Українці на ТОТ зможуть оформити тимчасове посвідчення громадянина України: Кабмін ухвалив постанову

28 Лютого, 2024 в 11:04

Постанова спрямована на повернення громадян України з тимчасово окупованих територій через треті країни

Значна кількість наших громадян на територіях, тимчасово окупованих РФ, або територіях ведення бойових дій втратили або не отримали паспорти.

Уряд ухвалив експериментальний проєкт, який дозволить оформляти українцям на ТОТ тимчасове посвідчення громадянина України через членів сімʼї або законних представників. Тобто мовиться про оформлення документа без присутності самої особи, яка перебуває на ТОТ. Але член сімʼї або законний представник, який звертається за документом від імені людини на ТОТ, має перебувати на підконтрольній території.

23 лютого на засіданні Кабінету Міністрів ухвалили постанову «Про реалізацію експериментального проекту щодо оформлення тимчасового посвідчення громадянина України громадянам України, які перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих РФ».

Відповідний проєкт, який запроваджується терміном на два роки, розробило Міністерство внутрішніх справ. Рішення про його розробку ухвалив Координаційний штаб з питань виїзду з ТОТ.

Так, згідно з порядком тимчасове посвідчення громадянина України оформлюватимуть органи ДМС на підставі звернень:

 • одного з батьків (усиновлювачів);
 • опікунів, піклувальників або інших законних представників;
 • одного з подружжя;
 • повнолітніх дитини або онука/онуки;
 • рідного (повнорідного, неповнорідного) брата/сестри;
 • офіційного звернення Мінреінтеграції.

Оформлення тимчасового посвідчення громадянина України можливе для осіб:

 • які втратили паспорт громадянина України, але щодо яких міститься інформація про оформлення паспорта (зокрема закордонного) в Єдиному державному демографічному реєстрі або у відомчій системі ДМС;
 • для осіб до 18 років, щодо яких відсутня інформація в Реєстрі або у відомчій системі ДМС.

Тимчасове посвідчення громадянина України виготовлятиметься безоплатно протягом 15 робочих днів із дня подання заяви-анкети.

Готовий документ надсилатиметься до відповідного територіального органу ДМС або Мінреінтеграції з метою передачі його законному представнику або члену сім’ї.

Представник передаватиме документ особі, на ім’я якої оформлене таке тимчасове посвідчення.

Можливість використання такого документа на території інших держав узгоджуватиметься за сприянням Міністерства закордонних справ.

Раніше ми поінформували, що 21 грудня 2023 року президент Володимир Зеленський підписав Закон №9591 «Про внесення змін до деяких законів України щодо визнання результатів навчання осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України».

У пояснювальній записці до законопроєкту мовилося, що метою є забезпечення безперешкодної реалізації права громадянам, які проживають на тимчасово окупованій території України, на продовження освіти шляхом відновлення механізму визнання результатів такого навчання.

Зауважимо, згідно з законодавством, так звані «документи» про здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня, видані на ТОТ, недійсні та не створюють жодних правових наслідків. Точна кількість громадян, які отримали такі «документи», невідома, та нині мовиться про сотні тисяч. Окрім цього, їхня кількість із кожним роком окупації зростає.

Тож прийняття зазначеного проєкту Закону стосується надання права особам, які навчались на тимчасово окупованій території України на проходження атестації для визнання результатів такого навчання з метою продовження такого навчання та отримання відповідного документа українського зразка.

 • Президент Володимир Зеленський підписав ухвалений Верховною Радою законопроєкт №9111 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення порядку ввезення, обліку та розподілу гуманітарної допомоги».
 • Кабінет міністрів підтримав законопроєкт, який має на меті унеможливити прояви «співпраці» виробників, дистриб’юторів лікарських засобів та представників фармацевтичних компаній з медичними та фармацевтичними працівниками для просування своєї продукції.
 • З 1 грудня митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюється за новим порядком.
 • У Головному управлінні ДПС в Одеській області пояснили правові аспекти оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що знаходяться на території Автономної Республіки Крим та перебувають у власності фізособи, яка проживає на материковій частині території України.