Визнання особи недієздатною: коли й чому це може бути необхідно
Суд може визначити, з якого дня особа вважатиметься недієздатною, якщо це важливо для визнання недійсними договорів
Деякі особи через психічні хвороби не можуть усвідомлювати значення своїх дій і їх наслідки. Для вчинення дій від імені таких людей та захисту їх прав існує механізм визнання людини недієздатною. Що треба знати про особливості процесу. Про це інформує Координаційний центр з надання правничої допомоги.
Коли людина може бути визнана недієздатною
Якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Для цього мають бути достатні підстави та докази (експертиза, медичний висновок, показання свідків тощо).
Визнати людину недієздатною може лише суд.
Хто може подати заяву до суду щодо визнання людини недієздатною
- Члени сім’ї
- Близькі родичі, незалежно від їх спільного проживання
- Орган опіки та піклування
- Заклад з надання психіатричної допомоги
Чи стягується судовий збір
Ні. Але якщо суд встановить, що заявник діяв недобросовісно і безпідставно — з нього стягуються всі судові витрати.
Які особливості розгляду таких справ
Людей, стосовно яких суд розглядає справу про визнання недієздатною, обов’язково має представляти адвокат. Він стежитиме, щоб права людини не були порушені.
Держава гарантує безоплатні послуги адвоката таким клієнтам, призначає фахівця система БПД. Цій людині чи члену її родини самостійно звертатися для цього нікуди не потрібно, існує спеціальна процедура.
Відколи людина буде вважатися недієздатною
З моменту набрання законної сили рішення суду. Суд може визначити, з якого дня особа вважатиметься недієздатною, якщо це важливо для визнання недійсними договорів.
Які наслідки визнання людини недієздатною
Над особою встановлюється опіка. І з цього моменту опікун вчиняє від імені недієздатної людини усі дії, що мають правові наслідки, та несе відповідальність, якщо його підопічний завдасть якусь шкоду.
Опікуном може стати повнолітня людина, що бажає виконувати ці обов’язки. Перевага надається родичам чи близьким з урахуванням їхніх стосунків із підопічним. Також опікунів може бути кілька.
Якщо опікун не може чи не хоче виконувати свої обов’язки — повноваження можна припинити (через суд). Тоді недієздатній людині призначать нового опікуна.
Варто нагадати, що за заявою опікуна або органу опіки та піклування суд поновлює цивільну дієздатність фізичної особи, яка була визнана недієздатною, і припиняє опіку, якщо буде встановлено, що внаслідок видужання або значного поліпшення її психічного стану у неї поновилася здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними (ч. 1 ст. 42 Цивільного кодексу).
Порядок поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною або обмежено дієздатною, встановлюється Цивільним процесуальним кодексом. Так, відповідно до ч. 3 ст. 300 ЦПК України, скасування рішення суду про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, цивільна дієздатність якої обмежена, здійснюється за рішенням суду за заявою такої фізичної особи, її піклувальника, членів сім’ї, органу опіки та піклування або її адвоката.
Відповідно до ч. 4 ст. 300 ЦПК України скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка визнана недієздатною, у разі видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім’ї, органу опіки та піклування, такої особи, визнаної недієздатною, або її адвоката.
- Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду у справі № 569/4466/23 (провадження № 61-6986св23) дотримується позиції, що при зверненні з заявою про визнання фізичної особи недієздатною вимога про необхідність подавати разом із заявою докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, не повинна застосовуватися.
- Відсутність підстав для звільнення від кримінальної відповідальності за зберігання зброї – позиція Верховного Суду.
- Набирає чинності Закон «Про адміністративну процедуру»: у Мін’юсті роз’яснили основні процедурні строки.
- Рада проголосувала законопроєкт про відповідальність за порушення комендантської години: визначено розмір штрафів.
- Законодавець визначає перелік місць, де забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів.
- Вилучення земель природно-заповідного фонду з комунальної власності можливе виключно за погодженням з Верховною Радою — позиція Верховного Суду.