Яке покарання за порушення режиму тиші передбачене в Україні
Для притягнення порушника до відповідальності необхідно мати не лише протокол поліції, а й додаткові докази: свідчення незацікавлених осіб, відео- та аудіофіксацію, показники приладів, що вимірюють рівень шуму
У часи, коли нічний спокій систематично порушується зовнішніми факторами, дотримання режиму тиші набуває особливого значення. Законодавство України передбачає чіткі норми щодо допустимого рівня шуму та відповідальність за їх порушення, пояснює адвокат Олена Бірюч, інформує РБК Україна.
Допустимі межі шуму
Державні санітарні норми регулюють допустимі рівні шуму в житлових та громадських приміщеннях відповідно до Наказу МОЗ від 22 лютого 2019 року № 463. Під шумом розуміють будь-який небажаний звук, який заважає сприйняттю інформації, порушує сон і відпочинок, а також негативно впливає на здоров’я та працездатність людини.
Залежно від часу доби та території допустимий рівень шуму у житлових приміщеннях варіюється в межах 30-45 дБ.
Часові обмеження та заборонені дії
Закон “Про систему громадського здоров’я” у статті 32 визначає, що на території житлової забудови та у приміщеннях житлових будинків діють такі обмеження:
- з 22:00 до 08:00 заборонені гучні вигуки, спів, використання звуковідтворювальної апаратури та інших джерел шуму;
- проведення ремонтних робіт у будні дозволене лише з 08:00 до 21:00, а у вихідні та святкові дні – цілодобово заборонене;
- забороняється використання феєрверків, піротехнічних засобів та проведення салютів.
Відповідальність за порушення тиші
Згідно зі статтею 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення режиму тиші тягне за собою штрафи:
- для громадян – від 85 до 255 гривень;
- для посадових осіб та суб’єктів господарювання – від 255 до 510 гривень;
- повторне порушення протягом року – штраф у розмірі до 510 гривень для громадян та до 2550 гривень для юридичних осіб.
Також закон передбачає конфіскацію техніки, піротехнічних засобів та інших джерел шуму.
Чи є винятки?
Так. Як виняток шуміти дозволено, якщо шум викликаний:
- ліквідацією наслідків аварії, стихійного лиха або інших надзвичайних ситуацій;
- запобіганням крадіжок, пожежам або виконують завдання цивільної оборони;
- наданням невідкладної допомоги, запобіганням або припиненням правопорушення;
- приладами чи обладнанням, які забезпечують життєдіяльність житлових і нежитлових громадських будівель, зокрема генераторами. Водночас мають бути вжиті заходи, які мінімізують проникнення шуму в прилеглі приміщення;
- проведенням зборів, мітингів, демонстрацій або інших заходів, про які завчасно сповіщено органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.
Що робити, якщо сусіди порушують встановлені вимоги
Насамперед слід поговорити з сусідами і спробувати розв’язати проблему мирним шляхом. Якщо вони не реагують – телефонуйте 102. Працівники поліції мають зафіксувати факт порушення та скласти протокол про адміністративне правопорушення. Це необхідно для притягнення винних до відповідальності.
У випадку, коли шум виникає від роботи об’єктів, що розташовані в будинку чи біля нього (магазини, кафе, будівництво тощо), а їх керівництво не реагує на скарги, звертатися потрібно в органи місцевого самоврядування.
Також можна звернутися до суду для стягнення моральної та матеріальної шкоди, що заподіяна систематичним порушенням режиму тиші. До заяви необхідно додати докази, це може бути:
- звернення до поліції;
- показання сусідів;
- медичні довідки про завдання шкоди здоров’ю (довідка від лікаря, лікарняний лист, інші докази нервових розладів, порушень сну, погіршення слуху);
- результати інструментальних вимірів рівнів шуму, які проведено лабораторіями з відповідною галуззю акредитації. Щоб дізнатися хто може проводити такі виміри у вашому регіоні, зверніться до органів місцевого самоврядування.
Як довести факт порушення
Бірюч пояснює, що для притягнення порушника до відповідальності необхідно мати не лише протокол поліції, а й додаткові докази: свідчення незацікавлених осіб, відео- та аудіофіксацію, показники приладів, що вимірюють рівень шуму.
Окрім адміністративної відповідальності, постраждалі можуть звернутися до суду у цивільному порядку з вимогою усунути джерело шуму. Це може бути, наприклад, зобов’язання демонтувати гучний генератор або кондиціонер, що заважає нормальному відпочинку мешканців.
- Міністерство охорони здоров’я роз’яснює, що під час ліквідації аварійних та надзвичайних ситуацій санітарні норми щодо перевищення рівня шуму не застосовуються.
- допомоги в стаціонарних умовах та базується на міжнародних стандартах поводження з людьми, які страждають на психічні розлади, з огляду на пріоритет прав і гідності людини, зазначених у Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод 1950 року.
- З 1 грудня митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюватиметься за новим порядком.
- Згідно зі статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” право на призначення пенсії за віком мають чоловіки та жінки після досягнення 60, 63 або 65 років.
- Електронна система охорони здоров’я (ЕСОЗ) забезпечує для пацієнтів та лікарів зручне ведення електронної медичної картки.
- Строк дії електронних рецептів на рецептурні ліки, які пацієнт купує за власні кошти, збільшився до 90 календарних днів із 30-ти, як було раніше, повідомили у Міністерстві охорони здоров’я.
- Уряд має намір обмежити вплив фармкомпаній на лікарів та фармацевтів.
- Документи для ВЛК відтепер у е-формі: у МОЗ пояснили основні зміни для військовослужбовців.