Як стати присяжним: пояснення
Присяжним може стати громадянин України, котрий досяг тридцяти років і постійно проживає на території діяльності суду
Суд присяжних в Україні — інститут здійснення народовладдя в Україні, закріплений Конституцією України, Кримінальним процесуальним кодексом України і Законом України «Про судоустрій і статус суддів».
Відповідно до частини четвертої статті 124 Конституції України народ безпосередньо бере участь у здійсненні правосуддя через присяжних.
У Петрівському районному суді Кіровоградської області повідомили, хто має право бути присяжним та що для цього потрібно.
Розгляд деяких справ без участі присяжних неможливий. Так, за обов’язкової участі присяжних розглядають справи про усиновлення, визнання людини недієздатною, безвісно відсутньою чи оголошення померлою. У таких випадках судочинство здійснює один професійний суддя і двоє присяжних.
Суд присяжних може розглядати і кримінальні провадження, якщо про це просить обвинувачений. У такому разі правосуддя здійснюють двоє суддів та троє присяжних.
Робота присяжних над справою оплачується так само як і робота судді. На цей час працедавець зобов’язаний увільнити їх від основної роботи. На час виконання обов’язків присяжних на них поширюються гарантії незалежності і недоторканності суддів.
Присяжним може стати громадянин України, котрий досяг тридцяти років і постійно проживає на території діяльності суду.
Не можуть бути включені до списків присяжних такі громадяни:
- визнані судом обмежено дієздатними або недієздатними;
- які мають хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню обов’язків присяжного;
- які мають не зняту чи непогашену судимість;
- народні депутати України, члени Кабінету Міністрів України, судді, прокурори, працівники правоохоронних органів (органів правопорядку), військовослужбовці, працівники апаратів судів, інші державні службовці, посадові особи органів місцевого самоврядування, адвокати, нотаріуси, члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради правосуддя;
- особи, на яких протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення;
- громадяни, які досягли шістдесяти п’яти років;
- особи, які не володіють державною мовою.
Щоб стати присяжним потрібні такі документи:
- заява про включення у список присяжних;
- копія паспорта;
- довідка про відсутність судимостей;
- сертифікат про проходження профілактичного наркологічного огляду;
- медична довідка про проходження обов’язкового попереднього та періодичного психіатричного огляду.
Добір присяжних у запитаннях і відповідях:
Читайте також: Впровадження суду присяжних в Україні: обговорення законопроєктів
- 15 березня у “Голос України” офіційно опублікували Закон № 3604-IX «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо забезпечення поетапного впровадження Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи».
- 23 лютого Верховна Рада розглянула у другому читанні доопрацьований Комітетом законопроєкт №10202 та прийняв його в цілому як Закон.
- Комітет з питань економічного розвитку поінформував про дію Закону щодо відшкодування зруйнованого і пошкодженого житла.
- За поданням Комітету з питань правоохоронної діяльності у 2023 році Рада прийняла дев’ять Законів.
- Верховна Рада на пленарному засіданні 22 лютого ухвалила Закон (проєкт № 5865) «Про внесення змін до Закону України “Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків” та деяких інших законодавчих актів України щодо регулювання та нагляду на ринках капіталу та організованих товарних ринках».