Рада проголосувала за основу законопроєкт щодо врегулювання питань протидії розвідувально-підривній діяльності спеціальних служб іноземних держав

9 Червня, 2024 в 09:56

Завданнями законопроєкту є унормування питань щодо правового захисту осіб, які виконують контррозвідувальні завдання, врегулювання повноважень суб’єктів контррозвідувальної діяльності, необхідних для своєчасної та ефективної протидії розвідувально-підривній діяльності проти України, а також запровадження державного захисту співробітників, які здійснюють контррозвідувальну діяльність, осіб, залучених до конфіденційного співробітництва, та їх близьких осіб

5 червня Верховна Рада прийняла у першому читанні за основу проєкт Закону України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України, інших законодавчих актів України щодо врегулювання питань протидії розвідувально-підривній діяльності спеціальних служб іноземних держав» (№11228-1).

Серед авторів документа, зокрема, Голова Комітету з питань правоохоронної діяльності Сергій Іонушас, Голова Комітету з питань нацбезпеки Олександр Завітневич, Голова підкомітету Давид Арахамія та інші члени двох комітетів.

У пояснювальній записці мовиться, що для відновлення суверенітету і територіальної цілісності України, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій вкрай необхідно посилити спроможності всіх складових сектору безпеки і оборони України, зокрема контррозвідки та розвідки. Основні зусилля мають зосереджуватися на завчасному виявленні задумів і спрямувань спецслужб країни-агресора та її агентів, зрадників, колаборантів, нейтралізації їх діяльності.

Законом України «Про контррозвідувальну діяльність» визначено одним з основних завдань контррозвідувальної діяльності здобування інформації, що містить ознаки або факти розвідувально-підривної, терористичної та іншої протиправної діяльності спеціальних служб іноземних держав, а також організацій, окремих груп та осіб на шкоду державній безпеці України.

Для добування такої інформації співробітники українських спецслужб та особи, які співпрацюють з ними на конфіденційній основі, повинні мати можливість на законних підставах виконувати розвідувальні (спеціальні) та контррозвідувальні (спеціальні) завдання, перебуваючи під легендою прикриття у складі іноземних спецслужб, їх структур прикриття, терористичних та інших злочинних організаціях, що ними використовуються, агентурних мережах, незаконних збройних (воєнізованих) формуваннях, приватних воєнних кампаніях тощо.

Під час виконання таких завдань у діяннях контррозвідника або особи, яка співпрацює з контррозвідкою на конфіденційній основі, можуть міститися склади злочинів, відповідальність за які передбачено, зокрема, передбачена статтями 111, 111-1, 2583, 260 Кримінального кодексу України.

Ініціатори документа запевняють, що у зв’язку з цим одним із важливих завдань, які має вирішити законопроєкт, є визначення обставин, що виключають кримінальну протиправність такого діяння, а саме визначення в кримінальному законі положення стосовно того, що не є кримінальним правопорушенням діяння (дія або бездіяльність), вчинене під час виконання заздалегідь затвердженого керівником розвідувального органу (особою, яка виконує його обов’язки) розвідувального (спеціального) завдання або заздалегідь затвердженого Головою Служби безпеки України (особою, яка виконує його обов’язки) контррозвідувального (спеціального) завдання. Особливої актуальності такі положення набувають в умовах протидії розвідувально-підривній та терористичній діяльності спеціальних служб держави-агресора (держави-окупанта).

Окрім визначення обставин, що виключають кримінальну протиправність такого діяння, законопроєкт спрямований на посилення правового захисту співробітників українських спецслужб та осіб, які на конфіденційній основі їм сприяють, а також внесення змін до деяких законодавчих актів, які встановлюють законодавчі процедури, що дозволять реалізацію зазначених положень на практиці.

З метою забезпечення конспірації та дотримання легенди прикриття, а отже, і власної безпеки контррозвідників та осіб, залучених до співробітництва, наявна необхідність використання Службою безпеки України відповідного інструментарію: засобів прикриття, імітаційних засобів та структур прикриття. Так, посилюватиметься ефективність виконання контррозвідувальних (спеціальних) завдань.

