Міжнародний реєстр збитків: що це таке та як працюватиме

21 Березня, 2024 в 13:59

Міжнародний реєстр збитків покликаний отримувати та обробляти заяви про збитки та докази шкоди у зв’язку з агресією РФ проти України

На виконання резолюції Генасамблеї ООН від 14 листопада 2022 року «Сприяння здійсненню правового захисту і забезпечення відшкодування шкоди у зв’язку з агресією проти України» створено Реєстр збитків, завданих агресією російської федерації проти України, який є першою складовою всеохоплюючого міжнародного компенсаційного механізму, повідомляє Міністерство юстиції.

Основною концепцією міжнародного компенсаційного механізму є побудова у тісній співпраці з міжнародними партнерами та міжнародними організаціями цілісної системи, яка забезпечить реальне відшкодування збитків, завданих агресією.

Перший крок на шляху створення цього механізму було зроблено 12 травня 2023 року: на 1466-му засіданні заступників міністрів Ради Європи прийнято Резолюцію CM/Res(2023)3 про встановлення Розширеної часткової угоди про реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України. Про створення Реєстру було оголошено на Саміті Глав Держав та Урядів Ради Європи, що відбувся у Рейк’явіку 16-17 травня 2023 року.

Місцезнаходженням міжнародного Реєстру збитків є м. Гаага, Королівство Нідерландів.

Міжнародний реєстр збитків покликаний отримувати та обробляти заяви про збитки та докази; класифікувати та систематизувати такі заяви, оцінювати та визначати придатність заяв для включення до Реєстру та реєструвати прийнятні заяви з метою їх майбутнього розгляду та винесення рішення.

На цей час 43 держави та ЄС стали учасниками або асоційованими членами Реєстру збитків.

Зазначається, що на цей момент створено всі органи управління Реєстру. Рада Реєстру прийняла свій перший пакет правил і положень Реєстру, необхідних для запуску. Він включає правила подання, обробки та внесення заяв, а також категорії заяв, прийнятних для внесення до Реєстру збитків. Ці категорії заяв включають: втрату життя, катування та сексуальне насильство, а також тілесні ушкодження, примусове переміщення та примусове переселення осіб, втрату майна та доходу та інші форми економічних збитків, пошкодження критичної інфраструктури та інших державних об’єктів, збитки, завдані історико-культурній спадщині, збитки навколишньому середовищу та інші категорії, визначені Радою. Після затвердження цих правил Конференцією Учасників, в порядку, передбаченому Статутом Реєстру збитків, вони будуть опубліковані на вебсайті Реєстру збитків.

Наразі ведеться активна робота щодо розробки та запуску цифрової платформи для забезпечення швидкого та ефективного подання й опрацювання заяв і доказів. Цифрова платформа призначена для подання заяв про завдані збитки та доказів про їхнє настання, перевірки отриманої інформації, її обробки та зберігання.

На початку квітня 2024 року, під час Міжнародної конференції “Відновлення справедливості для України”, яка буде організована Нідерландами в Гаазі, буде оголошено про технічний запуск Реєстру для отримання перших заяв і доказів від осіб.

Водночас, створення Реєстру збитків не є кінцевою метою досягнення справедливості для України та її народу. У Мін’юст наголосили, що натомість вкрай важливо переконатися, що інформація, зібрана Реєстром, не лежатиме даремно в базі даних Реєстру.

У відомстві пояснили, що робота Реєстру, включаючи його цифрову платформу з усіма даними про заяви та докази, що містяться в ньому, має стати першою складовою майбутнього міжнародного компенсаційного механізму, який буде створено окремим міжнародним інструментом у співпраці з Україною. Точна форма майбутнього Компенсаційного механізму підлягає визначенню, але вона може включати комісію з розгляду заяв і компенсаційний фонд, уповноважені розглядати заяви та виносити рішення та/або виплачувати компенсацію за збитки, втрати чи шкоду, спричинені міжнародно-протиправними діями РФ в Україні або проти України.

Наголошується, що з цією метою створять неупереджену та ефективну міжнародну комісію з розгляду заяв, яка працюватиме відповідно до визнаних судових норм для розгляду заяв, поданих Україною та постраждалими організаціями та особами, які вимагають відшкодування шкоди внаслідок агресії РФ проти України.

Раніше ми поінформували, що з метою надання компенсації особам, чиє житло знищено або пошкоджено внаслідок збройної агресії РФ, 23 лютого 2023 року Верховна Рада прийняла Закон України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» №2923-IX, головним з опрацювання якого був Комітет з питань економічного розвитку.

У Комітеті акцентували, важливість прийнятого Закону України складно переоцінити, адже, як наголошується, вперше механізм надання компенсації закріпили на рівні закону. Документ покликаний допомогти постраждалим від війни та дає механізм отримання компенсації за пошкоджене та знищене в результаті російської агресії житло.

За приблизними розрахунками, близько 3 млн українців залишилися без житла або мешкають у пошкоджених росіянами будинках.

Наголошується, що головним фінансовим джерелом стануть заарештовані активи росіян, репарації. А також кошти державного та місцевих бюджетів, кошти міжнародних фінансових організацій, інших кредиторів та інвесторів та міжнародна технічна та/або поворотна чи безповоротна фінансова допомога тощо.

З травня 2023 року запроваджено програму державної допомоги на відновлення пошкодженого житла «єВідновлення». Пояснюється, що перший етап комплексної програми по компенсації стосується пошкодженого житла. Наступний – відшкодування за знищене житло — стартував із 1 серпня 2023 року: в Дії розпочався прийом заявок на компенсацію за зруйноване через війну житло.

Слід зазначити, що з вже 1 січня компенсацію за пошкоджене житло також можуть отримувати українці, котрі відремонтували його власним коштом.

  • У НАЗК пояснили, якщо ваш будинок зруйновано, то дані про такий об’єкт підлягають відображенню в розділі 3 «Об’єкти нерухомості» декларації до моменту виключення відомостей про нього із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
  • Заяви на компенсацію за знищене житло зможуть подавати більше українців.
  • Компенсація за пошкоджене чи знищене нерухоме майно громадянина, внаслідок збройної агресії РФ, не оподатковується.
  • Право на призначення субсидії мають сім’ї, у яких розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання перевищує обсяг визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового платежу. Розмір обов’язкового платежу визначається для кожного домогосподарства індивідуально в залежності від сукупного доходу.
  • єВідновлення: механізм надання компенсації для відновлення пошкодженого нерухомого майна.
  • Електронна публічна послуга єВідновлення – це послуга щодо надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ, надається на підставі заяви, поданої відповідно до вимог Порядку.