Рада прийняла п’ять Законів, десять законопроєктів і три Постанови

7 Червня, 2024 в 13:28

Відповідно до Конституції України Верховна Рада України може і повинна працювати навіть в умовах воєнного стану. Україна належить до континентальної системи права, де вага нормативного регулювання парламентськими актами (законами) є надзвичайно високою

Закон — нормативно-правовий акт вищої юридичної сили, що регулює найважливіші суспільні відносини шляхом встановлення загальнообов’язкових правил, прийнятий в особливому порядку, або безпосередньо народом.

Проєкт закону, або законопроєкт — документ з текстом закону, запропонований до прийняття законодавчому органу або на референдум.

Постанова Верховної Ради України — нормативно-правовий акт, що приймається Верховною Радою України.

6 червня Верховна Рада України на пленарному засіданні проголосувала п’ять Законів, десять законопроєктів і три Постанови.

У цілому прийнято Закони:

– про ратифікацію Угоди між Україною та ЄС щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування згідно з інструментом Ukraine Facility; реєстр. №0276;

– про внесення змін до деяких Законів України щодо виконання Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України завдань, пов’язаних із забезпеченням безпілотними системами, засобами радіоелектронної боротьби та пасивної протидії технічним розвідкам, реєстр. №11144;

– про дошкільну освіту, реєстр. №8030;

– про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки наукової роботи в закладах вищої освіти, реєстр. №9600;

– про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання насильству та унеможливлення жорстокого поводження з дітьми, реєстр. №6393-д.

Прийнято за основу проекти Законів:

– про академічну доброчесність, реєстр. №10392;

– про самоврядування в сфері охорони здоров’я в Україні, реєстр. №10372;

– про внесення змін до Закону України “Про вищу освіту” щодо розширення прав органів студентського самоврядування та забезпечення прав здобувачів вищої освіти, реєстр. №10279;

– про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я щодо удосконалення обмежень для медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації під час здійснення ними професійної діяльності, реєстр. №10293;

– про внесення змін до Закону України “Про лікарські засоби” (щодо маркування лікарських засобів), реєстр. №11172;

– про внесення змін до деяких законів України (щодо паралельного імпорту лікарських засобів), реєстр. №11173;

– про внесення змін до деяких законів України щодо дебюрократизації діяльності центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки, реєстр. №9601;

– про внесення змін до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” щодо питань дослідницької інфраструктури та підтримки молодих вчених, реєстр. №10218;

– про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння розвитку волонтерства серед здобувачів освіти, реєстр. №11159;

– про внесення змін до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” щодо встановлення цільових показників діяльності керівників наукових установ, визначення стратегій і перспективних напрямів діяльності наукових установ, реєстр. №10424.

Прийнято Постанови:

– про Звернення Верховної Ради України до парламентів та урядів іноземних держав, міжнародних організацій, парламентських асамблей на підтримку Глобального саміту миру, реєстр. №11320;

– про деякі питання реалізації у 2024 році Постанови Верховної Ради України “Про Премію Верховної Ради України найкращим учасникам зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти”, реєстр. №11227;

– про внесення змін до Постанови Верховної Ради України “Про Премію Верховної Ради України молодим ученим” щодо процедури присудження Премії, реєстр. №11275.

Зауважимо, відповідно до усталеної світової практики закони (як і інші нормативно-правові акти) в Україні приймаються на підставі Конституції України і повинні відповідати їй.

Закони регулюють приватну і публічну сфери суспільних відносин: найважливіші питання суспільного устрою, права і свободи громадян, структуру і організацію державної влади, закріплюють правове становище фізичних і юридичних осіб, відносини між ними.

Законопроєкт може пропонуватися особами й органами, що мають право законодавчої ініціативи, зазначеними в Конституції України. Це Президент України, народний депутат України, Кабінет Міністрів України.
Законопроєкти реєструються в парламенті й розглядаються відповідно до процедури.

Згідно зі статтею 91 Конституції України, Верховна Рада України приймає закони, постанови та інші акти більшістю від її конституційного складу, крім випадків, передбачених Конституцією.

Іншими актами парламенту, крім постанов, є закони, резолюції, декларації, звернення, заяви[1].

Постанови Верховної Ради приймаються з конкретних питань з метою здійснення її установчої, організаційної, контрольної та інших функцій. Вони набирають чинності з дня їх прийняття, якщо інше не передбачено самою постановою.

  • 10 січня Кабінет Міністрів зареєстрував у Верховній Раді проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам» (№ 10399). 5 січня Уряд погодив цей законопроєкт.
  • 21 грудня президент Володимир Зеленський підписав Закон №9591 «Про внесення змін до деяких законів України щодо визнання результатів навчання осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України».
  • Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань»(законопроєкт №7731) з урахуванням пропозицій Президента, повідомила пресслужба Апарату ВР.
  • Президент Володимир Зеленський підписав ухвалений Верховною Радою законопроєкт №9111 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення порядку ввезення, обліку та розподілу гуманітарної допомоги».
  • Кабінет міністрів підтримав законопроєкт, який має на меті унеможливити прояви «співпраці» виробників, дистриб’юторів лікарських засобів та представників фармацевтичних компаній з медичними та фармацевтичними працівниками для просування своєї продукції.
  • З 1 грудня митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюється за новим порядком.