Рада прийняла Закон щодо вдосконалення порядку здійснення кримінального провадження

25 Квітня, 2024 в 12:06

Ініціатори аргументували, що реалізація закону сприятиме підвищенню ефективності роботи судів шляхом суттєвого зниження навантаження на кожного суддю і забезпечення належної динаміки розгляду кримінальних проваджень з дотриманням розумних строків

24 квітня Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до статті 31 Кримінального процесуального кодексу України щодо вдосконалення порядку здійснення кримінального провадження» (законопроєкт №11130), повідомила пресслужба Апарату ВР.

Законом передбачається, що всі кримінальні провадження у судах першої інстанції суддя розглядає одноособово, за окремими винятками.

Згідно з пояснювальною запискою, метою прийняття закону є удосконалення законодавства для більш ефективної боротьби з корупцією  в частині підвищення ефективності та забезпечення належного судового розгляду кримінальних проваджень.

Зауважується, що проєкт Закону розроблено на виконання цілі 2 реформи 2 розділу 4 «Боротьба з корупцією та відмивання грошей» секції 2 Плану України на 2024-2027 роки,  схваленого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 березня 2024 року № 244.

Розробка проєкту Закону України про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо одноособового розгляду окремих справ суддею Вищого антикорупційного суду передбачена Планом для реалізації програми Ukraine Facility. Затвердження Урядом Плану для Ukraine Facility є критично важливим кроком для реалізації цілої низки реформ, що сприятимуть динамічному розвитку України та суттєво посилити стійкість національної економіки.

Проєкт Закону направлений на підвищення ефективності розгляду судом проваджень без порушення процесуальних строків у зв’язку чим пропонується надати суду можливість розглядати окремі справи суддею одноособово.

Велике навантаження на суддів зумовлює надмірно тривалий розгляд кримінальних проваджень, а також ставить під загрозу дотримання принципу розумних строків.

Вирішення зазначеної вище проблеми можливе у разі одноособового судового розгляду окремих справ.

Так, змінами до статті 31 Кримінального процесуального кодексу України передбачено, що кримінальне провадження в суді першої інстанції здійснюється колегіально судом у складі трьох суддів лише за клопотанням обвинуваченого щодо:

  1. злочинів, за вчинення яких передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк більш як десять років;
  2. злочинів, у вчиненні яких обвинувачується Президент України, повноваження якого припинено, народний депутат України, Прем’єр-міністр України, член Кабінету Міністрів України, Секретар Ради національної безпеки і оборони України, Генеральний прокурор, заступник Генерального прокурора – керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, Голова Служби безпеки України, Директор Державного бюро розслідувань, Директор Національного антикорупційного бюро України, Голова Національного агентства з питань запобігання корупції, Голова Антимонопольного комітету України, Голова Національного банку України, Голова Рахункової палати, Голова Фонду державного майна України, Голова Центральної виборчої комісії, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Голова та судді Конституційного Суду України, Голова Верховного Суду, голови вищих спеціалізованих судів, Голова Вищої ради правосуддя.

Водночас судовий розгляд у кримінальному провадженні, що розпочався до набрання чинності цим Законом і проводиться в суді першої інстанції колегіально судом у складі трьох суддів, продовжується та завершується колегіальним складом суду, визначеним до набрання чинності цим Законом, за правилами, що діяли до дня набрання ним чинності.

У кримінальному провадженні в суді першої інстанції, в якому до набрання чинності цим Законом колегіальний склад суду визначено за правилами, що діяли до набрання чинності цим Законом, і проводиться підготовче судове засідання, а судовий розгляд ще не призначений, судовий розгляд у кримінальному провадженні проводиться і завершується складом суду, визначеним з урахуванням положень цього Закону.

Передбачається, що реалізація закону сприятиме підвищенню ефективності роботи судів шляхом суттєвого зниження навантаження на кожного суддю і забезпечення належної динаміки розгляду кримінальних проваджень з дотриманням розумних строків.

Проєкт Закону не належить до регуляторних актів.

Реалізація проєкту Закону не вплине на розвиток регіонів, ринок праці, громадське здоров’я, екологію та навколишнє природне середовище.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

  • 5 березня у “Голос України” офіційно опублікували Закон № 3604-IX «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо забезпечення поетапного впровадження Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи».
  • 23 лютого Верховна Рада розглянула у другому читанні доопрацьований Комітетом законопроєкт №10202 та прийняв його в цілому як Закон.
  • Комітет з питань економічного розвитку поінформував про дію Закону щодо відшкодування зруйнованого і пошкодженого житла.
  • За поданням Комітету з питань правоохоронної діяльності у 2023 році Рада прийняла дев’ять Законів.
  • Верховна Рада на пленарному засіданні 22 лютого ухвалила Закон (проєкт № 5865) «Про внесення змін до Закону України “Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків” та деяких інших законодавчих актів України щодо регулювання та нагляду на ринках капіталу та організованих товарних ринках».