Парламентарі пропонують скасувати штрафи за порушення рівня шуму електрогенераторами: законопроєкт
У реаліях сьогодення для значної частини населення електрична енергія, яка виробляється електрогенераторами, залишається єдиним джерелом для нормальної життєдіяльності, тому застосування штрафів в таких умовах є недоцільним
24 червня 2024 року у ВРУ зареєстровано законопроєкт №11372 “Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо звільнення від відповідальності за порушення вимог до рівня шуму під час користування електрогенераторами”.
Проєктом Закону пропонується внести зміни до статті 182 КУпАП. Нагадаємо, що нею передбачена адміністративна відповідальність за порушення вимог до рівня шуму та накладення штрафу на громадян від 85 до 255 гривень і накладення штрафу на посадових осіб та громадян – суб’єктів господарської діяльності – від 255 до 510 гривень.
Метою та завданням законопроекту є звільнення від застосування адміністративного стягнення за порушення законодавчих вимог та інших нормативно-правових актів щодо перевищення дозволеного рівня шуму у разі використання установок, які виробляють електроенергію.
У пояснювальній записці зауважили, що протягом війни ворог регулярно здійснює масовані атаки на енергетичну інфраструктуру України. Пошкоджено більшість великих тепло- та гідроелектростанції. Енергетики змушені обмежувати споживання електроенергії промисловими об’єктами та побутовими споживачами. Почали вводити аварійні та стабілізаційні вимкнення. Це потрібно для підтримки балансу між споживанням і виробництвом. Споживачам можуть вимикати світло на різну кількість годин, залежно від регіону. Однією з альтернатив для населення та представників бізнесу є вироблення електроенергії за допомогою електрогенераторів. Однак недоліком такої установки є значний рівень шуму під час їх роботи. Законодавством України передбачена адміністративна відповідальність за порушення вимог до рівня шуму та накладення штрафу на громадян від 85 до 255 гривень і накладення штрафу на посадових осіб та громадян – суб’єктів господарської діяльності – від 255 до 510 гривень.
Разом з тим, для значної частини населення електрична енергія, яка виробляється електрогенераторами, залишається єдиним джерелом для нормальної життєдіяльності, тому застосування штрафів в таких умовах є недоцільним.
На сьогодні для значної частини населення електрична енергія, яка виробляється електрогенераторами, залишається єдиним джерелом для нормальної життєдіяльності, тому застосування штрафів в таких умовах є недоцільним.
З огляду на це пропонується уточнити, що положення статті 182 КУпАП не застосовуються у разі, якщо джерелом шуму є установка, яка виробляє електроенергію для забезпечення нею споживачів (фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб – підприємців, або юридичних осіб) у період відключень електроенергії, відсутності технічного забезпечення електропостачання споживача.
У разі прийняття закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Передбачається, що прийняття проекту Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо звільнення від відповідальності за порушення вимог до рівня шуму під час користування електрогенераторами» забезпечить належний рівень життя людей та ведення підприємницької діяльності суб’єктами господарювання.
Раніше ми повідомляли, що Міністерство охорони здоров’я роз’яснило, що інформація про штрафування власників генераторів не відповідає дійсності, адже під час ліквідації аварійних та надзвичайних ситуацій санітарні норми щодо перевищення рівня шуму не застосовуються.
Зокрема, статтею 32 Закону України «Про систему громадського здоров’я» передбачено, що шум на захищених об’єктах під час здійснення будь-яких видів діяльності не повинен перевищувати рівні, встановлені державними медико-санітарними нормативами для відповідного часу доби. Допустимі рівні звуку в приміщеннях житлових будинків становлять 35-55 дБА вдень та 25-35 дБА вночі, а на території житлової забудови — 50-60 дБА вдень та 40-50 дБА вночі (наказ МОЗ від 22 лютого 2019 року № 463). Однак вимоги не застосовуються під час ліквідації наслідків аварій, стихійного лиха, інших надзвичайних ситуацій. А також у випадках коли, наприклад, шумні прилади та інше обладнання забезпечують життєдіяльність житлових і нежитлових громадських будівель.
У МОЗ нагадали, що робота генераторів може мати негативний вплив на здоровʼя людей та довкілля з декількох причин: шум, вібрації та шкідливі викиди. Зокрема, у генераторів відкритого типу немає власної шумоізоляції. Постійний шум високого рівня може спричиняти стрес, погіршувати сон та загалом шкодити здоровʼю.
Як знизити рівень шуму від генератора?
- Найдешевший і найпростіший спосіб — встановити генератор на відстані шести метрів від житлових будинків та спальних приміщень.
