Як працювати безпечно: рекомендації роботодавцям і працівникам

7 Вересня, 2024 в 09:40

Як свідчить аналіз нещасних випадків на робочих місцях, частою причиною травмування, зокрема з летальним наслідком, є недостатнє або неналежне навчання з охорони праці

Для профілактики та зменшення випадків травмування працівників під час роботи Державна служба України з питань праці зібрала рекомендації щодо безпечного виконання окремих видів робіт у період воєнного стану, повідомляє пресслужба КМДА.

Ознайомитись із ними можна на інформаційному порталі за посиланням.

Для зручності у користуванні рекомендації розподілені на три розділи: загальний, з урахуванням небезпек, які несе війна для працівників і роботодавців, а також щодо застосовування чек-листів для безпечної організації та виконання найпоширеніших видів робіт.

Як наголошує Держпраці, смертність від нещасних випадків посідає третє місце після серцево-судинних та онкологічних захворювань. Тому роботодавці зобов’язані бути поінформовані про сучасні досягнення науки та техніки щодо облаштування робочих місць з урахуванням наявних на їхніх підприємствах небезпек.

Як свідчить аналіз нещасних випадків на робочих місцях, частою причиною травмування, зокрема з летальним наслідком, є недостатнє або неналежне навчання з охорони праці. Між тим, обізнаність допомагає уникнути небезпек або знизити ризик травмування, особливо в умовах війни.

Крім того, варто звернути увагу і на профілактику: регулярні медичні огляди допомагають виявити та вчасно розпочати лікування професійних захворювань, перш ніж вони стануть серйозними. Те саме стосується й робочого середовища. Технічний стан обладнання вимагає постійної уваги. Ретельне технічне обслуговування й перевірки запобігають потенційним аваріям чи збоям у роботі, а також гарантують, що устаткування функціонуватиме належним чином. Це не тільки підвищує безпеку, а й забезпечує тривалість служби самого обладнання, – мовиться у повідомленні.

Раніше ми детально розглянули, що організація трудових відносин в умовах воєнного стану – це особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, котрі працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

А також пояснили деякі питання оформлення трудових відносин.

Окрім того, нагадали, що за загальним правилом трудовий договір укладається у письмовій формі. Статтею 24 КЗпП України визначено категорію осіб та обов’язкові випадки укладення трудового договору в письмовій формі. Водночас згідно з частиною першою статті 2 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», у період дії воєнного стану сторони за згодою визначають форму трудового договору.

Тобто, на час дії воєнного стану, майбутній працівник та роботодавець мають дійти згоди щодо форми трудового договору, яка може бути: усна або письмова. Якщо з працівником укладають усний трудовий договір, працівник має надати на це письмову згоду у вигляді заяви про прийняття на роботу.

Окремо поінформували, що Комітет Національної асоціації адвокатів України з питань трудового права зібрав у дайджест судову практику з трудових спорів за І квартал 2024 року.

  • У період простою між роботодавцем та працівником продовжує діяти трудовий договір. Проте в цей час працівники не виконують свої трудові обов’язки.
  • Набув чинності Закон стосовно надання та використання відпусток: головні зміни.
  • Згідно зі ст. 34 КЗпП простій — призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами. Підприємство, установа зобов’язані надавати працівникові навчальну відпустку саме в той час, який визначив навчальний заклад.
  • Особливості виконання трудових обовʼязків за сумісництвом.
  • Діти, які працюють, прирівнюються у правах до дорослих, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України.
  • Чим відрізняється простій від призупинення дії трудового договору пояснили у Координаційному центрі з надання правової допомоги.
  • Право на працю в Україні реалізується переважно шляхом укладання трудового договору між працівником та роботодавцем. Водночас чимало цивільно-правових договорів теж засновано на трудовій діяльності. Тому трудовий договір треба відрізняти від цивільно-правових договорів: авторського договору, договору підряду, договору доручення та інших цивільно-правових угод, реалізація яких також пов’язана із трудовою діяльністю фізичних осіб. Який договір краще укласти, необхідно визначити самостійно.