Україна має намір призупинити дію Конвенції про заборону протипіхотних мін для самозахисту

14 Липня, 2025 в 08:45

Для офіційного завершення цього процесу необхідне рішення парламенту

Кабмін зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт (реєстр. № 0329), щодо зупинення дії Конвенції про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва і передачі протипіхотних мін та про їхнє знищення, поінформував представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук.

Законопроєктом пропонується, на підставі ст. 62 Віденської конвенції, зупинити для України дію Конвенції про заборону протипіхотних мін, підписаної у 1999 році та ратифікованої у 2005 році.

Необхідність зупинення для України дії Конвенції про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва і передачі протипіхотних мін та про їхнє знищення повʼязана з невідʼємним правом України на самооборону, яке гарантоване статтею 51 Статуту Організації Обʼєднаних Націй, та з необхідністю протидіяти військовій агресії з боку РФ, яка не є державою – учасницею Конвенції, що додатково створює нерівні умови для застосування засобів захисту територіальної цілісності та суверенітету України, – додали автори документа.

Указ про зупинення участі України в Оттавській конвенції президент Володимир Зеленський підписав наприкінці червня 2025 року. Тепер для офіційного завершення цього процесу необхідне рішення парламенту.

Довідка. Конвенція про заборону протипіхотних мін (також відома як Оттавська конвенція) була підписана Україною 24 лютого 1999 року і ратифікована 27 грудня 2005 року. Вона забороняє застосування, розробку, виробництво, накопичення та передачу протипіхотних мін, а також вимагає їх знищення. Документ зобов’язує держави-учасниці забезпечити очищення територій від мін, інформування населення про мінну небезпеку, надання допомоги жертвам та міжнародного співробітництва у сфері розмінування.

  • Набирає чинності Закон «Про адміністративну процедуру»: у Мін’юсті роз’яснили основні процедурні строки.
  • Рада проголосувала законопроєкт про відповідальність за порушення комендантської години: визначено розмір штрафів.
  • Законодавець визначає перелік місць, де забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів.
  • Закон про право на цивільну вогнепальну зброю регулюватиме, а не легалізуватиме обіг вогнепальної зброї – МВС.