Раді рекомендували прийняти законопроєкт щодо захисту інтересів власників земельних паїв

21 Травня, 2024 в 10:30

Зокрема документом передбачається продовження (з 2025 року до 2028 року) строку оформлення незатребуваних земельних ділянок, здійснення розподілу земельних ділянок між власниками паїв та їх спадкоємцями земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок

20 травня Комітет Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики розглянув законопроєкт “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин” (№11150), підготовлений до другого читання, та рекомендував прийняти в цілому як закон.

У пояснювальній записці мовиться, що Законом України “Про порядок виділення в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв)” встановлений кінцевий строк:

  • оформлення права власності на земельні ділянки, сформовані з земельних часток (паїв);
  • здійснення розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) та їх спадкоємцями земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок.

Усі вказані дії мають бути вчинені до 1 січня 2025 року.

Разом з тим, в умовах війни, яка триває в Україні вже тривалий період, окупація значних територій держави, виїзд великої частини населення України за кордон є об’єктивними обставинами, які унеможливлюють дотримання власниками земельних часток (паїв) вказаних строків. Тому доцільним є продовження цього строку.

Запевняється, що метою проєкту Закону є:

  • захист прав власників земельних часток (паїв);
  • зміни у регулюванні земельних відносин в умовах війни;
  • приведення законодавчих актів у сфері земельних відносин у відповідність з Законом України “Про адміністративну процедуру”.

Законопроєкт передбачає:

  • продовження (з 2025 року до 2028 року) строку оформлення незатребуваних земельних ділянок, здійснення розподілу земельних ділянок між власниками паїв та їх спадкоємцями земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок;
  • відновлення обов’язковості підвищення кваліфікації сертифікованих інженерів-землевпорядників;
  • продовження до 2026 року пілотного проєкту із внесення відомостей до Державного земельного кадастру сертифікованими інженерами-землевпорядниками;
  • надання можливості використання коштів, які надійшли до відповідних бюджетів в порядку відшкодування втрат лісогосподарського виробництва на розроблення робочих проєктів землеустрою та реалізацію заходів, які передбачені цими проєктами;
  • встановлення, що кошти від відшкодування втрат сільськогосподарського призначення, які залишились у місцевих бюджетах до скасування інституту втрат сільськогосподарського виробництва, витрачаються на охорону земель;
  • встановлення правила, за яким термін дії договорів оренди земельних ділянок, сформованих з невитребуваних (нерозподілених) земельних ділянок, які перейшли до комунальної власності, припиняється через 2 роки з дня державної реєстрації права комунальної власності на них;
  • встановлення обов’язковості долучення до документації із землеустрою, яка розробляється з метою внесення до Державного земельного кадастру відомостей про сформовану земельну ділянку, копій документів, на підставі якого набуто право власності, користування такою земельною ділянкою (за наявності);
  • відновлення можливості здійснення заходів з обміну правами користування земельними ділянками сільськогосподарського призначення, розташованими у масиві земель сільськогосподарського призначення на підставі рішення суду.

Окрім того, проєктом пропонується передбачити особливості адміністративної процедури у сфері земельних відносин.

Передбачається, що Прийняття законопроекту дозволить: захистити права власників земельних часток (паїв); узгодити законодавчі акти у сфері земельних відносин із Законом України “Про адміністративну процедуру”; узгодити ряд неузгодженостей у нормах земельного законодавства.

  • 26 лютого президент Володимир Зеленський підписав Закон № 3563-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку зміни цільового призначення земельних ділянок для залучення інвестицій з метою швидкої відбудови України». Верховна Рада проголосувала документ 6 лютого.
  • Українці, чий приватний будинок повністю зруйнували у результаті повномасштабного вторгнення РФ, зможуть отримати компенсацію на відбудову на власній земельній ділянці через єВідновлення.
  • Заяви на компенсацію за знищене житло зможуть подавати більше українців.
  • Компенсація за пошкоджене чи знищене нерухоме майно громадянина, внаслідок збройної агресії РФ, не оподатковується.
  • Право на призначення субсидії мають сім’ї, у яких розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання перевищує обсяг визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового платежу. Розмір обов’язкового платежу визначається для кожного домогосподарства індивідуально залежно від сукупного доходу.
  • єВідновлення: механізм надання компенсації для відновлення пошкодженого нерухомого майна.
  • Щороку власникам нерухомого майна нараховується податок, який встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради в залежності від місця розташування та типів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування (п.266.5.1. Податкового кодексу України).