Військовослужбовці мають право оформити пільгу на оплату комунальних послуг зокрема й в орендованому житлі
Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, члени сімей загиблих захисників та захисниць мають право на пільги на оплату житлово-комунальних послуг
В Україні збільшується кількість осіб, котрі мають право на пільги для оплати житлово-комунальних послуг. Хто має право та чи можуть пільги отримати ті, хто живе в орендованому приміщенні? Куди та які документи подавати і як відбувається нарахування? В інформагентстві Міноборони АрміяInform відповіли на ці та інші запитання.
Згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу» учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, члени сімей загиблих захисників та захисниць мають право на пільги на оплату житлово-комунальних послуг:
- 75% знижка на квартплату та комунальні послуги для УБД;
- 100% знижка на квартплату та комунальні послуги для осіб з інвалідністю внаслідок війни;
- 50% знижка на квартплату та комунальні послуги для сімей загиблих захисників та захисниць.
Проте треба розуміти, що ці пільги не надаються автоматично з отриманням статусу. Їх потрібно оформити. Наразі оформлення відбувається через Пенсійний фонд України.
Розпочнемо з того, які документи потрібно підготувати — зробити сканкопії:
- паспорт;
- документи, що підтверджують право на пільгу (наприклад, посвідчення УБД);
- обліковий номер реєстраційної картки платника податків.
Коли підготували необхідні документи, далі потрібно подати дві заяви до Пенсійного фонду:
- Про внесення відомостей до Єдиного Державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги (Затверджену форму заяви можна взяти тут). Без цього нарахування пільги є неможливими;
- Про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг (придбання твердого палива, скрапленого газу). (Форму заяви можна знайти тут).
Подати заяви можна дистанційно на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Це не складно. Потрібен доступ до інтернету і трохи вільного часу. На порталі необхідно авторизуватися за допомогою електронного підпису, в розділі «Всі послуги» обрати опцію «Заява на житлову субсидію чи пільгу». І далі заповнити запропоновані форми.
Подати документи можна й особисто у ПФУ або надіслати їх поштою. Також пільгу можуть оформити члени родини за довіреністю. Зокрема, чоловік або дружина. Довіреність не обов’язково має бути нотаріально завірена. Посвідчити її може командир військової частини.
Чи можна оформити пільгу, якщо орендуєш житло? — Так
Але оренда квартири чи будинку має бути офіційною, тобто потрібен договір про оренду житла. Під час подачі заяв потрібно вказати місце перебування та додати сканкопію договору оренди.
Як надається пільга?
Наразі пільга на оплату житлово-комунальних послуг надається в грошовій формі. За замовчуванням Пенсійний фонд може відкрити рахунок в Ощадбанку і повідомити про це пільговика. А пільговик має підписати договір банківського рахунку. Якщо хочете, аби гроші були переказані на рахунок в іншому банку, то потрібно звернутися із заявою до територіального органу Пенсійного фонду. Для оформлення потрібно надати свій рахунок, куди нараховуватимуться гроші. Зазвичай на оформлення та нарахування йде певний час. Але згодом гроші надходять.
Загалом пільга передбачає такий процес — ви оплачуєте повні суми за житлово-комунальні послуги, які зазначені у платіжках. Але на картку вам надходять кошти у вигляді компенсації. Слід пам’ятати, що якщо ви не будете платити за комуналку, то нарахування пільги може припинитися.
Надання працівникам щорічної відпустки кількістю більше 24 днів під час воєнного стану: пояснення
Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці пояснює, чи можна під час війни надавати працівникам щорічну відпустку кількістю більше 24 днів.
Законом України від 22.11.2023 №3494-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань», який набрав чинності 24.12.2023, внесено зміни та доповнення до ч. 1 ст. 12 ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Так, відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 12 ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» у період дії воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік.
Абзацом 2 ч. 1 ст. 12 вищезазначеного Закону встановлено, що якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більш як 24 календарних днів, надання не використаних у період дії воєнного стану днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану. За рішенням роботодавця невикористані дні такої відпустки можуть надаватися без збереження заробітної плати.
Так, надання працівникові щорічної чергової відпустки понад 24 календарних днів є його правом, а не обов’язком.
Раніше ми повідомляли, що до закінчення особливого періоду в Україні діють пільги за кредитними зобов’язаннями для військовослужбовців. На резервістів і військовозобов’язаних вони розповсюджуються із моменту призову під час мобілізації й до закінчення особливого періоду.
Також інформували, що 4 травня набрав чинності Закон № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист», який, серед іншого, скасовує статус «обмежено придатний».
- 7 лютого Верховна Рада проголосувала у цілому за законопроєкт №10448 та виправила норму закону щодо військовослужбовців в частині забезпечення їх права на біологічне батьківство (материнство).
- Держава зацікавлена у продовженні роду усіма українцями. Медицина може і має допомагати, наголосили у МОЗ. Цього року в Україні запровадили державне фінансування допоміжних репродуктивних технологій.
- На сайті Кабінету міністрів України розміщено електронну петицію з закликом забезпечити безрецептурний продаж препаратів екстреної контрацепції.
- Права та соціальні пільги особи з інвалідністю в Україні.
- Президент Володимир Зеленський підписав Указ №149/2024 «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової військової служби».
- Фахівці Міністерства оборони України підготували інфографіку стосовно пояснення щодо грошового забезпечення військовослужбовців.