Рада відправила законопроєкт про кредитну історію на всенародне обговорення
Документом пропонується встановити правові, фінансові та організаційні засади ведення кредитних історій
На засіданні 11 лютого Верховна Рада не підтримала законопроєкт №12260 про кредитну історію. Його відправили на всенародне обговорення. Про це повідомив нардеп Ярослав Железняк.
Законопроєктом пропонується встановити правові, фінансові та організаційні засади ведення кредитних історій: збору, обробки, зберігання, захисту та використання інформації про виконання особами грошових зобов’язань, функціонування інституцій, пов’язаних зі збором, обробкою, зберіганням, захистом та використанням цієї інформації, правові основи державного нагляду за такою діяльністю.
Також відповідним законопроєктом врегулювати такі питання:
- Обсягу інформації, що включається в кредитну історію, регулярності її оновлення, строків зберігання даних у кредитній історії (до 10 років), порядку їх знищення.
- Прав та обов’язків користувачів та постачальників даних, зокрема щодо регулярного оновлення інформації про виконання особами грошових зобов’язань.
- Прав суб’єктів кредитної історії, включаючи право на доступ до своєї історії, її зміни у разі включення до кредитної історії недостовірних даних, зокрема, постачальником даних на вимогу суб’єкта кредитної історії або за рішенням суду, правові наслідки поширення на ринку кредитування інформації про небажання суб’єкта кредитної історії укладати кредитні правочини для захисту від можливих шахрайських дій.
- Прав близьких осіб суб’єктів кредитної історії на доступ до кредитної історії суб’єкта, який зник безвісти чи помер (визнаний померлим).
- Заборони використання інформації з кредитних історій третіми особами без згоди суб’єкта кредитної історії, санкцій за порушення таких заборон.
- Порядку авторизації осіб, які мають намір провадити діяльність бюро кредитних історій, зокрема: встановлено вимоги до їх структури власності, керівників та системи внутрішнього контролю, кіберзахисту та інформаційної безпеки.
- Механізму транскордонного обміну даними з бюро кредитних історій з країн-партнерів.
- Нагляду Національним банком України за діяльністю з ведення кредитних історій та виконання вимог законодавства у сфері кредитних історій іншими учасниками кредитного ринку, зокрема, проектом передбачено право застосовувати коригувальні заходи та заходи впливу за порушення зазначених вимог.
Додамо, днями Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував Верховній Раді прийняти за основу законопроєкти про кредитну історію і про факторинг.
Головною метою проекту Закону про кредитну історію за реєстр. №12260 є посилення захисту прав позичальників, покращення обміну інформацією на кредитному ринку та підвищення її якості, а також заохочення відповідального кредитування та забезпечення цільового використання кредитної історії виключно для оцінювання кредитоспроможності, управління кредитним ризиком і здійснення ідентифікації та верифікації клієнтів.
Положення проєкту Закону спрямовані на:
- імплементацію в законодавство України положень Модельного закону Міжнародного інституту з уніфікації приватного прав про факторинг, що наблизить український факторинг до кращих міжнародних відповідників;
- запровадження державної реєстрації відступлення права вимоги, що дасть змогу знизити ризик шахрайства під час здійснення факторингової діяльності та сприятиме прозорості ринку факторингу;
- визначення предмету та змісту договору факторингу;
- визначення пріоритету відступлення права грошової вимоги;
- розмежування регулювання торговельного факторингу та операцій з фінансовою заборгованістю. Водночас діяльність компаній, які надають послуги з відступлення права вимоги за договорами про споживчий кредит, здійснюватиметься в межах ліцензії на діяльність фінансової компанії.
Така ліцензія передбачає право надавати кошти у кредит і буде несумісною з наданням послуг торгового факторингу.
- Мінекономіки направило банкам повідомило про недоцільність надмірних вимог щодо розкриття банківських даних під час реалізації державних програм «Зимова єПідтримка» та «Національний кешбек».
- У яких випадках передбачені пільги зі сплати податку на нерухомість, пояснили в Головному управлінні ДПС у Рівненській області.
- Правила оформлення права власності на земельний пай в Україні.
- Право на призначення пільги та субсидії: роз’яснення.
- Ст. 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.