Рада розширила повноваження виконавчих органів сільських, селищних та міських рад у галузі будівництва

25 Лютого, 2024 в 12:28

Метою законопроєкту є розширення повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі будівництва та створення правових механізмів для делегування права на вчинення дій замовника будівництва

23 лютого Верховна Рада розглянула у другому читанні доопрацьований Комітетом законопроєкт №10202 та прийняла його в цілому як Закон.

Документ проголосували 260 народних депутатів.

У пояснювальній записці зауважується, що на сьогодні базовий закон системи місцевого самоврядування в Україні не містить достатніх правових механізмів для виконання або делегування на конкурсній основі виконавчими органами місцевого самоврядування функцій замовника на будівництво об’єктів соціальної сфери, житлових будинків, інших об’єктів будівництва, що належать до комунальної власності.

Відповідно до частини першої статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Згідно з підпунктом 1 пункту «а» частини першої статті 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить власне (самоврядне) повноваження: організація власним коштом і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об’єктів комунального господарства та соціальнокультурного призначення, жилих будинків, шляхів місцевого значення, а також капітального та поточного ремонту вулиць і доріг населених пунктів та інших доріг, які є складовими автомобільних доріг державного значення (як співфінансування на договірних засадах).

Водночас відповідно до пункту 4 частини першої статті 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник будівництва – це фізична чи юридична особа, яка має у власності чи користуванні одну, чи декілька земельних ділянок або у власності чи управлінні будівлю/споруду і має намір щодо виконання підготовчих та/або будівельних робіт.

У разі виконання підготовчих/будівельних робіт щодо багатоквартирного будинку замовником будівництва може бути об’єднання співвласників багатоквартирного будинку або управитель багатоквартирного будинку чи житлово-будівельний (житловий) кооператив, який здійснюватиме утримання такого будинку на підставі рішення (договору) співвласників багатоквартирного будинку.

Виходячи з зазначеної норми, конкретний суб’єкт визнаватиметься замовником будівництва за сукупністю обставин, передбачених у цій нормі. Разом з тим, частиною третьою статті 33 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що функції замовника на будівництво виконавчий орган місцевої ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації виконують безпосередньо або можуть делегувати їх на конкурсній основі генеральному підряднику (підряднику) у порядку, встановленому законодавством.

Тому, метою законопроєкту є розширення повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі будівництва та створення правових механізмів для делегування (передача) права на вчинення дій (заходів) замовника будівництва, визначених законодавством, на підставі та у межах встановлених договором доручення.

Законопроєкт передбачає:

  • розширення повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі будівництва;
  • удосконалення визначення терміну «замовник будівництва»;
  • віднесення до повноважень у галузі будівництва виконавчих органів місцевих рад можливості здійснювати  визначені законодавством функції замовника будівництва на підставі та у межах, встановлених договором доручення;
  • надання місцевим державним, військово-цивільним та військовим адміністраціям повноваження щодо виконання функції замовника будівництва, ремонту житлових будинків, об’єктів соціальної та виробничої інфраструктури державної або комунальної власності та можливості доручати  здійснювати такі функції комунальній організації відповідного напрямку діяльності, а у містах Києві та Севастополі — також і відповідним районним державним адміністраціям.

Передбачається, що закон розширить повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі будівництва та надасть можливість делегування (передачі) права на вчинення дій (заходів) замовника будівництва, визначених законодавством, на підставі та у межах встановлених договором доручення.

Раніше на  засіданні Комітет з питань економічного розвитку розглянув законопроєкт про внесення змін до Закону України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності» щодо вдосконалення процедури передачі окремого індивідуально визначеного майна (крім нерухомого майна) з державної у комунальну власність (реєстр. № 10167), з опрацювання якого Комітет визначено головним.

Також Комітет державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 7 лютого розглянув підготовлений до другого читання проєкт Закону України про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших законодавчих актів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування (№ 7283) та ухвалив висновок рекомендувати парламенту прийняти його в другому читанні та в цілому.