Заходи безпеки під час роботи у спеку: роз’яснення Держпраці

17 Червня, 2024 в 09:22

Допустимі показники мікроклімату є різними для різних категорій робіт за показниками важкості, але верхньою межею температури на постійних робочих місцях є температура + 28º С

Влітку майже на всій території півдня України температура повітря вдень перевищує + 30º С. Зрозуміло, що за таких умов продуктивність праці істотно знижується, а ймовірність нещасних випадків зростає. Так, аби зменшити вплив підвищеної температури повітря на працівників, роботодавцям необхідно організувати оптимальний режим праці та відпочинку, а також ужити певних заходів безпеки, щоб не допустити перегріву працівників у спекотні дні, пояснили в Управлінні інспекційної діяльності у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці.

Оптимальні та допустимі показники мікроклімату є різними для різних категорій робіт за показниками важкості, але верхньою межею температури на постійних робочих місцях (тобто там, де працівник проводить понад половину свого робочого часу або не менше двох годин поспіль) є температура + 28º С. Засоби й заходи з нормалізації мікрокліматичних умов теж можуть бути різними: це і влаштування жалюзі або світловідбивних плівок на засклених поверхнях, і максимальне використання природної вентиляції, і влаштування систем кондиціювання, і використання спеціального одягу та засобів захисту.

Під час робіт на відкритих майданчиках слід організувати раціональні режими праці та відпочинку. Так, сумарна тривалість робіт за температури понад + 28º С не повинна перевищувати 4-5 годин за зміну. Внутрішньозмінний режим праці та відпочинку організовують користуючись з тривалості робочого часу: тривалість регламентованих перерв має становити не менше 10% робочого часу на кожні 2º С перевищення. Але необхідно враховувати, що під час таких перерв працівники повинні перебувати у приміщеннях із різницею температур повітря не більше + 5º С та не нижче + 25º С (особливу увагу на це слід звернути працівникам, які працюють у приміщеннях, де установлені кондиціонери, адже різкі перепади температур значно підвищують ризик серцевих нападів).

Під час робіт на відкритих місцевостях і за температури зовнішнього повітря + 35° C і вище тривалість періодів безпечної роботи має становити 15-20 хвилин із подальшим відпочинком не менше 10 хвилин в охолоджуваних приміщеннях. При цьому допустима сумарна тривалість термічного навантаження за робочу зміну для осіб, які використовують спеціальний одяг для захисту від теплового випромінювання, не повинна перевищувати 4-5 годин, а без такого спеціального одягу – 1,5 -2 години. Робота за температури зовнішнього повітря понад + 37° C за показниками мікроклімату є небезпечною (екстремальною). У такому разі не рекомендується проводити роботи на відкритому повітрі. Роботодавцям слід змінити порядок робочого дня та перенести години роботи на ранковий і вечірній час.

З метою профілактики зневоднення організму рекомендується правильно дотримуватися питного режиму. Фахівці радять пити мінеральну лужну воду, соки, вітамінізовані напої замість питної води. Вживати воду слід часто і в невеликих кількостях. Під час фізичних робіт за температури повітря понад + 30° C слід випивати не менше 0,5 л води за годину.

Управління інспекційної діяльності у Запорізькій області нагадує керівникам підприємств про необхідність дотримання вимог чинного законодавства з охорони праці та проведення профілактичних заходів під час робіт на висоті в несприятливих погодних умовах. Не дозволяється працювати на висоті у відкритих місцях за швидкості вітру 10 м/с і більше та за температури повітря понад + 35 °С. Невідкладні роботи на висоті у складніших погодних умовах (за інших температур) виконуються за рішенням роботодавця. При цьому у Проекті виконання робіт слід передбачити додаткові заходи безпеки, що відповідають цим умовам.

Раніше ми пояснили, що за час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або для осіб, які його оточують, і довкілля не з його вини, за ним зберігається середній заробіток. Зазначене положення статті 113 КЗпП має застосовуватись саме у випадку виникнення виробничої ситуації.

Окрім цього, детально розглянули, що організація трудових відносин в умовах воєнного стану – це особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, котрі працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

  • У період простою між роботодавцем та працівником продовжує діяти трудовий договір. Проте в цей час працівники не виконують свої трудові обов’язки.
  • Набув чинності Закон стосовно надання та використання відпусток: головні зміни.
  • Згідно зі ст. 34 КЗпП простій — призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами. Підприємство, установа зобов’язані надавати працівникові навчальну відпустку саме в той час, який визначив навчальний заклад.
  • Особливості виконання трудових обовʼязків за сумісництвом.
  • Діти, які працюють, прирівнюються у правах до дорослих, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України.