Суд вперше застосував пробаційний нагляд як новий вид основного покарання
Пробаційний нагляд — основне кримінальне покарання, яке полягає в обмеженні прав і свобод засудженого, визначених законом і встановлених вироком суду, із застосуванням наглядових та соціально-виховних заходів без ізоляції від суспільства
Верховна Рада України 23 серпня 2023 року ухвалила Закон України «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та деяких інших законодавчих актів України щодо удосконалення видів кримінальних покарань в умовах воєнного стану».
28 березня набрав чинності Закон № 3342-IX «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо удосконалення видів кримінальних покарань». Документ офіційно опублікували у газеті “Голос України” 27 вересня.
Положеннями Закону передбачено у Кримінальному кодексі України (зміни до статті 51) застосування до осіб, визнаних винними у вчиненні кримінального правопорушення, такого виду покарання як пробаційний нагляд.
Статтею 59-1 Кримінального кодексу передбачено, що покарання у виді пробаційного нагляду полягає в обмеженні прав і свобод засудженого, визначених законом і встановлених вироком суду, із застосуванням наглядових та соціально-виховних заходів без ізоляції від суспільства. Пробаційний нагляд може бути призначений судом на строк від одного до п’яти років.
2 квітня 2024 року Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області визнав жителя м. Звягеля винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 309 Кримінального кодексу України (незаконне придбання, зберігання психотропної речовини без мети збуту) та призначив правопорушнику покарання у виді 1 року пробаційного нагляду і поклав на засудженого наступні обов’язки:
- періодично з’являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;
- повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання;
- не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації;
- працевлаштуватися або за направленням уповноваженого органу з питань пробації звернутися до органів державної служби зайнятості для реєстрації як безробітного та працевлаштуватися, якщо йому буде запропоновано посаду (роботу).
Раніше Міністерство юстиції роз’яснило, що згідно з документом за деякі кримінальні правопорушення каратимуть пробаційним наглядом. Водночас він буде одним з основних видів покарання, на рівні з обмеженням чи позбавленням волі, але водночас буде їхньою альтернативою.
Пробаційний нагляд може бути застосований за злочинні діяння, передбачені окремими частинами статей Кримінального кодексу, такі як:
- умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень у разі перевищення меж необхідної оборони;
- перевищення заходів, необхідних для затримання особи, яка вчинила кримінальне правопорушення;
- умисне легке тілесне ушкодження;
- побої та мордування;
- домашнє насильство;
- погрози вбивством;
- зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби;
- зараження венеричною хворобою;
- ненадання допомоги хворому медпрацівником;
- насильницьке донорство;
- експлуатація дітей;
- примушування до вступу в статевий зв’язок;
- порушення порядку фінансування політичної партії і передвиборної агітації;
- ухилення від сплати аліментів;
- розголошення таємниці усиновлення;
- перешкоджання професійній діяльності журналістів;
- грубе порушення законодавства про працю;
- невиплату зарплати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат;
- порушення недоторканності приватного життя, права на отримання освіти та на безоплатну меддопомогу;
- крадіжку, грабіж, хуліганство і шахрайство;
- незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги та благодійних пожертв;
- підроблення документів;
- розголошення банківської таємниці;
- незаконну порубку, перевезення, зберігання і збут лісу;
- за браконьєрство;
- публічні заклики до вчинення теракту;
- наругу над могилою;
- ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів;
- створення або утримання місць розпусти і звідництво;
- посів або вирощування снотворного маку чи конопель;
- незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту.
Покарання виконуватиметься без ізоляції від суспільства, однак, з покладанням низки обов’язків, за невиконання яких може бути застосовано більш суворе покарання.
Пробаційний нагляд є майже аналогічним звільненню від відбування покарання з випробуванням. Відмінність (крім того, що обов’язок погоджувати виїзд за межі України є обов’язковим) полягає у тому, що пробаційний нагляд є самостійним видом покарання; у випадку невиконання покладених обов’язків або вчинення адміністративних правопорушень у випадку звільнення від покарання наслідком є направлення для виконання призначеного покарання (як правило, позбавлення волі), а у випадку пробаційного нагляду — кримінальна відповідальність за 389 статтею КК.
У разі невиконання засудженим обов’язків (крім випадків наявності поважних причин) або вчинення адміністративного правопорушення із засудженим проводиться індивідуальна профілактична бесіда та застосовується письмове попередження про притягенння до кримінальної відповідальності. У разі невиконання обов’язків або вчинення адміністративних правопорушень тричі або більше разів, зникнення з місця проживання, створення перешкод для функціонування електронного засобу контролю та нагляду уповноважений орган з питань пробації надсилає матеріали до органів Національної поліції для вирішення питання про притягнення до кримінальної відповідальності за статтею 389 КК.
Пробаційний нагляд може бути призначено на строк від 1 до 5 років.
У разі, якщо засуджений вирішить, що можна не виконувати встановлені судом обов’язки під час перебування на пробації — йому можуть обмежити волю на строк до трьох років. Водночас пробаційний нагляд не зможе призначатися особам, які під час відбування цього виду покарання вчинили кримінальне правопорушення.
- У пояснювальній записці до проєкту закону «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо удосконалення видів кримінальних покарань» пояснили, що система кримінальних покарань, яка постійно удосконалюється, обумовлює перегляд існуючих покарань, які є недостатньо ефективними, матеріально затратними чи морально застарілими, і потребує доповнення новими видами покарання. Статтею 51 Кримінального кодексу України визначено перелік покарань, до яких належать арешт та обмеження волі.
- У Раді зареєстрували законопроєкт №11073 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо забезпечення єдності норм в реалізації права на самозахист та декриміналізації виробництва зброї».
- Набирає чинності Закон «Про адміністративну процедуру»: у Мін’юсті роз’яснили основні процедурні строки.
- Рада проголосувала законопроєкт про відповідальність за порушення комендантської години: визначено розмір штрафів.
- 28 грудня 2023 року президент Володимир Зеленський підписав Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо криміналізації контрабанди товарів та підакцизних товарів, а також недостовірного декларування товарів» від 09.12.2023 № 3513-IX.
- Застава є одним із видів запобіжних заходів, який обирають після того, як особа офіційно отримала статус підозрюваного. Як визначив кримінальний процесуальний закон, застава може бути як самостійним видом запобіжного заходу, так і альтернативою арешту. Зазначена альтернатива в більшості випадків залежить від тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, а також від ризиків перебування підозрюваного/обвинуваченого на свободі.