України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» №2923-IX, головним з опрацювання якого був Комітет з питань економічного розвитку.

У Комітеті акцентували, важливість прийнятого Закону України складно переоцінити, адже, як наголошується, вперше механізм надання компенсації закріпили на рівні закону. Документ покликаний допомогти постраждалим від війни та дає механізм отримання компенсації за пошкоджене та знищене в результаті російської агресії житло.

За приблизними розрахунками, близько 3 млн українців залишилися без житла або мешкають у пошкоджених росіянами будинках.

Наголошується, що головним фінансовим джерелом стануть заарештовані активи росіян, репарації. А також кошти державного та місцевих бюджетів, кошти міжнародних фінансових організацій, інших кредиторів та інвесторів та міжнародна технічна та/або поворотна чи безповоротна фінансова допомога тощо.

З травня 2023 року запроваджено програму державної допомоги на відновлення пошкодженого житла «єВідновлення». Пояснюється, що перший етап комплексної програми по компенсації стосується пошкодженого житла. Наступний – відшкодування за знищене житло — стартував із 1 серпня 2023 року: в Дії розпочався прийом заявок на компенсацію за зруйноване через війну житло.

Слід зазначити, що з вже 1 січня компенсацію за пошкоджене житло також можуть отримувати українці, котрі відремонтували його власним коштом.

  • У НАЗК пояснили, якщо ваш будинок зруйновано, то дані про такий об’єкт підлягають відображенню в розділі 3 «Об’єкти нерухомості» декларації до моменту виключення відомостей про нього із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
  • Заяви на компенсацію за знищене житло зможуть подавати більше українців.
  • Компенсація за пошкоджене чи знищене нерухоме майно громадянина, внаслідок збройної агресії РФ, не оподатковується.
  • Право на призначення субсидії мають сім’ї, у яких розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання перевищує обсяг визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового платежу. Розмір обов’язкового платежу визначається для кожного домогосподарства індивідуально в залежності від сукупного доходу.
  • єВідновлення: механізм надання компенсації для відновлення пошкодженого нерухомого майна.
  • Електронна публічна послуга єВідновлення – це послуга щодо надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ, надається на підставі заяви, поданої відповідно до вимог Порядку.