- Оточити генератор шумозахисними й акустичними екранами.
- Обладнати генератор спеціальним кожухом з внутрішньою шумоізоляцією та відведення вихлопних газів.
- Додаткову звукоізоляцію можна створити, обклавши генератор мішками з піском. Укладайте їх навколо так, щоб агрегат було видно з півтораметрової відстані. Таке звукоізоляційне коло з мішків дозволить зменшити шум від генератора. Важливо, щоб відстань від увімкненого генератора до мішків була не меншою, ніж пів метра.
Крім шуму генератори можуть створювати вібрації, які передаються на стіни будівель та меблі. Це спричиняє дискомфорт людям у межах дії вібрацій та навіть може спровокувати психофізіологічні розлади.
Для зменшення вібрації, слід:
- За можливості встановити генератор якнайдалі від будівель.
- Встановити генератор на рівну поверхню, бажано на міцний та стійкий підготовлений фундамент.
- Підкласти під генератор грубий гумовий килимок.
- Використовувати спеціальні амортизатори або ізоляційні матеріали для поглинання вібрацій.
Робота генераторів погіршує якість повітря внаслідок викидів таких речовин, як чадний газ, оксиди вуглецю, оксиди азоту, ангідрид сульфатний, акролеїн, бензопірен тощо. Це негативно впливає на здоровʼя легень та серця, особливо у людей з хронічними захворюваннями, а також може призвести до отруєння, особливо в замкнених або погано провітрюваних приміщеннях.
Особливу небезпеку становить чадний газ, бо він не має ні кольору, ні запаху, ні смаку, тому його неможливо виявити без спеціальних приладів. Водночас чадний газ — смертельно небезпечний під час вдихання та впливає на організм навіть у невеликих концентраціях. Симптомами отруєння чадним газом — головний біль, нудота, прискорене дихання, слабкість, відчуття втоми, запаморочення та сплутаність свідомості. Гостре отруєння чадним газом може призвести до незворотної шкоди мозку та серця через гіпоксію, тобто сильний дефіцит кисню. Реакція на отруєння чадним газом може розвинутися дуже швидко, навіть за кілька хвилин.
Для убезпечення від негативного впливу викидів:
- Встановлюйте генератор на відкритому повітрі, де є посилений повітрообмін.
- Встановлюйте генератор далі від вікон та входів до будівлі — чадний газ може потрапляти до приміщення через отвори, якщо генератор стоїть надто близько.
- Вчасно проводьте технічне обслуговування генераторів, щоб запобігти витіканням та несправностям.
- Вчасно міняйте фільтри.
- Заправляйте генератор паливом належної якості, яке немає у складі свинцевих сполук.
У МОЗ закликали пам’ятати, що некоректне встановлення або експлуатація генераторів може призвести до пожеж та інших аварійних ситуацій, що загрожують життю та здоровʼю людей.
Тож нагадали:
- генератор можна використовувати лише на рівній поверхні, захищеній від надмірної вологи, бруду, пилу чи корозійних парів;
- тримайте генератор сухим та захищеним від дощу або затоплення. Мокрий генератор або підключені до нього пристрої можуть ударити електричним струмом, якщо їх торкнутися;
- вихлопні гази двигуна мають виводитись через вихлопну систему. Для зниження рівня шуму, який поширюється через цю систему, можна використовувати глушники. Вони знижують шум двигуна у місці виходу вихлопних газів із корпусу;
- для очищення вихлопних газів можна використовувати водяні очисники вихлопу, які широко продаються у торгових мережах.
І зауважили, що дотримання цих рекомендацій допоможе знизити вплив генераторів на здоровʼя населення.
- Уперше з 2000 року затверджено комплексний документ, який визначає порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарних умовах та базується на міжнародних стандартах поводження з людьми, які страждають на психічні розлади, з огляду на пріоритет прав і гідності людини, зазначених у Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод 1950 року.
- З 1 грудня митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюватиметься за новим порядком.
- Згідно зі статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” право на призначення пенсії за віком мають чоловіки та жінки після досягнення 60, 63 або 65 років.
- Електронна система охорони здоров’я (ЕСОЗ) забезпечує для пацієнтів та лікарів зручне ведення електронної медичної картки.
- Строк дії електронних рецептів на рецептурні ліки, які пацієнт купує за власні кошти, збільшився до 90 календарних днів із 30-ти, як було раніше, повідомили у Міністерстві охорони здоров’я.
- Уряд має намір обмежити вплив фармкомпаній на лікарів та фармацевтів.
- Документи для ВЛК відтепер у е-формі: у МОЗ пояснили основні зміни для військовослужбовців.