Питання оподаткування благодійної допомоги для ВПО: роз’яснення ДПС

9 Грудня, 2023 в 15:40

Правові основи благодійної діяльності в Україні, зокрема створення, формування та здійснення діяльності благодійних організацій, визначено у Законі України від 5 липня 2012 року № 5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації»

У Східному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків роз’яснили щодо оподаткування доходу у вигляді благодійної допомоги, яку виплачують внутрішньо переміщеним особам міжнародні благодійні організації.

Благодійна діяльність – це добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених Законом № 5073 цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.

Благодійник – дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у тому числі благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності.

Внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Постановою Кабміну від 6 грудня 2022 року № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» визначено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, зі змінами, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом ІV Кодексу, відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід. Перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу визначено ст. 165 Кодексу.

Відповідно до пп. 165.1.54 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків не включають благодійну допомогу від благодійників — фізосіб, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ, в порядку, визначеному Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 р. № 5073-VI, на користь:

  • фізосіб, які мешкають (мешкали) на територіях, де проводять (проводилася) антитерористичну операцію, та/або вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням антитерористичної операції (абз. 4 пп. «а» пп. 165.1.54 ПКУ);
  • фізосіб, які мешкали та вимушено покинули місце проживання на території Автономної Республіки Крим у зв’язку з тимчасовою окупацією території України, визначеної Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 18.07.2022 р. № 2417-IX (абз. 5 пп. «а» пп. 165.1.54 ПКУ);
  • фізосіб, які мешкають (мешкали) на територіях, на яких проходять (проводилися) бойові дії, та/або які вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням бойових дій у таких населених пунктах (абз. 4 пп. «в» пп. 165.1.54 ПКУ).

Порядок оподаткування благодійної допомоги визначили в п. 170.7 ПКУ. Водночас згідно з пп. «в» пп. 170.7.2 ПКУ, до оподатковуваного доходу не відносять цільову або нецільову благодійну допомогу, що отримує платник податку, котрий постраждав внаслідок збройної агресії РФ у період воєнного, надзвичайного стану.

Відповідну допомогу розподіляють через державний чи місцевий бюджет або через банківські рахунки благодійних організацій, що внесені до Реєстру неприбуткових організацій та установ.

Порядок підтвердження статусу постраждалих внаслідок збройної агресії РФ осіб визначає Кабмін, щоб не включати цільову або нецільову благодійну допомогу до оподатковуваного доходу таких фізосіб.

До прийняття урядом визначеного порядку, надавачі благодійної допомоги визначали постраждалих осіб самостійно.

Єдиний реєстр отримувачів гуманітарної допомоги є загальнодоступним на офіційному вебпорталі Міністерства соціальної політики України.

Тому, допомогу від благодійників — фізосіб, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ, в порядку, визначеному Законом № 5073-VI, або у порядку, визначеному Законом № 5073-VI, на користь фізосіб, зазначених в абз. 4 та 5 пп. «а», абз. 4 «в» пп. 165.1.54 ПКУ, не включають до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків, якщо дотримано вимог пп. 170.7.8 ПКУ та п. 25 і п. 26 підрозд. 1 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

Відповідно до пп. 165.1.56 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків не включають суму благодійної допомоги від міжнародних благодійних організацій, що перелічені Кабміном, на користь:

  • фізосіб, які мешкають (мешкали) на територіях, де проводять (проводилася) антитерористичну операцію (за винятком територій, на яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження), та/або вимушено у зв’язку з цим покинули місце проживання та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соцзахисту населення;
  • фізосіб, які мешкали та вимушено покинули територію Автономної Республіки Крим у зв’язку з тимчасовою окупацією території України, визначеної Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 р. № 1207-VII, та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соцзахисту населення;
  • фізосіб, які мешкають (мешкали) на території, де проходять (проводилися) бойові дії під час дії воєнного, надзвичайного стану, та/або вимушено покинули місце проживання (тимчасово переміщені особи), у зв’язку з форс-мажорними обставинами (введенням воєнного, надзвичайного стану).

Згідно з постановою Кабміну «Деякі питання діяльності міжнародних благодійних організацій, їх філій та представництв» від 22.04.2015 р. № 397, міжнародні благодійні організації, які надають благодійну допомогу фізособам зі списку у пп. 165.1.56 ПКУ, перелічені у Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги.

Реєстр веде Мінсоцполітики.

Тож, благодійну допомогу від міжнародних благодійних організацій на користь фізосіб, зазначених у пп. 165.1.56 ПКУ, не включають до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків.

  • Станом на 20 листопада 2023 року в Україні зареєстровано 4,915 мільйона громадян, які покинули своє місце проживання внаслідок збройної агресії РФ проти України.
  • Компенсація за пошкоджене чи знищене нерухоме майно громадянина, внаслідок збройної агресії РФ, не оподатковується.
  • У бюджеті на 2024 рік передбачено на виплати житлових субсидій і пільг громадянам на оплату житлово-комунальних послуг 49,9 млрд грн, що на 12 млрд грн більше проти 2023 року.