Отже, на сьогодні існує нагальна потреба в усуненні наведених законодавчих прогалин шляхом внесення змін і доповнень до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та пов’язаних із ними інших законодавчих актів.

Зазначається, що розроблення законопроєкту обумовлено необхідністю встановлення юридичних механізмів виконання контррозвідувальними підрозділами контррозвідувальних (спеціальних) завдань в інтересах забезпечення національної безпеки і оборони з метою попередження, припинення чи розкриття розвідувально-підривної та іншої діяльності спеціальних служб іноземних держав, організацій та окремих осіб шляхом внесення змін до Кримінального кодексу України в частині впровадження інституту звільнення від кримінальної відповідальності за виконання розвідувального (спеціального) та контррозвідувального (спеціального) завдання.

Завданнями законопроєкту є унормування питань щодо правового захисту осіб, які виконують контррозвідувальні (спеціальні) завдання, врегулювання повноважень суб’єктів контррозвідувальної діяльності, необхідних для своєчасної та ефективної протидії розвідувально-підривній діяльності проти України, а також запровадження державного захисту співробітників, які здійснюють контррозвідувальну діяльність, осіб, залучених до конфіденційного співробітництва, та їх близьких осіб.

Положеннями законопроєкту пропонується внести зміни до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України, а також законів України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», «Про контррозвідувальну діяльність», «Про доступ до судових рішень», якими:

  • встановлюється, що не є кримінальним правопорушенням вимушене заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам особою, яка відповідно до закону в інтересах забезпечення національної безпеки і оборони України виконувала заздалегідь затверджене керівником розвідувального органу або особою, яка виконує його обов’язки, розвідувальне (спеціальне) завдання або заздалегідь затверджене керівником спеціально уповноваженого державного органу у сфері контррозвідувальної діяльності або особою, яка виконує його обов’язки, контррозвідувальне (спеціальне) завдання (абз. 2 ч. 1 ст. 43 КК України в редакції проєкту);
  • передбачається, що строк дії ухвали слідчого судді про дозвіл на проведення негласної слідчої (розшукової) дії у кримінальних провадженнях щодо особливо тяжких злочинів, відповідальність за які передбачена ст.ст. 111, 111-1, 111-2 , 113, 114 – 114-2, 258, 258-3 – 258-5, 438-442 КК України, не може перевищувати три місяці (абз. 2 ч. 1 ст. 249 КПК України в редакції проєкту);
  • уточнюються підстави для здійснення контррозвідувальної діяльності (ст. 6 Закону України «Про контррозвідувальну діяльність» в редакції проєкту);
  • надаються додаткові повноваження органам, підрозділам та співробітникам Служби безпеки України, які здійснюють контррозвідувальну діяльність (п.п. 3-1 – 3-3, 5-1 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про контррозвідувальну діяльність» в редакції проєкту) тощо.

Передбачається, що прийняття законопроєкту забезпечить врегулювання у Кримінальному кодексі України питання виконання визначених законом розвідувальних (спеціальних) та контррозвідувальних (спеціальних) завдань розвідувальними органами та спеціально уповноваженим органом державної влади у сфері контррозвідувальної діяльності, правового статусу та гарантій захисту осіб, які здійснюють контррозвідувальну діяльність, зокрема й від злочинних посягань на них, а також підвищить ефективність протидії протиправної діяльності спеціальних служб держави-агресора.

Читайте також: Прослуховування телефонів та мережа “інформаторів” – як нардепи планують реформувати військову службу правопорядку

  • У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт № 11115 «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання діяльності платформ спільного доступу до інформації, через які поширюється масова інформація».
  • У Раді зареєстрували законопроєкт №11073 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо забезпечення єдності норм в реалізації права на самозахист та декриміналізації виробництва зброї».
  • Рада проголосувала законопроєкт про відповідальність за порушення комендантської години: визначено розмір штрафів.
  • Законодавець визначає перелік місць, де забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів.