Україна переходить на європейську систему сертифікації продовольства: передбачені зміни
TRACES NT – багатомовна санітарна та фітосанітарна онлайн платформа Єврокомісії по сертифікації та підтримці експорту тварин, продукції тваринного та рослинного походження, харчових продуктів, кормів до ЄС
В умовах військової агресії РФ проти України швидких обертів набрав процес євроінтеграції та адаптації законодавства Європейського Союзу, зокрема, щодо відповідності вимогам Євросоюзу продовольчої продукції, яка йде на внутрішній і зовнішній ринки, інформують у Комітеті Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики.
Так, з 15 січня заплановано перехід на використання в Україні онлайн-платформи Європейської комісії з сертифікації та підтримки експорту/імпорту/транзиту тварин, продукції тваринного та рослинного походження, харчових продуктів, кормів (TRACES NT) для сертифікації вантажів, впровадження якої значно спростить формальні процедури здійснення експорту та транзиту харчових продуктів на територію Європейського Союзу при перетині державного кордону.
TRACES NT – це багатомовна санітарна та фітосанітарна онлайн платформа Європейської Комісії по сертифікації та підтримці експорту тварин, продукції тваринного та рослинного походження, харчових продуктів, кормів до Європейського Союзу (ЄС).
Платформа полегшує обмін інформацією та документами між усіма торговими сторонами та компетентними органами та прискорює адміністративні процеси.
TRACES доступний на усіх 23 офіційних мовах ЄС, а взагалі на 34 мовах, що полегшує його використання для компетентних органів та торгових партнерів з країн, що не входять до ЄС. TRACES доступний 24 години на добу, 7 днів в тиждень безплатно. Для доступу необхідно лише створити обліковий запис та забезпечити доступ до Інтернету.
Зазначається, що обсяг видів харчових продуктів, сертифікація яких проводитиметься з використанням TRACES NT, визначається формами сертифікатів, що адаптовані та інтегровані до системи. Нині це такі форми:
- офіційний сертифікат для ввезення до Європейського Союзу яєць, призначених для споживання людиною;
- офіційний сертифікат для ввезення до Європейського Союзу яєчних продуктів, призначених для споживання людиною;
- офіційний сертифікат для ввезення до Європейського Союзу молочних продуктів, призначених для споживання людиною, які підлягають специфічній обробці з метою зниження ризиків, що відмінна від пастеризації (MODEL DAIRY-PRODUCTS-ST);
- офіційний сертифікат для ввезення до Європейського Союзу меду та інших продуктів бджільництва, призначених для споживання людиною;
- офіційний сертифікат на ввезення до ЄС м’ясних напівфабрикатів, призначених для споживання людиною (MODEL MP-PREP);
- офіційний сертифікат здоров’я тварин для ввезення в Євросоюз живої риби, живих ракоподібних і продуктів тваринного походження від цих тварин, призначених для споживання людиною (зразок FISH-CRUST-HC);
- офіційний сертифікат на ввезення до Союзу свіжого м’яса, призначеного для споживання людиною, за винятком січеного м’яса та м’яса механічного обвалювання, з птиці, крім ряду безкільових (MODEL POU).
У процесі адаптації та впровадження форм сертифікатів в TRACES NT цей перелік доповнюватиметься.
Водночас для уникнення виникнення необґрунтованих затримок під час здійснення сертифікації вантажів (відповідно до перерахованих форм сертифікатів) запропоновано здійснити низку підготовчих заходів, зокрема:
- Ознайомитись із методичними матеріалами щодо функціоналу та перших кроків для початку роботи з TRACES NT, а також інформацією щодо створення сертифіката в системі.
- Визначити відповідальну особу для реєстрації в TRACES NT та створення запиту для підтвердження (валідації) потужності та ролі користувача.
- Направити лист-запит на адресу територіального органу Держпродспоживслужби за місцем розташування потужності для підтвердження (валідації) потужності відповідно до методичних рекомендацій.
Зауважується, що умовами підтвердження (валідації) потужності в TRACES NT є державна реєстрація потужності або отримання на цю потужність експлуатаційного дозволу.
- У 2024 році стартує реформа державного управління та запрацює нова система оплати праці держслужбовців на основі класифікації посад. 70% зарплати становитиме посадовий оклад, а 30% – премія.
- Відсутність законодавчого регулювання лобіювання на сьогодні визнано проблемою, що потребує вирішення, у низці нормативно-правових актів, а також рекомендується міжнародними організаціями, членом яких є Україна.
- Реформи заради корупції – ризики та загрози від законопроєкту №10101 для ринку азартних ігор та держави.
- Кабінет міністрів розробив перелік обставин та фактів, які можуть свідчити про надання платником податків хабаря службовій особі іноземної держави.
- Набирає чинності Закон «Про адміністративну процедуру»: у Мін’юсті роз’яснили основні процедурні строки.