Комітет Ради опрацьовує законопроєкт щодо звільнення від сплати за ЖКП у разі зруйнованого житла
Метою є врегулювання на законодавчому рівні питання щодо звільнення власників житла від сплати за послуги з управління багатоквартирним будинком у випадку його пошкодження чи руйнування, що призвело до неможливості його подальшої експлуатації
Законопроект про внесення змін до деяких законів України щодо нарахування плати за житлово-комунальні послуги та облік збитків у зв’язку з пошкодженням або знищенням об’єктів нерухомого майна, реєстр. №13155, розроблено народними депутатами-членами Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг на численні звернення та скарги громадян, в яких внаслідок російської агресії було зруйновано або пошкоджено майно і відповідно нараховувалась плата за послугу з управління багатоквартирним будинком. Про це інформує пресслужба Ради.
Метою законопроєкту є врегулювання на законодавчому рівні питання щодо звільнення власників житла від сплати за послуги з управління багатоквартирним будинком (зменшення плати за рішенням співвласників) у випадку його пошкодження чи руйнування, що призвело до неможливості його подальшої експлуатації, на період його відновлення.
Проєктом Закону пропонується внести зміни до законів України «Про житлово-комунальні послуги», «Про кооперацію», «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» якими встановлюється, що тимчасово, під час дії режиму воєнного стану на території України та протягом року після його припинення чи скасування у разі пошкодження, руйнування багатоквартирного будинку внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, що призвело до руйнувань квартир, нежитлових приміщень чи окремих частин спільного майна будинку, що призвело до неможливості його подальшої експлуатації або створює загрозу життю і здоров’ю людей та/або майну співвласників, плата за послугу з управління багатоквартирним будинком не нараховується та споживачем не сплачується.
Водночас дати пошкоджень/знищення та дати відновлення встановлюються актами комісійних обстежень, якими також фіксується категорія пошкоджень, що надалі є підставою для:
– зупинення/поновлення нарахування плати за комунальні послуги та абонентське обслуговування;
– зупинення/поновлення нарахування або перерахунку/коригування плати за житлову послугу за рішенням зборів співвласників;
– зупинення нарахування плати за житлово-комунальні послуги особам, майно яких знищено і не підлягає відновленню;
– зупинення сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки до прийняття рішення щодо такої пільги з урахуванням вимог статей 12 та 266 Податкового Кодексу України.
Під час воєнного стану та протягом року після його завершення нарахування плати за комунальні послуги враховуватиме обставини пошкодження чи знищення об’єктів нерухомості в порядку який пропонується встановити в прикінцевих положеннях Закону України «Про житлово- комунальні послуги».
Поряд з цим пропонується уточнити норми які встановлюють права ЖБК та ОСББ щодо перегляду розміру внесків, або звільнення від їх сплати для власників знищеного майна. З метою забезпечення належного обліку збитків не тільки власників нерухомого майна але й управителів, враховуючи як прямі збитки, так і втрату доходів, законопроєктом пропонується внести відповідні зміни до законодавства, та передбачити розроблення відповідної методики.
У пресслужбі наголосили, що прийняття законопроєкту забезпечить право громадян на звільнення від сплати за послуги з управління багатоквартирним будинком у випадку його пошкодження чи руйнування, що частково призвело до неможливості його подальшої експлуатації, як то окремі квартири, нежитлові приміщення чи місця загального користування, де фактично послуги не надаються до моменту повного відновлення будинку.
Нагадаємо, українці, чий приватний будинок повністю зруйнували у результаті повномасштабного вторгнення РФ, зможуть отримати компенсацію на відбудову на власній земельній ділянці через єВідновлення.
Раніше у Мін’юсті нагадали, що однією з обов’язкових умов отримання компенсації є припинення права власності на знищене майно.
Також варто нагадати, що 23 лютого 2023 року Верховна Рада проголосувала Закон України № 2923-IX «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України».
Закон передбачає, у разі знищення/пошкодження житла або майна громадян, зокрема внаслідок війни, громадяни мають право на отримання компенсації від держави.
Нині послуга доступна для тих, хто мав житло у спільній власності. Для цього в Дії їм необхідно разом подати одну спільну заяву або кілька – окремо.
Уряд створив механізм надання компенсації за пошкодження низки визначених об’єктів нерухомого майна та затверджено Порядок надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ, з використанням електронної публічної послуги єВідновлення.
Електронна публічна послуга єВідновлення – це послуга щодо надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ, надається на підставі заяви, поданої відповідно до вимог Порядку.
Наголошуємо – для подачі заяви право власності на житло має обов’язково бути зареєстрованим в Державному реєстрі речових прав.
Нарахування компенсації
Компенсація за знищений об’єкт нерухомого майна надається двома способами.
Перший передбачає надання грошових коштів шляхом їх перерахування на поточний рахунок отримувача компенсації зі спеціальним режимом використання для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку. Такий рахунок відкривається на ім’я отримувача компенсації. Порядок відкриття та ведення таких рахунків визначається Національним банком України.
Другий передбачає фінансування придбання квартири, іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку (зокрема фінансування придбання такого приміщення/будинку, що буде споруджений у майбутньому, або інвестування/фінансування його будівництва) з використанням житлового сертифіката.
Компенсація за пошкоджений об’єкт нерухомого майна надається шляхом виконання робіт, пов’язаних з будівництвом, на пошкодженому об’єкті нерухомого майна з метою його відновлення (зокрема розроблення проєктної документації на будівництво, проведення її експертизи, виконання будівельних робіт) та/або надання будівельної продукції для виконання таких робіт.
Зауважимо, окрім прав, отримувачі компенсації мають ще низку обов’язків.
Порядок визначає, що отримувач компенсації для проведення ремонту зобов’язаний:
- дотримуватися вимог Порядку, зокрема щодо цільового використання коштів для придбання будівельної продукції з метою проведення ремонту отримувачем компенсації або шляхом замовлення виконання відповідних послуг / робіт, визначених у чек-листі;
- дотримуватися вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності та враховувати рекомендації із звіту з технічного обстеження пошкодженого об’єкта нерухомого майна;
- здійснювати заходи щодо мінімізації негативного впливу на здоров’я людей та навколишнє природне середовище під час виконання робіт з відновлення експлуатаційної придатності об’єкта (перелік таких робіт наведено в додатку 3 до Порядку);
- після завершення ремонтних робіт, визначених у чек-листі, подати повідомлення у мобільному додатку Дія;
- сприяти проведенню верифікації та моніторингу.
Для встановлення факту цільового використання компенсації комісією здійснюється верифікація. Верифікація – це сукупність заходів, спрямованих на встановлення факту цільового використання компенсації для придбання будівельної продукції з метою виконання ремонту самостійно отримувачем компенсації або шляхом замовлення виконання відповідних послуг та робіт. Верифікація може бути вибірковою, в такому разі відбір повідомлень про завершення ремонтних робіт для проведення вибіркової верифікації здійснюється автоматично з даних Реєстру пошкодженого та знищеного майна.
- Заяви на компенсацію за знищене житло зможуть подавати більше українців.
- Компенсація за пошкоджене чи знищене нерухоме майно громадянина, внаслідок збройної агресії РФ, не оподатковується.
- Право на призначення субсидії мають сім’ї, у яких розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання перевищує обсяг визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового платежу. Розмір обов’язкового платежу визначається для кожного домогосподарства індивідуально залежно від сукупного доходу.
- єВідновлення: механізм надання компенсації для відновлення пошкодженого нерухомого майна.