Порядок стягнення аліментів на утримання дитини з військовослужбовця: роз’яснення від Мін’юсту
Аліменти утримуються з усіх видів грошового забезпечення військового, зокрема з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних надбавок, доплат, винагород, а також з додаткової винагороди в розмірі 100 тис. грн
Виконання батьківських обов’язків, зокрема сплати аліментів, залишається актуальним і для осіб, які проходять військову службу. Одне з частих питань, яке виникає в родин військовослужбовців, — як стягнути аліменти на утримання дитини та який порядок таких виплат. Міністерство юстиції підготувало роз’яснення щодо ключових аспектів стягнення аліментів з військовослужбовців.
Зауважимо, аліменти – це кошти для харчування, одягу та інші побутові потреби, які закон зобов’язує виплачувати одного з подружжя іншому. Відсутність офіційних доходів у батьків не позбавляють їх від обов’язку утримувати неповнолітню дитину, а лише дають додаткові «пільги» при визначенні розміру та стягненні аліментів.
Розмір аліментів, якщо їх призначає суд:
- на одну дитину — 1/4 частки доходу платника;
- на двох дітей — 1/3 частки доходу платника;
- на трьох і більше дітей – 1/2 частки доходу платника, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.
Мінімальний і максимальний розмір аліментів:
- віком до 6 років — 1281,5 грн — 25 630 грн;
- від 6 до 18 років — 1598 грн — 31 960 грн.
З яких виплат військовослужбовця утримуються аліменти?
Аліменти утримуються з усіх видів грошового забезпечення військовослужбовця, зокрема з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних надбавок, доплат, винагород, а також з додаткової винагороди в розмірі 100 тис. грн.
Який порядок розрахунку аліментів?
Якщо розмір аліментів визначається судом, він становить чверть доходу на одну дитину, третину — на двох і половину — на трьох і більше дітей. Водночас сума не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів на кожну дитину.
Залежно від віку дитини встановлено мінімальні та максимальні межі. Так, до шести років мінімальний розмір аліментів становить 1281,5 грн, максимальний — 25 630 грн. Для дітей віком від 6 до 18 років ці суми відповідно складають 1598 грн і 31 960 грн.
У разі зміни обставин — матеріального стану, сімейного статусу чи стану здоров’я платника або отримувача аліментів — можливе коригування розміру виплат. Це може бути як збільшення, так і зменшення суми, а також зміна способу стягнення: наприклад, перехід від фіксованої суми до частки від доходу або навпаки. Такі зміни оформлюються за домовленістю або через суд.
Стягнення аліментів з військового у примусовому порядку
Якщо військовослужбовець не сплачує аліменти добровільно, необхідно звернутися до суду та отримати судовий наказ про стягнення аліментів. Після цього наказ треба направити на виконання до військової частини, в якій служить платник.
Якщо утримання аліментів здійснюється у примусовому порядку на підставі документів державного або приватного виконавця, стягувач може звернутися до виконавця та вказати інформацію щодо проходження військової служби боржником. В разі, коли виконавцю невідома адреса військової частини, де служить боржник, він повинен надіслати документи щодо стягнення аліментів до Міністерства оборони України. Звідти ці документи будуть передані до бухгалтерії військової частини, де служить боржник, після чого процес утримання аліментів буде продовжено.
У випадках бездіяльності державного виконавця, стягувач має можливість подати скаргу керівнику виконавчої служби, яка відкрила виконавче провадження. Також можна звернутися до Міністерства юстиції, якщо ваша скарга залишилася без відповіді.
Зауважується, що захист прав та інтересів дітей є незмінним пріоритетом у роботі Міністерства юстиції.
Ми системно працюємо над тим, щоб батьківські обов’язки щодо сплати аліментів виконувалися в межах чинного законодавства — незалежно від статусу платника, — додали у відомстві.
Читайте також: Добровільний договір про сплату аліментів: як укласти
- Прожитковий мінімум на одну особу з розрахунку на місяць встановлено єдиний на весь 2024 рік.
- Законодавством передбачено заходи примусового виконання рішень, які застосовуються до боржника за несплату аліментів.
- Злісне невиконання обов’язку зі сплати аліментів, коли платник виправдовує це відсутністю роботи – позиція ККС.
- Відповідно до частини першої статті 141 Сімейного кодексу України мати, батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.
- Тлумацьким районним судом Івано-Франківської області винесено вирок особі за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання 16-річної дочки впродовж 2013-2023 років.
- ВС вказав, що може бути нововиявленими обставинами для перегляду судового наказу про стягнення аліментів.