Перенесення вихідних і робочих днів: роз’яснення Держпраці
Нині перенесення вихідних і робочих днів визначається трудовим або колективним договором
Державна служба з питань праці надала роз’яснення щодо перенесення вихідних і робочих днів.
Робочий тиждень та вихідний день — офіційно встановлений порядок розподілу робочих днів та вихідних в різних країнах.
Вихідний день — день щотижневого відпочинку. При п’ятиденному робочому тижні працівникам надаються два вихідні дні на тиждень, а при шестиденному — один вихідний день. Загальним вихідним днем є неділя. Законодавство про працю України розглядає різні варіанти визначення другого вихідного дня на підприємствах різного типу (ст.ст. КЗпП України 67, 68, 69). Другий вихідний день при п’ятиденному робочому тижні, якщо він не визначений законодавством, визначається графіком роботи підприємства, установи, організації, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації, і, як правило, має надаватися підряд з загальним вихідним днем.
У випадку, коли святковий або неробочий день (стаття 73 КЗпП України) збігається з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого.
Власник або уповноважений ним орган у разі застосування рекомендації Кабінету Міністрів України не пізніше ніж за два місяці видає наказ (розпорядження) про перенесення вихідних та робочих днів на підприємстві, в установі або організації, погоджений з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником)
Існує також термін “неробочий день” — день, в який працівник не зобов’язаний працювати без попередньої згоди (домовленості) з керівництвом. До неробочих днів належать усі офіційні свята, а також великі свята інших (неправославних) релігійних конфесій зареєстрованих в Україні (тільки за поданням громад сповідуючих відповідні конфесії, та не більше ніж три дні протягом року).
В Україні встановлений п’ятиденний робочий тиждень із двома вихідними днями. Робочий день становить по 8 годин на день. В окремих випадках може використовуватися шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем. У такому випадку робочий день становить 7 годин на день, лише у суботу 5.
Посадовці управління інспекційної діяльності у Запорізькій області провели інформаційний семінар на одному з промислових підприємств Запоріжжя. Мовилося переважно про зміни до трудового законодавства, які набули чинності наприкінці минулого року.
Зокрема, змін зазнала стаття 67 Кодексу законів про працю України. Тож нині перенесення вихідних і робочих днів визначається трудовим або колективним договором.
Якщо в них немає відповідного положення, перенесення вихідних і робочих днів здійснюється за наказом чи розпорядженням роботодавця, погодженим із виборним органом первинної профспілкової організації або профспілковим представником, а в разі відсутності такої організації – з вільно обраними та уповноваженими представниками працівників.
Крім того, інспектори звернули увагу на недопущення мобінгу й дискримінації працівників із інвалідністю та ВІЛ/СНІД, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у трудових відносинах і необхідність психосоціальної підтримки на робочих місцях.
Раніше ми детально розглянули деякі питання оформлення трудових відносин.
Також зауважили, що воєнний стан кардинально вплинув на всі сфери життя українців, включно з трудовою діяльністю. Коротко і доступно про те, що Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (№ 2136) змінив для роботодавців і працівників України, які працюють за трудовим договором.
На період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина відповідно до статей 43, 44 Конституції України.
Організація трудових відносин в умовах воєнного стану – це особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, котрі працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Окрім цього, ретельно пояснили, що навіть під час дії воєнного стану роботодавці мають докладати максимум зусиль для своєчасної виплати зарплати. І попри те, що закон допускає порушення строків оплати внаслідок бойових дій або інших обставин непереборної сили, це не звільняє від обов’язку виплати заробітної плати
- Право на працю в Україні реалізується переважно шляхом укладання трудового договору між працівником та роботодавцем. Водночас чимало цивільно-правових договорів теж засновано на трудовій діяльності. Тому трудовий договір треба відрізняти від цивільно-правових договорів: авторського договору, договору підряду, договору доручення та інших цивільно-правових угод, реалізація яких також пов’язана із трудовою діяльністю фізичних осіб. Який договір краще укласти, необхідно визначити самостійно.
- Добровільне страхування: працівник може докупити страховий стаж собі або іншим.
- Необхідний страховий стаж для виходу на пенсію за віком у 2024 році: роз’яснення.
- В Україні особи з інвалідністю володіють усією повнотою соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод, що закріплені Конституцією України та іншими законодавчими актами.
- Робота за сумісництвом — виконання працівником, крім основної, додаткової регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж або іншому підприємстві, в установі, організації або у громадянина (підприємця, приватної особи) за наймом.