Раді рекомендували прийняти за основу законопроєкт щодо вдосконалення ефективності управління державним майном

6 Лютого, 2024 в 12:05

Передбачається, що у разі ухвалення законопроєкт удосконалить ефективність управління закладами освіти і державним майном, що за ними закріплено

На  засіданні Комітет з питань економічного розвитку розглянув законопроект про внесення змін до Закону України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності» щодо вдосконалення процедури передачі окремого індивідуально визначеного майна (крім нерухомого майна) з державної у комунальну власність (реєстр. № 10167), з опрацювання якого Комітет визначено головним.

Як зауважили у пояснювальній записці, в умовах стратегічного розвитку системи освіти в Україні важливим є модернізація мережі закладів освіти. Постає питання щодо створення потужних закладів освіти з метою задоволення освітніх потреб суспільства та ринку праці у відповідних фахівцях та покращення конкурентних можливостей здобуття якісної освіти.

Практично щодня агресор завдає по території нашої держави нищівних і жорстоких ударів, руйнуючи в тому числі й освітню інфраструктуру: дитячі садочки, школи, заклади професійної та вищої освіти. Станом на сьогодні від бомбардувань та обстрілів постраждало близько двох тисяч закладів освіти, понад 200 з них зруйновано повністю.

Система освіти України опинилася в нових реаліях функціонування, а перед освітніми менеджерами постали такі питання, які до сьогодні ніхто не вирішував. З перших днів війни продовжено постійну комунікацію з обласними департаментами освіти й керівниками закладів вищої освіти.

Організаційна трансформація торкнулася всіх сегментів системи освіти України – від дошкільної до вищої, що стало серйозним викликом. Проте освітні управлінці зробили все можливе для стабілізації освітнього процесу. Слід зазначити, що для відновлення освітнього процесу закладам освіти необхідно здійснити оновлення та заміну значної кількості майна, що було пошкоджене та знищене.

Тоді як ефективне управління закладами освіти та майном, що за ними закріплено, є запорукою сталого та належного розвитку освітнього потенціалу цими закладами освіти.

Проте слід зазначити, що на балансі державних підприємств, установ і організацій перебуває значна кількість державного окремо індивідуально визначеного майна, що не використовується та може бути використана іншими суб’єктами господарювання.

Порядок передачі державного майна в комунальну форму власності врегульовано Законом України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності». Ураховуючи норми зазначеного закону для здійснення передачі державного окремо індивідуально визначеного майна з балансу державних підприємств, установ і організацій до комунальної форми власності необхідно підготувати проект рішення Кабінету Міністрів України.

У зв’язку із фактичною ситуацією в Україні та необхідністю вирішення Кабінетом Міністрів України загальнодержавних питань. здійснити передачу державного окремо індивідуально визначеного майна з балансу державних підприємств, установ і організацій до комунальної форми власності є неможливим.

Тож метою законопроєкту є законодавче вдосконалення процедури передачі державного окремо індивідуально визначеного майна з балансу державних підприємств, установ і організацій до комунальної форми власності та створення належних можливостей ефективного управління державним майном, що закріплено за ними.

Для реалізації цієї мети передбачається передати повноваження щодо прийняття рішень про передачу іншого окремого індивідуально визначеного майна підприємств, установ і організацій від Кабінету Міністрів України – органам, уповноваженим управляти державним майном, самоврядним організаціям.

Прогнозується, що законопроєкт у разі його ухвалення вдосконалить ефективність управління закладами освіти і державним майном, що за ними закріплено.

Так, за результатами обговорення народні депутати України – члени Комітету з питань економічного розвитку ухвалили рішення рекомендувати Верховній Раді України включити зазначений законопроект до порядку денного сесії Верховної Ради України та за результатами розгляду у першому читанні прийняти за основу з урахуванням частини першої статті 116 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України».