Роботодавців можуть зобов’язати затвердити політику захисту психічного здоров’я працівників
Новий законопроєкт охоплює широкий спектр питань щодо організації та функціонування системи охорони психічного здоров’я в Україні
У Раді зареєстрували законопроєкт № 12030 про систему охорони психічного здоров’я в Україні.
Так, у пояснювальній записці до законопроєкту мовиться, що він охоплює широкий спектр питань щодо організації та функціонування системи охорони психічного здоров’я в Україні, наголошуючи на захисті прав і підтримці осіб із психічними розладами та їх інтеграції у суспільство.
Зокрема, пропонується, що роботодавець з кількістю найманих працівників 50 і більше осіб створює службу психічного здоров’я. На підприємстві з кількістю працюючих менше ніж 50 осіб функції служби психічного здоров’я зможуть виконувати в порядку сумісництва особи, які мають відповідну професійну підготовку.
На підприємстві з кількістю працюючих менш як 20 осіб для виконання функцій служби психічного здоров’я зможуть залучатися сторонні спеціалісти на договірних засадах, які мають відповідну підготовку. Функції та повноваження служби психічного здоров’я, типове положення про її діяльність буде затверджувати Кабмін.
Крім того, пропонується, що кожен роботодавець має розробити та затвердити політику або план захисту та зміцнення психічного здоров’я на робочому місці. У разі наявності у роботодавця системи управління безпекою та гігієною праці, така політика або план включатимуться до неї.
Раніше ми детально розглянули деякі питання оформлення трудових відносин.
Окрім цього, ретельно пояснили, що навіть під час дії воєнного стану роботодавці мають докладати максимум зусиль для своєчасної виплати зарплати. І попри те, що закон допускає порушення строків оплати внаслідок бойових дій або інших обставин непереборної сили, це не звільняє від обов’язку виплати заробітної плати
- Право на працю в Україні реалізується переважно шляхом укладання трудового договору між працівником та роботодавцем. Водночас чимало цивільно-правових договорів теж засновано на трудовій діяльності. Тому трудовий договір треба відрізняти від цивільно-правових договорів: авторського договору, договору підряду, договору доручення та інших цивільно-правових угод, реалізація яких також пов’язана із трудовою діяльністю фізичних осіб. Який договір краще укласти, необхідно визначити самостійно.
- Добровільне страхування: працівник може докупити страховий стаж собі або іншим.
- Необхідний страховий стаж для виходу на пенсію за віком у 2024 році: роз’яснення.
- В Україні особи з інвалідністю володіють усією повнотою соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод, що закріплені Конституцією України та іншими законодавчими актами.
- Робота за сумісництвом — виконання працівником, крім основної, додаткової регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж або іншому підприємстві, в установі, організації або у громадянина (підприємця, приватної особи) за наймом.