Як відрізнити трудові та цивільно-правові відносини: пояснення
Зокрема за цивільно-правовим договором (угодою) немає роботодавців і працівників
Щоби відрізнити трудові відносини від цивільно-правових, найманому працівникові варто запитати, з якою метою суб’єкт господарювання укладає з ним саме таку форму договору.
Якщо потрібно виконати певний обсяг роботи і працівник, як виконавець, зобов’язуєтеся забезпечити замовнику ці результат самостійно, тоді він може укласти один із цивільно-правових договорів: договір підряду, договір про надання послуг або інший.
У разі, коли мовиться про систематичне виконання обов’язків, які належать до конкретної посади, спеціальності чи трудової функції на підприємстві, в установі, організації і потребують присутності на робочому місці за визначеним графіком, а роботодавець організовує процес роботи, дає вказівки та контролює виконання – тоді це трудові відносини між працівником і роботодавцем.
Крім того, ви є найманим працівником, якщо:
- виконуєте роботу в інтересах однієї особи чи організації;
- користуєтеся обладнанням, матеріалами та приміщенням замовника;
- після виконання завдання трудова діяльність продовжується;
- отримуєте фіксовану винагороду за процес роботи, а не за результат;
- діяльність впорядкована робочим графіком і таке інше.
У Держпраці зауважили, що за цивільно-правовим договором (угодою) немає роботодавців і працівників. Є виконавець, який зобов’язується виконати певну роботу або надати послугу, і замовник, який приймає роботу й оплачує її.
Такі взаємовідносини можуть укладатися між будь-якими юридичними або фізичними особами і регулюються Цивільним кодексом України. На них не поширюється дія трудового законодавства.
Предметом договору є кінцевий результат, а не процес його досягнення. Обидві сторони – незалежні й рівноправні.
Замовник не має піклуватися про умови праці, надавати робоче місце й обладнання, оплачувати лікарняні, відпустки тощо. Виконавець самостійно організовує роботу і відповідає за її вчасне виконання.
Розмір винагороди й термін оплати визначаються угодою сторін, а не законодавством.
Цивільно-правовий договір укладається для виконання разових, а не систематичних робіт.
Нагадаємо, все, що потрібно знати про трудовий договір розповіла адвокат, член Центру трудового права та соціального забезпечення ВША НААУ Ірина Шапошнікова під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів, що відбувся у Вищій школі адвокатури. Лекторка докладно проаналізувала разом з учасниками трудовий договір.
Раніше ми детально розглянули, що організація трудових відносин в умовах воєнного стану – це особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, котрі працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
А також пояснили деякі питання оформлення трудових відносин.
Окрім того, нагадали, що за загальним правилом трудовий договір укладається у письмовій формі. Статтею 24 КЗпП України визначено категорію осіб та обов’язкові випадки укладення трудового договору в письмовій формі. Водночас згідно з частиною першою статті 2 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», у період дії воєнного стану сторони за згодою визначають форму трудового договору.
Тобто, на час дії воєнного стану, майбутній працівник та роботодавець мають дійти згоди щодо форми трудового договору, яка може бути: усна або письмова. Якщо з працівником укладають усний трудовий договір, працівник має надати на це письмову згоду у вигляді заяви про прийняття на роботу.
Окремо поінформували, що Комітет Національної асоціації адвокатів України з питань трудового права зібрав у дайджест судову практику з трудових спорів за І квартал 2024 року.
- Організація трудових відносин в умовах воєнного стану – це особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, котрі працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
- У період простою між роботодавцем та працівником продовжує діяти трудовий договір. Проте в цей час працівники не виконують свої трудові обов’язки.
- Набув чинності Закон стосовно надання та використання відпусток: головні зміни.
- Згідно зі ст. 34 КЗпП простій — призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами. Підприємство, установа зобов’язані надавати працівникові навчальну відпустку саме в той час, який визначив навчальний заклад.
- Особливості виконання трудових обовʼязків за сумісництвом.
- Діти, які працюють, прирівнюються у правах до дорослих, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України.
- Чим відрізняється простій від призупинення дії трудового договору пояснили у Координаційному центрі з надання правової допомоги.
- Право на працю в Україні реалізується переважно шляхом укладання трудового договору між працівником та роботодавцем. Водночас чимало цивільно-правових договорів теж засновано на трудовій діяльності. Тому трудовий договір треба відрізняти від цивільно-правових договорів: авторського договору, договору підряду, договору доручення та інших цивільно-правових угод, реалізація яких також пов’язана із трудовою діяльністю фізичних осіб. Який договір краще укласти, необхідно визначити самостійно.