В Україні розробили рекомендації щодо відповідального використання ШІ у закладах вищої освіти

2 Травня, 2025 в 08:30

Зокрема викладачам радять формувати завдання для оцінювання, які студенти не зможуть «списати» в чатботах

Мінцифра та МОН спільно з експертами розробили рекомендації щодо відповідального використання ШІ в закладах вищої освіти. Поради допоможуть викладачам, студентам, адміністраціям освітніх закладів і дослідникам застосовувати ШІ в навчальному й науковому процесі.

Сучасна освіта неможлива без штучного інтелекту. Заклади вищої освіти повинні адаптуватися до сучасних освітніх трендів і впроваджувати найкращі світові практики у сфері ШІ, щоб зберігати конкурентоспроможність, робити нові наукові прориви та готувати сильних спеціалістів, — зазначив Олександр Борняков, заступник Міністра цифрової трансформації з питань розвитку IT.

Рекомендації містять поради для створення якісного промпту, корисні ШІ-інструменти та приклади завдань, з якими може допомогти ШІ. Наприклад:

  • для викладачів — генерування й перевірка тестів, створення презентацій, аналіз навчальних досягнень студентів тощо;
  • для студентів — пошук інформації для наукових робіт, підготовка до іспитів, генерування ідей для презентацій та есе, отримання фідбеку на наукові роботи, вивчення мов та ін.;
  • для закладів вищої освіти — оптимізація адміністративних процесів, як-от заповнення документації, відповіді на часті запитання студентів тощо.

Документ спростовує міфи про штучний інтелект, поширені серед науковців та освітян, зокрема, щодо загрози ШІ для академічної доброчесності, заміни викладачів ШІ-інструментами, вартості впровадження ШІ в університетах тощо.

За умови відповідального використання штучний інтелект покликаний не замінювати викладача, а розвантажувати та полегшувати його роботу. Передавши рутинні завдання ШІ, педагог може зосередитися на тому, що не піддається автоматизації: живій взаємодії зі студентами, командній роботі та розвитку м’яких навичок, — зауважив Дмитро Завгородній, заступник Міністра освіти і науки з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації.

Рекомендації також охоплюють безпековий складник інтеграції ШІ-інструментів в освітніх закладах. Серед ключових принципів — контроль з боку людини, конфіденційність й управління даними, прозорість, недискримінація тощо.

Заклади вищої освіти можуть ознайомитися з прикладами впровадження політик щодо використання ШІ, які базуються на найкращих практиках іноземних освітніх закладів. У документі розглядаються різні сценарії інтеграції ШІ в навчальний процес — від певних обмежень до заохочування використовувати ШІ залежно від типу завдання та на розсуд викладача.

У рекомендаціях подано корисні матеріали для підвищення рівня ШІ-грамотності та можливості для безоплатного або пільгового доступу для ЗВО до популярних ШІ-інструментів від Microsoft, Google, Amazon, Canva, Grammarly тощо.

Ось кілька порад для викладачів і керівників закладів вищої освіти:

  • не забороняйте ШІ. Сьогодні заборона генеративного ШІ в освіті рівносильна забороні свого часу калькуляторів і комп’ютерів;
  • ознайомлюйте студентів із системами штучного інтелекту та розповідайте, у виконанні яких завдань їх можна використовувати;
  • формуйте завдання для оцінювання, які студенти не зможуть «списати» в чатботах;
  • замінюйте традиційні письмові навчальні завдання, як-от тести та реферати, на презентації, індивідуальні або групові проєкти, які вимагають творчого підходу й критичного мислення.

Зауважимо, нещодавно ІР офіс видав перші свідоцтва про реєстрацію авторського права на твори, до яких включені зображення, що були створені за допомогою штучного інтелекту (ШІ).

Читайте також: ВС: Апелювання до «позиції» системи штучного інтелекту ChatGPT у заяві про роз’яснення постанови суду касаційної інстанції є зловживанням процесуальними правами

  • Кабінет Міністрів України схвалив операційний план з реалізації Стратегії впровадження гендерної рівності у сфері освіти до 2030 року.
  • 6 червня Верховна Рада прийняла Закон України «Про дошкільну освіту» (реєстр. №8030).
  • Кабінет Міністрів зареєстрував у Верховній Раді проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам» (№ 10399). 5 січня Уряд погодив цей законопроєкт.
  • 21 грудня президент Володимир Зеленський підписав Закон №9591 «Про внесення змін до деяких законів України щодо визнання результатів навчання осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України».
  • Законотворці пропонують врегулювати право самозайнятих осіб на отримання відпустки.