Президент підписав Закон, що затверджує механізм оцінювання знань, отриманих на ТОТ: деталі

25 Грудня, 2023 в 09:03

Метою прийняття документа є забезпечення безперешкодної реалізації права громадянам, які проживають на ТОТ України, на продовження освіти шляхом відновлення механізму проходження атестації для визнання результатів такого навчання

21 грудня президент Володимир Зеленський підписав Закон №9591 «Про внесення змін до деяких законів України щодо визнання результатів навчання осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України».

У пояснювальній записці до законопроєкту мовилося, що метою є забезпечення безперешкодної реалізації права громадянам, які проживають на тимчасово окупованій території України, на продовження освіти шляхом відновлення механізму визнання результатів такого навчання.

Зауважимо, згідно з законодавством, так звані «документи» про здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня, видані на ТОТ, недійсні та не створюють жодних правових наслідків. Точна кількість громадян, які отримали такі «документи», невідома, та нині мовиться про сотні тисяч. Окрім цього, їхня кількість із кожним роком окупації зростає.

Тож прийняття зазначеного проєкту Закону стосується надання права особам, які навчались на тимчасово окупованій території України на проходження атестації для визнання результатів такого навчання з метою продовження такого навчання та отримання відповідного документа українського зразка.

Тобто, відтепер особи, котрі проходили навчання на тимчасово окупованій території України, матимуть змогу підтвердити свої знання та отримати українські документи про освіту. Окрім цього, для рівня вищої освіти передбачається продовження навчання за індивідуальним освітнім спрямуванням, що містить зокрема вивчення української мови, історії України, проходження спеціального курсу про наслідки російської агресії і протидію російській пропаганді, формування загальнокультурних та громадянських компетентностей.

У документі мовиться, що українці, які проживають на ТОТ й здобули там освіту, зможуть підтвердити свій рівень знань, пройшовши атестацію.

Встановлюється, що:

  • Особи, які проходили навчання на тимчасово окупованій території України можуть пройти атестацію для визнання результатів навчання та кредитів ЄКТС (періодів навчання) в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
  • Особам, які проходять атестацію для здобуття вищої освіти, можуть бути зараховані результати навчання та кредити ЄКТС в обсязі не більше 75% загального обсягу освітньої програми.
  • Атестація не проводиться: 1) зі спеціальностей (професій), перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України; 2) для визнання результатів навчання та кредитів ЄКТС на другому (магістерському) (крім освітніх програм підготовки магістрів медичного, фармацевтичного та ветеринарного спрямування на основі повної загальної середньої освіти або фахової передвищої освіти) та третьому (освітньонауковому/освітньо-творчому) рівні вищої освіти.

Своєю чергою, перелік освітніх закладів, що проводитимуть таку атестацію, а також перелік спеціальностей, за якими проведення атестації допускатися не буде, визначить уряд. Результати навчання можуть бути визнані не більше як 75% від загального обсягу освітньої програми.

Навчання відбуватиметься коштом державного або місцевого бюджету з наданням місця в гуртожитку.

Відповідно, за результатами атестації може бути ухвалене рішення:

  • надання рекомендації для вступу задля здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти за індивідуальною освітньою траєкторією, яка передбачає серед іншого формування загальнокультурних та громадянських компетентностей, які не могли бути сформовані під час навчання на ТОТ, зокрема зі скороченням строку навчання з урахуванням визнаних результатів навчання та кредитів ЄКТС (періодів навчання);
  • надання рекомендації для проходження кваліфікаційної атестації задля здобуття професійної (професійно-технічної) освіти, проходження атестації здобувачів задля здобуття фахової передвищої освіти;
  • присудження освітньо-кваліфікаційного рівня професійної (професійно-технічної) освіти або ступеня фахової передвищої освіти та відповідної професійної кваліфікації в передбачених законодавством випадках;
  • відмова у зв’язку з негативним результатом атестації.

Ще наприкінці листопада Рада проголосувала законопроєкт, аби розв’язати проблему з визнанням освіти, здобутої на тимчасово окупованих РФ територіях України.

Як зазначив раніше народний депутат, член Комітету з питань освіти, науки та інновацій Роман Грищук, такий крок буде сигналом для тих, хто зараз захоче переїхати з ТОТ, або чекати на деокупацію.

Посил законопроєкту дуже простий: Крим — це Україна, Донбас — це Україна. Є українці, які зараз перебувають під окупацією і здобули якісь знання, ці знання можуть бути визнані на підконтрольній території України. Можуть бути визнані кваліфікації на рівні професійної освіти, на рівні вищої освіти — до 75%, якщо ці знання не стосуються певних категорій — військового права, військової науки, педагогіки тощо. Цей механізм закладений у законопроєкті.

Раніше ініціативу підтримали Мінреінтеграції й правозахисники у спільному зверненні.

Передбачається, що створення дієвого механізму захисту одного із базових прав – права особи на освіту, сприятиме також і процесу реінтеграції мешканців тимчасово окупованої території України.

  • Президент Володимир Зеленський підписав ухвалений Верховною Радою законопроєкт №9111 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення порядку ввезення, обліку та розподілу гуманітарної допомоги».
  • Кабінет міністрів підтримав законопроєкт, який має на меті унеможливити прояви «співпраці» виробників, дистриб’юторів лікарських засобів та представників фармацевтичних компаній з медичними та фармацевтичними працівниками для просування своєї продукції.
  • З 1 грудня митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюється за новим порядком.
  • У Головному управлінні ДПС в Одеській області пояснили правові аспекти оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що знаходяться на території Автономної Республіки Крим та перебувають у власності фізособи, яка проживає на материковій частині території України.