Розірвання шлюбу за кордоном: роз’яснення
Українські громадяни, перебуваючи за кордоном можуть розлучитися не виїжджаючи з країни
Розлучення, також розірвання шлюбу — процес розірвання подружнього зв’язку. Слід відрізняти від визнання шлюбу недійсним (тобто таким, що від початку не мав законної сили, підстав, був складений з порушенням норм закону). У більшості країн вимагає участі уповноважених осіб: наприклад, суду, де встановлюються поділ майна, опіка над дітьми, порядок їх відвідування, аліменти та суміжні питання.
Перебування подружжя за межами України не є перешкодою для розірвання шлюбу. З метою забезпечення доступності громадян до адміністративних послуг у сфері ДРАЦС і в межах реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 24.01.2023 № 66 «Про забезпечення здійснення закордонними дипломатичними установами України повноважень у сфері державної реєстрації актів цивільного стану в умовах воєнного стану» українці за кордоном отримують доступ до потрібних послуг у закордонних дипломатичних установах — посольствах або консульствах.
Звісно, кожна ситуація потребує індивідуального розгляду та підходу, але основні шляхи розірвання шлюбу для пари, яка перебувають поза межами Батьківщини, визначено законодавством.
Перший спосіб підходить подружжям, які не мають спільних неповнолітніх дітей та перебувають в одній країні — вони разом мають звернутися до найближчого дипломатичного представництва України за кордоном та подати спільну заяву про розірвання шлюбу.
Важливо: українським законодавством не передбачено онлайн-процедура розірвання шлюбу в органах державної реєстрації актів цивільного стану, або в органах, яким делеговано такі повноваження.
Другий спосіб стане в пригоді парам, в яких є спільні неповнолітні діти, або ж чоловік та дружина не можуть подати спільну заяву про розірвання шлюбу, наприклад, через перебування в різних містах чи державах, або ж коли розірвання шлюбу ініційовано лише однією стороною. У такому випадку єдиним способом розірвання шлюбу за законодавством України залишається його розірвання в судовому порядку. І звертаємо увагу, що подружжя може скористатись онлайн-сервісом подачі заяв до системи Електронного суду.
Ще одним способом розірвання шлюбу може стати звернення до компетентних органів країни перебування. У цьому випадку процедура розірвання шлюбу відбудеться за законодавством тієї держави, в якій перебуває подружжя.
Громадяни України, котрі перебувають за кордоном та вирішили розлучитися, можуть це зробити не виїжджаючи з країни, зазначили у Консульстві України у Республіці Польща.
Процедура розірвання шлюбу за кордоном
Консул має право зареєструвати розірвання шлюбу між громадянами України, якщо хоча б один з них постійно проживає за межами України (оформлено документи для залишення на постійне проживання за кордоном), у таких випадках:
- за спільною письмовою заявою подружжя, яке не має неповнолітніх дітей;
- за заявою одного з подружжя, якщо другий із подружжя:
- визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім;
- визнаний у встановленому законом порядку недієздатним;
- засуджений за вчинення злочину до позбавлення волі на строк не менше трьох років;
- на підставі рішення суду про розірвання шлюбу.
У Консульстві зазначили, що реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду України провадиться консулом лише за умови, що шлюб, який розривається, був укладений в органах реєстрації актів цивільного стану України.
До консульської установи або дипломатичного представництва подається заява подружжя або одного з них, що проживають за кордоном, які розірвали шлюб у судовому порядку в Україні й не зареєстрували розірвання шлюбу в органах реєстрації актів цивільного стану на території України.
Для реєстрації розірвання шлюбу необхідно пред’явити:
- оригінал рішення суду (витягу з рішення суду) України про розірвання шлюбу, що набрало чинності;
- документи про сплату встановленої судом суми державного мита;
- паспортного документа;
- документа про сплату консульського збору.
Якщо один з подружжя, що розриває шлюб, звільнений від сплати державного мита, то реєстрація розірвання шлюбу і видача йому свідоцтва провадиться незалежно від сплати державного мита другим з подружжя.
У дипломатичній установі додали, що шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.
До заяви про розірвання шлюбу обов’язково додається свідоцтво про шлюб, а в разі його відсутності для підтвердження проведеної реєстрації шлюбу витребується повторне.
При реєстрації розірвання шлюбу за взаємною заявою подружжя передбачається особиста присутність подружжя або одного з них.
Якщо той з подружжя, який буде відсутній при реєстрації розірвання шлюбу, бажає після розлучення повернути своє дошлюбне прізвище, то він повинен указати про це в заяві про розірвання шлюбу.
Раніше ми пояснили, що призначення і виплата пенсій громадянам України, які проживають за її межами, та громадянам інших країн, які переїхали на постійне проживання до України, здійснюється згідно із пенсійним законодавством України, яке складається із Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», інших нормативно-правових актів, а також міжнародних договорів (угод), що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Окрім того, правила реєстрації новонароджених за кордоном пояснили у Мінреінтеграції.
- Станом на 15 грудня 2023 року в реєстрі нараховувалося 192 150 боржників по аліментах, свідчать дані з Єдиного реєстру боржників.
- Прожитковий мінімум на одну особу з розрахунку на місяць встановлено єдиний на весь 2024 рік.
- Законодавством передбачено заходи примусового виконання рішень, які застосовуються до боржника за несплату аліментів.
- Злісне невиконання обов’язку зі сплати аліментів, коли платник виправдовує це відсутністю роботи – позиція ККС.