Президент підписав Закон щодо спрощення порядку зміни цільового призначення земельних ділянок для залучення інвестицій

29 Лютого, 2024 в 12:58

Закон сприятиме відновленню економіки України під час дії воєнного стану та після закінчення воєнних дій шляхом залучення приватних вітчизняних та іноземних інвестицій для швидкій реалізації проектів з будівництва об’єктів промисловості

26 лютого президент Володимир Зеленський підписав Закон № 3563-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку зміни цільового призначення земельних ділянок для залучення інвестицій з метою швидкої відбудови України». Верховна Рада проголосувала документ 6 лютого.

Передбачається, що Закон спростив порядок встановлення та зміни цільового призначення земельних ділянок (крім земель, віднесених до категорій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, земель історико-культурного призначення, земель водного фонду, рекреаційного, оздоровчого, лісогосподарського призначення) на території за межами населених пунктів, стосовно якої відсутня містобудівна документація, для розміщення об’єктів промисловості та енергетики, у період дії воєнного стану в Україні та протягом п’яти років з дня його припинення.

Також цим Законом визначено, що Кабінет Міністрів має створити реєстр територій, забруднених/імовірно забруднених вибухонебезпечними предметами, для збирання, накопичення, обліку, обробки, зберігання та захисту відомостей про землі, забруднені вибухонебезпечними предметами або непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами.

Згідно з документом Закон набере чинності через три місяці з дня його опублікування, крім пункту 3 розділу II, який набере чинності з дня опублікування.

Раніше у пояснювальній записці до документа, зауважили, що внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації, на сьогодні значна кількість об’єктів промисловості зруйновано або зазнали ушкоджень різного ступеня.

Відновлення економіки України під час дії воєнного стану та у відбудовний період після закінчення воєнних дій можливе, зокрема, шляхом залучення приватних вітчизняних та іноземних інвестицій.

Тому необхідним є спрощення зміни цільового призначення земельних ділянок задля швидкої реалізації проектів з будівництва об’єктів промисловості та енергетики.

Тож Закон розроблено з метою створення сприятливих умов для реалізації інвестиційних проектів, спрямованих на відновлення економіки України під час дії воєнного стану та у відбудовний період після закінчення воєнних дій шляхом спрощення процедури зміни цільового призначення земельних ділянок.

Передбачається:

1) внести зміни до Земельного кодексу України в частині: спрощення порядку встановлення та зміни цільового призначення земельних ділянок (крім земель, віднесених до категорій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, земель історико-культурного призначення, земель водного фонду, рекреаційного, лісогосподарського призначення) на територіях за межами населених пунктів у разі якщо стосовно таких територій відсутня затверджена містобудівна документація на місцевому рівні, для розміщення будівель промислових та складів; будівель сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства; трубопроводів, комунікацій та ліній електропередачі (крім магістральних нафтопроводів та магістральних газопроводів); комплексних промислових споруд (крім підприємств та споруд підприємств зі збагачення та перероблення ядерних матеріалів; споруд та печей для спалювання відходів; електростанцій атомних). Таке спрощення буде діяти протягом п’яти років з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні або у відповідній окремій місцевості;

2) внести зміни до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», передбачивши, що: до створення містобудівного кадастру на державному рівні як інтегрованої інформаційної системи до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва можуть вносяться відомості містобудівного кадастру; витяги з містобудівної документації створюються з використанням Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва; під час дії правового режиму воєнного стану та протягом п’яти років з дня його припинення або скасування в Україні або у відповідній окремій місцевості допускаються встановлення та зміна цільового призначення земельних ділянок без урахування вимог частин третьої – четвертої статті 24 цього Закону (крім земель, віднесених до категорій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, земель історико-культурного призначення, земель водного фонду, рекреаційного, лісогосподарського призначення) на територіях за межами населених пунктів у разі якщо стосовно таких територій відсутня затверджена містобудівна документація на місцевому рівні для розміщення будівель промислових та складів; будівель сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства; трубопроводів, комунікацій та ліній електропередачі (крім магістральних нафтопроводів та магістральних газопроводів); комплексних промислових споруд (крім підприємств та споруд підприємств зі збагачення та перероблення ядерних матеріалів; споруд та печей для спалювання відходів; електростанцій атомних).

Зауважується, що Закон сприятиме відновленню економіки України під час дії воєнного стану та після закінчення воєнних дій шляхом залучення приватних вітчизняних та іноземних інвестицій для швидкій реалізації проектів з будівництва об’єктів промисловості.

28 лютого Закон опублікували у газеті “Голос України”.

  • Українці, чий приватний будинок повністю зруйнували у результаті повномасштабного вторгнення РФ, зможуть отримати компенсацію на відбудову на власній земельній ділянці через єВідновлення.
  • Заяви на компенсацію за знищене житло зможуть подавати більше українців.
  • Компенсація за пошкоджене чи знищене нерухоме майно громадянина, внаслідок збройної агресії РФ, не оподатковується.
  • Право на призначення субсидії мають сім’ї, у яких розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання перевищує обсяг визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового платежу. Розмір обов’язкового платежу визначається для кожного домогосподарства індивідуально залежно від сукупного доходу.
  • єВідновлення: механізм надання компенсації для відновлення пошкодженого нерухомого майна.
  • Щороку власникам нерухомого майна нараховується податок, який встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради в залежності від місця розташування та типів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування (п.266.5.1. Податкового кодексу України).