Правила оформлення права власності на земельний пай в Україні
Наявність сертифіката на земельний не є підтвердженням права власності на саму ділянку й не встановлює її меж
Власникам сертифікатів на земельну частку необхідно оформити право власності до 1 січня 2025 року. Відповідні вимоги передбачені статтею 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».
У разі, якщо власник паю чи спадкоємець не оформить право власності на земельну ділянку до 1 січня 2025 року, вважатиметься, що він відмовився від отримання земельної ділянки. Земля вважатиметься невитребуваною, нагадали у Міністерстві юстиції. Після чого ділянки визнаватимуть безгоспними і передадуть у комунальну власність територіальної громади, на території якої вони розташовані.
Сертифікат на земельну частку (пай) засвідчує право власника на отримання земельної ділянки та містить дані про її вартість та площу в умовних кадастрових гектарах. Одначе, вслід наголосити, що сертифікат на земельну частку (пай) не є підтвердженням права власності на саму ділянку й не встановлює її меж.
Оформлення у власність земельної частки (паю) передбачає заміну сертифіката про право на таку земельну частку на витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на земельну ділянку. Така земельна ділянка після оформлення документів матиме чітко визначені межі в натурі (на місцевості), а власник матиме повне право на володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Якщо власники паїв вже мають державні акти на право власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, утворені шляхом земельних часток (паїв), та отримували:
- Державний акт про право власності на землю (рожевого кольору; видавалися з 1991 до 2003 року),
- Державний акт про право власності на земельну ділянку (зеленого кольору; видавалися з 2002 до 2008 року),
- Державний акт на право власності на земельну ділянку (блакитного кольору; видавалися з 2009 по 2012 рік),
Необхідно провести державну реєстрацію права власності такої ділянки.
За відсутності кадастрового номера
У разі наявності Державного акта про право власності на землю, в якому відсутній кадастровий номер земельної ділянки, необхідно звернутися до землевпорядної організації для виготовлення технічної документації з землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Після отримання відповідної документації необхідно зареєструвати земельну ділянку у Державному земельному кадастрі, де паю присвоять кадастровий номер. По завершенню реєстрації видається Витяг про земельну ділянку з Державного земельного кадастру.
Після чого відбувається реєстрація права на земельну ділянку у реєстрі прав на нерухоме майно. Необхідно звернутися до місцевого ЦНАПу чи нотаріуса, підготовивши пакет документів:
- витяг із Державного земельного кадастру;
- копію та оригінал паспорта заявника;
- копію та оригінал ідентифікаційного номера;
- підтвердження оплати адміністративного збору;
- оригінал Державного акту про право власності на земельну ділянку;
- довіреність, якщо документи подаються уповноваженою особою (нотаріально засвідчена, якщо від фізичної особи);
- оригінал та копію паспорта, ідентифікаційного номера уповноваженої особи, якщо документи подаються представником.
Державний реєстратор у ЦНАП або нотаріус видасть бланк заяви, що підписується заявником на місці. Завершальний етап – отримання Витягу про реєстрацію права власності на земельну ділянку з реєстру прав на нерухоме майно у паперовому вигляді. Його зокрема можна отримати самостійно в електронному вигляді за допомогою електронного ключа у формі інформаційної довідки через Кабінет електронних сервісів Мінюсту.
За наявності кадастрового номера
Якщо у вас є Державний акт про право власності на земельну ділянку, якому вже присвоєний кадастровий номер і він внесений до Державного земельного кадастру. В такому випадку ви звертаєтеся до місцевого ЦНАПу або до нотаріуса для реєстрації права власності у державному реєстрі прав на нерухоме майно, підготувавши пакет документів, ідентичний зазначеному вище (крім витягу з Державного земельного кадастру).
Оформлення права власності на пай за відсутності акту на землю
У разі, якщо відсутній державний акт на землю потрібно пересвідчитися, чи не оформлена ця земельна ділянка на інших осіб, для чого потрібно звернутися до сільської (селищної) ради з заявою про надання інформації щодо наявності/відсутності власників цієї земельної ділянки.
За позитивної відповіді необхідно звернутися до:
- землевпорядної організації, аби там виготовили технічну документацію з землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
- зареєструвати земельну ділянку у Державному земельному кадастрі з присвоєнням їй кадастрового номера й отримати Витяг про земельну ділянку з Державного земельного кадастру;
- звернутися до місцевого ЦНАПу або нотаріуса (по аналогії з ситуаціями);
- отримати Витяг з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію права власності на земельну ділянку або інформаційну довідку через електронні сервіси Міністерства юстиції України.
Оформлення права власності за наявності сертифіката
Аби оформити право власності у разі наявності сертифіката на земельний пай, потрібно:
- звернутися до сільської (селищної чи міської) ради, на території якої розташована земельна частка (пай) з письмовою заявою про передачу у власність земельної ділянки та надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної в натурі (на місцевості). До такої заяви додати копію сертифіката. Після чого отримати рішення місцевої ради.
- звернутися до землевпорядної організації, щоб розробити проєктну документацію із землеустрою та встановлення меж земельної ділянки. Оплатити послуги та отримати технічну документацію землеустрою.
- звернутися до органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру або до центру надання адміністративних послуг з заявою про реєстрацію земельної ділянки та присвоєння кадастрового номера. Після чого отримати витяг з Державного земельного кадастру про присвоєння такого номера.
- звернутися до місцевої ради, щоб затвердити розроблену проектну документацію із землеустрою та оформити земельну ділянку у власність. Отримати рішення місцевої ради про передачу у власність земельної ділянки на місцевості.
- звернутися до державного реєстратора та зареєструвати право власності на земельну ділянку на підставі рішення місцевої ради. Після такого звернення відомості про земельну частку (пай) вносять до Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно, та видадуть витяг про реєстрацію права власності на земельну ділянку, який є тим документом, що посвідчує право власності.
Зауважимо, якщо є сертифікат на земельну частку (пай), одначе, особа не встигне оформити право власності на земельну ділянку до 1 січня 2025 року, або межі земельної частки (паю) не будуть виділені в натурі (на місцевості), відповідні частки (паї) вважатимуться невитребуваними.
Невитребувана земельна частка (пай) за рішенням відповідного органу місцевого самоврядування й на підставі рішення суду передадуть у комунальну власність територіальної громади, на території якої вона розташована.
Варто також зазначити, що, для тих, хто пропустив строк оформлення з поважних причин, суд, за відповідним позовом, може визначити додатковий строк, достатній для такого оформлення. Проте, причини пропуску мають бути ґрунтовними та підтверджуватися відповідними доказами.
Протягом 7 років з дня державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку, сформовану з невитребуваної земельної частки (паю), забороняється передача її у приватну власність (крім передачі її власнику невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємцям).
Власників земельного паю закликають вчасно звернутися за оформленням документів для здійснення реєстрації права власності на земельний пай, аби зберегти законне право на земельний пай після 1 січня 2025 року.
- Право на призначення пільги та субсидії: роз’яснення.
- З 1 грудня митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюватиметься за новим порядком.
- Згідно зі статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” право на призначення пенсії за віком мають чоловіки та жінки після досягнення 60, 63 або 65 років.