Дохід сім’ї, який враховується при наданні пільг на оплату комунальних послуг: роз’яснення ПФУ
З 1 січня 2024 року розмір податкової соціальної пільги становить 4240 гривень
Перелік пільг з оплати житлово-комунальних послуг, що надаються з урахуванням доходів, а також осіб, які мають право на такі пільги, визначено Порядком надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 №389).
Пільга — надається визначеним категоріям громадян: ветеранам війни, членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, захисникам та захисницям України, особам, постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, дітям війни, багатодітним сім’ї тощо.
Пільги з оплати житлово-комунальних послуг надаються за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім’ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.
З 1 січня 2024 року розмір податкової соціальної пільги становить 4240 гривень.
Це місячний прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 1 січня звітного податкового року (3028 гривень), помножений на 1,4 та округлений до найближчих 10 гривень.
Додамо, що дія Порядку поширюється на осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із Законами України, зазначеними в пункті 2 Порядку.
Перелік осіб, які мають право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг, що надаються з урахуванням доходів.
Без урахування середньомісячного доходу така пільга надається у розмірі 100 % знижки:
- учасникам бойових дій у період Другої світової війни, яким виповнилося 85 років і більше;
- особам з інвалідністю внаслідок війни 1-3 групи;
- реабілітованим особам, з-поміж тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув’язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу та яким встановлена інвалідність;
- колишнім малолітнім в’язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, які визнані особами з інвалідністю.
Для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги, ведеться Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (постанова КМУ від 29.01.2003 № 117). До ЄДАРП включається інформація про пільговика та членів його сім’ї, на яких згідно із законодавчими актами поширюються пільги.
При поданні заяви для внесення відомостей до ЄДАРП пільговик надає:
- паспорт/тимчасове посвідчення громадянина України;
- документи, що підтверджують право пільговика на пільги;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП);
- довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
- договір оренди;
- довідку про сплату житлово-комунальних послуг за іншою (відмінною від місця реєстрації) адресою або інший офіційний документ, що підтверджує фактичне місце проживання пільговика, а в разі їх відсутності — акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи, який складається посадовою особою виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади.
Нагадаємо, що заява до ЄДАРП з необхідними документами/відомостями подається:
- в електронній формі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток «Пенсійний фонд», офіційний вебсайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний вебпортал електронних послуг;
- особисто до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України;
- поштою до органу Пенсійного фонду (тимчасова адреса для листування з Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області: 49008, м. Дніпро, вул. Надії Алексєєнко, 106).
Варто також окремо акцентувати, що без урахування середньомісячного доходу пільга надається у розмірі 50 % знижки:
- сім’ям загиблих (померлих) ветеранів війни та сім’ям загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України;
- учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1,2 категорії;
- особам, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1,2 категорії;
- дружинам (чоловікам) померлих громадян, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою;
- опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, 1,2 категорії;
- ветеранам військової служби, ветеранами органів внутрішніх справ, ветеранами Національної поліції, ветеранами податкової міліції, ветеранами державної пожежної охорони, ветеранами Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранами служби цивільного захисту, ветеранами Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Бюро економічної безпеки України;
- дружинам (чоловікам) померлих (загиблих) ветеранів зазначених категорій громадян;
- реабілітованим особам, які стали особами з інвалідністю внаслідок репресій або є пенсіонерами;
- дружинам (чоловікам) загиблих або померлих військовослужбовців, їхнім неповнолітнім дітям або повнолітнім дітям — особам з інвалідністю з дитинства;
- дружинам (чоловікам) військовослужбовців, які пропали безвісти під час проходження військової служби, у разі якщо вони не взяли інший шлюб, та їхнім неповнолітнім дітям або повнолітнім дітям — особам з інвалідністю з дитинства;
- батькам військовослужбовців, загиблих або померлих під час проходження військової служби;
- батькам військовослужбовців, які пропали безвісти під час проходження військової служби;
- особам з інвалідністю, інвалідність яких настала внаслідок захворювання, одержаного під час проходження військової служби;
- батькам та членам сім’ї працівників Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, які загинули (померли), пропали безвісті або стали особами з інвалідністю;
- депортованим особам, які досягли пенсійного віку або є особами з інвалідністю;
- військовослужбовцям Служби безпеки України на пенсії.
Тоді як без урахування середньомісячного доходу пільга надається у розмірі 75 % знижки:
- учасникам бойових дій;
- постраждалим учасникам Революції Гідності;
- реабілітованим особам з-поміж тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув’язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу;
- колишнім неповнолітнім (яким на момент ув’язнення не виповнилося 18 років) в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, створених фашистською Німеччиною та її союзниками в період Другої світової війни, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків.
Варто зауважити, що за наявності одночасно права на субсидію і на пільгу надається один з видів допомоги.
Раніше ми повідомляли, що чимало громадян плутають такі поняття як «житлова субсидія» та «пільга на житлово-комунальні послуги» і навіть часто вважають, що це різні назви однієї і тієї ж виплати. Це не зовсім так. Дійсно, спільним є те, що це допомога, яка надається державою на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Однак, житлова субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та пільга на оплату житлово-комунальних послуг – це два різних види виплат.
- Міністерство соціальної політики України дало роз’яснення, кому з громадян належить скористатися правом на призначення пільги або субсидії на тверде пічне паливо.
- У ПФУ роз’яснили питання зарахування до середньомісячного сукупного доходу для призначення субсидії нараховані банком відсотки від розміщеного депозиту.
- Субсидію може бути призначено домогосподарству за умови, що за особу сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
- Перелік осіб, котрі мають право на житлову субсидію в умовах воєнного стану.
- Право на призначення субсидії мають сім’ї, у яких розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання перевищує обсяг визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового платежу. Розмір обов’язкового платежу визначається для кожного домогосподарства індивідуально в залежності від сукупного доходу.