Звернення про спроби позбавлення українців їхньої нерухомості на ТОТ можна подавати до Офісу Генпрокурора

9 Серпня, 2024 в 15:08

В ОГП повідомлення фіксуватимуть і передаватимуть відповідним органам для проведення досудового розслідування

Згідно з українським законодавством, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, котра перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Внутрішньо переміщених осіб прийнято також називати вимушеними переселенцями або просто переселенцями. Від біженців вони відрізняються тим, що не виїжджають за межі країни, громадянами якої є.

Факт внутрішнього переміщення і взяття на облік ВПО підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених ст. 12 Закону.

Варто зауважити, що законодавством передбачено, що на виплати мають право внутрішні переселенці з територій, що входять до Переліку, затвердженого наказом Мінреінтеграції від 22 грудня 2022 року № 309. Одначе, за умови, що:

  • стосовно цих територій не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації;
  • ці особи не перебували за кордоном більш ніж 30 днів підряд на дату звернення по допомогу.

Специфіка внутрішньо переміщених осіб полягає в тому, що, бувши громадянами держави і залишаючись на її території, вони знаходяться під винятковою юрисдикцією і захистом своєї країни, навіть якщо сама держава і неспроможна забезпечити такий захист. Тому надання допомоги таким особам з боку міжнародних органів може кваліфікуватися як втручання у внутрішні справи держави.

Громадяни України можуть подавати звернення про спроби позбавлення їх нерухомості на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) до Офісу Генерального прокурора.

В ОГП такі повідомлення фіксуватимуть і передаватимуть відповідним органам для проведення досудового розслідування.

Подати звернення можна:

  • поштою на адресу: вул. Різницька, 13/15, м. Київ, 01011;
  • через скриньку за адресою: вул. Різницька, 13/15, м. Київ, 01011 (хол адміністративної будівлі);
  • шляхом електронного звернення за визначеною формою;
  • зателефонувавши на гарячу лінію ОГП за номером: (044) 200-76-24;
  • під час особистого прийому.

Телефон для отримання інформації про реєстрацію вхідної кореспонденції: (044) 200-75-70.

У зверненні має бути зазначено:

1) прізвище, ім’я, по батькові громадянина;

2) контактну інформацію;

3) викладено суть порушеного питання.

Також якщо вам відомо про факти так званої націоналізації майна окупаційною владою, незаконного заселення сторонніх осіб у житло українців на ТОТ чи про осіб, причетних до таких дій, можна повідомляти до інших правоохоронних органів України або на гарячу лінію Мінреінтеграції 1548.

  • Компенсація за пошкоджене чи знищене нерухоме майно громадянина, внаслідок збройної агресії РФ, не оподатковується.
  • У бюджеті на 2024 рік передбачено на виплати житлових субсидій і пільг громадянам на оплату житлово-комунальних послуг 49,9 млрд грн, що на 12 млрд грн більше проти 2023 року.
  • Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що уряд запускає експериментальний проєкт щодо додаткового забезпечення населення дровами.
  • Також у Східному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків роз’яснили щодо оподаткування доходу у вигляді благодійної допомоги, яку виплачують внутрішньо переміщеним особам міжнародні благодійні організації.
  • Згідно з постановою КМУ № 332 виплати ВПО можуть призначатися на другий шестимісячний період без додаткового звернення певним категоріям ВПО.
  • Кабмін прийняв постанову, якою вніс зміни у порядок призначення виплат на проживання для ВПО.