ЄСПЛ оголосив рішення у справі «Україна та Нідерланди проти Росії»

9 Липня, 2025 в 10:48

Суд визнав РФ винною у численних порушеннях прав людини, що відбувалися на окупованих територіях до та після 24 лютого 2022 року, і їхній масовий та системний характер

Європейський суд з прав людини визнав вину Росії у великій міждержавній справі, що об’єднує скарги України та Нідерландів проти Росії стосовно численних порушень прав людини під час війни до й після 24 лютого 2022 року та щодо збиття рейсу MH17. Рішення суду оголосили 9 липня.

Російська сторона була відсутня під час оголошення рішення.

Справа «Україна та Нідерланди проти Росії» є найбільшою міждержавною справою, що об’єднує одразу чотири заяви. Вона охоплює період із 2014 року до сьогодення і стосується злочинів на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. До справи також включено скарги на дії РФ під час повномасштабного вторгнення, що розпочалося 24 лютого 2022 року.

Окрему частину провадження становить заява Нідерландів щодо збиття малайзійського «Боїнга» рейсу MH17 у липні 2014 року, внаслідок чого загинули всі 298 осіб на борту. З огляду на масштаб порушень, до справи долучилися 26 держав і одна неурядова організація — безпрецедентна міжнародна підтримка в історії Суду.

12 червня 2024 року у Страсбурзі відбулися усні слухання, під час яких Україна представила свою позицію як щодо подій з 2014 року, так і щодо воєнних злочинів РФ з початку повномасштабного вторгнення в Україну.

Мова про:

  • Україна проти Росії (№ 8019/16) – порушення під час збройного конфлікту на Донбасі, зокрема збиття MH17, тортури, примусову працю та інше;
  • Україна проти Росії (№ 43800/14) – викрадення і незаконне переміщення українських дітей до РФ у 2014 році;
  • Нідерланди проти Росії (№ 28525/20) – обставини та наслідки збиття рейсу MH17;
  • Україна проти Росії (№ 11055/22) – грубі порушення прав людини під час повномасштабного вторгнення з 24 лютого 2022 року.

Суд одностайно визнав, що має юрисдикцію за даними скаргами.

Російську Федерацію визнали винною у численних порушеннях прав людини, що відбувалися на окупованих територіях до та після 24 лютого 2022 року, і їхній масовий та системний характер.

Зокрема мова про свавільні вбивства цивільних і військовополонених, позбавлення волі, нелюдське поводження, застосування тортур, ігнорування Росією наслідків її ударів для цивільного населення, системну практику придушення української ідентичності, у тому числі через систему освіти, практику “фільтрації”, вивезення українських дітей та дорослих цивільних громадян вглиб окупованих територій або на територію РФ тощо.

Також суд встановив, що рейс MH17 над Донбасом збили з російського ЗРК “Бук” і Росія несе відповідальність за це.

Читайте також: Подання заяви та заповнення формуляра до Європейського суду з прав людини — консультація Мін’юст

  • Правила оформлення права власності на земельний пай в Україні.
  • Митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюватиметься за новим порядком.
  • Вилучення земель природно-заповідного фонду з комунальної власності можливе виключно за погодженням з Верховною Радою —  позиція Верховного Суду.
  • 6 лютого Верховна Рада проголосувала за продовження воєнного стану в Україні на 90 днів, інформує пресслужба парламенту.