Кредитні пільги для військових під час воєнного стану

14 Червня, 2024 в 12:26

Пільги стосуються не тільки банківських установ, а й усіх кредитних організацій, зокрема МФО, ломбардів, кредитних спілок, лізингових компаній та інших юр- і фізосіб, які надають фінансові послуги

До закінчення особливого періоду в Україні діють пільги за кредитними зобов’язаннями для військовослужбовців. На резервістів і військовозобов’язаних вони розповсюджуються із моменту призову під час мобілізації й до закінчення особливого періоду, нагадали в інформагентстві Міноборони АрміяInform.

Перш за все, військовослужбовці, військовозобов’язані та резервісти звільнені від сплати відсотків за своїми кредитними зобов’язаннями відповідно до частини 15 статті 14 закону “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей”.

У зв’язку з особливим характером служби, яка пов’язана із захистом України, військовим надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації. Водночас пільги не стосуються погашення основного боргу за кредитною заборгованістю (тіла кредиту).

До них належать:

 • звільнення від сплати відсотків за користування кредитом;
 • звільнення від сплати штрафів/пені за несвоєчасну сплату платежів по кредиту перед підприємствами, установами й організаціями всіх форм власності, зокрема банками та фізособами (частина 15 статті 14 закону “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей”).

Щоб військового звільнили від нарахування штрафів, пені та відсотків за користування кредитом, потрібно письмово повідомити банк про проходження військової служби та надати документи, що це підтверджують.

Для цього до банку необхідно подати:

 • для військовослужбовців – військовий квиток, у якому у відповідних розділах здійснюються службові відмітки, або довідку про призов військовозобов’язаного на військову службу, видану військкоматом або частиною;
 • для резервістів – витяг із наказу або довідку про зарахування до списків частини, які видаються військовою частиною (відповідно до листа МОУ від 21 серпня 2014 року №322/2/7142).

Дані документи можуть отримати родичі військовозобов’язаних та резервістів для пред’явлення їх за місцем вимоги. Ці пільги не стосуються погашення основного боргу за кредитною заборгованістю або тіла кредиту.

Водночас військові можуть звернутися до банку з письмовою заявою, у якій попросити провести реструктуризацію кредиту.

До заяви потрібно додати документи, що підтверджують проходження військової служби, та інші документи про матеріальне становище заявника.

Довідка. Пільги стосуються не тільки банківських установ, а й усіх кредитних організацій, зокрема МФО, ломбардів, кредитних спілок, лізингових компаній та інших юр- і фізосіб, які надають фінансові послуги.

Пеня і штрафні санкції за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами й організаціями всіх форм власності, зокрема банками та фізособами, а також відсотки за користування кредитом не нараховуються:

 • військовослужбовцям, призваним на службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на весь час їх призову;
 • військовим під час дії особливого періоду, які брали або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення нацбезпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, які перебували або перебувають безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.

Винятком є кредитні договори щодо придбання автомобіля та/або майна, яке віднесено чи буде віднесено до об’єктів житлового фонду:

 • житлового будинку;
 • квартири;
 • майбутнього об’єкта нерухомості;
 • об’єкта незавершеного житлового будівництва;
 • майнових прав на них.

Якщо права військового за кредитними зобов’язаннями порушені, необхідно:

 • звернутися до банку з вимогою провести звірку зобов’язань;
 • отримати довідку із сумою залишку заборгованості за тілом кредиту, а також процентах, комісіях, штрафах тощо;
 • звернутися до банку із заявою про звільнення від сплати відсотків, комісій, штрафів за кредитним договором та про надання кредитних канікул.

Якщо банк не задовольняє зазначені у заяві вимоги, слід звернутися з аналогічною заявою до його керівництва, навівши у ній відомості про попереднє листування з банком.

Якщо і тоді банк не задовольняє або задовольняє лише частково зазначені у заяві вимоги, можна подати позов до суду.

Як захід із забезпечення позову також можна попросити суд тимчасово припинити нарахування платежів за кредитним договором.

Раніше ми повідомляли, що 4 травня набрав чинності Закон № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист», який, серед іншого, скасовує статус «обмежено придатний».

 • 7 лютого Верховна Рада проголосувала у цілому за законопроєкт №10448 та виправила норму закону щодо військовослужбовців в частині забезпечення їх права на біологічне батьківство (материнство).
 • Держава зацікавлена у продовженні роду усіма українцями. Медицина може і має допомагати, наголосили у МОЗ. Цього року в Україні запровадили державне фінансування допоміжних репродуктивних технологій.
 • На сайті Кабінету міністрів України розміщено електронну петицію з закликом забезпечити безрецептурний продаж препаратів екстреної контрацепції.
 • Президент Володимир Зеленський підписав Указ №149/2024 «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової військової служби».
 • Фахівці Міністерства оборони України підготували інфографіку стосовно пояснення щодо грошового забезпечення військовослужбовців.