Хто є платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки: пояснення

22 Січня, 2025 в 10:34

Всім власникам житлової нерухомості, котра перевищує визначені законом обсяги, доведеться сплатити податок на нерухомість

Відповідно до п.п. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 Податкового кодексу України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, зокрема нерезиденти, котрі є власниками житлової та/або нежитлової нерухомості.

Підпунктом 266.1.2 п. 266.1 ст. 266 ПКУ визначено платників податку в разі перебування об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб:

а) якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;

б) якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;

в) якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.

У 2025 році податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з фізичних осіб будуть платити власники:

  • квартир площею понад 60 кв. м;
  • будинків площею понад 120 кв. м;
  • інших різних типів житла, в тому числі їх часток, понад 180 кв. метрів.

Ставку податку визначає місцева влада. Водночас обов’язково має врахувати тип житла та розташування. У 2025 році податок сплачується за звітний 2024 рік.

Розмір ставки податку не може перевищувати 1,5 % розміру мінімальної зарплати за 1 квадратний метр, яка на 1 січня 2024 року становила 7100 грн. Отже, максимальний розмір ставки – 106,5 грн за 1 квадратний метр.

Як це виглядатиме на практиці? Наприклад: Ви – власник квартири площею 65 кв. метрів. Ставка податку – 1,5 % (7 100 гривень х 1,5 відсотка = 106,5 гривень). Оподатковувана площа – 5 кв. метрів (65 кв. метрів – 60 кв. метрів). Сума податку: 5 кв. метрів х 106,50 гривень = 532,50 гривні.

До 1 липня кожен, хто має сплатити цей податок, отримає відповідне повідомлення з чіткими розрахунками. Куди? В електронний кабінет або рекомендованим листом. Аби не отримати штраф, сплачуйте цей податок вчасно. З моменту отримання повідомлення на це є 60 днів, пояснила ДПС.

Від сплати податку звільнені:

  • власники житлової нерухомості, сумарна площа якої не перевищує встановлених норм;
  • власники, чия нерухомість знаходиться на окупованих територіях, пошкоджена чи в зоні активних бойових дій.

Об’єкти нерухомості, за які також не доведеться сплачувати:

  • дитбудинки сімейного типу;
  • житло, яке належить дітям-сиротам, позбавленим батьківського піклування та дітям з інвалідністю, які виховуються одинокими матерями чи батьками, але не більше одного такого об’єкта на дитину;
  • житлова нерухомість – власність громадських об’єднань осіб з інвалідністю та їх підприємств;

об’єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним або прийомним сім’ям, у яких виховується п’ять та більше дітей, тощо.

Зауважимо, раніше ми пояснили правові аспекти оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що знаходяться на території Автономної Республіки Крим та перебувають у власності фізособи, яка проживає на материковій частині території України.

Довідка. За наявності у власності платника податку об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, зокрема його частки, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку).