Отримання медичної допомоги у разі відпустки сімейного лікаря
Лікар на тимчасовій заміні може надавати всі послуги, що входять до пакета первинної медичної допомоги
Сімейний лікар – це лікар, що спостерігає і займається лікуванням всіх членів однієї родини на певній ділянці проживання мешканців одного району. Сімейний лікар може проконсультувати по більшості питань про стан здоров’я. Підкаже як правильно харчуватися, як не допустити загострення хронічних захворювань, до якого фахівця звернутися в тому чи іншому випадку і тощо. Тобто з ним можна обговорити практично будь-які проблеми здоров’я всіх членів родини.
У разі, якщо сімейний лікар тимчасово відсутній на робочому місці (лікарняний, відпустка тощо), керівництво медзакладу має подбати про заміну та призначити медика, який буде тимчасово виконувати функції відсутнього лікаря.
Так, аби пацієнти могли спланувати свій наступний візит до лікаря, про такі новини їх мають обов’язково попереджати. Це може бути повідомлення, розміщене безпосередньо в лікарні або на веб-сторінці закладу. Пацієнтів, які вже записані на прийом, можуть індивідуально інформувати в той чи інший спосіб.
Лікар на тимчасовій заміні може надавати всі послуги, що входять до пакета первинної медичної допомоги. Зокрема, здійснювати огляд, проводити консультацію, виписувати електронне направлення на потрібні аналізи чи обстеження. А в разі необхідності – сформувати в електронній системі охорони здоров’я медичний висновок про тимчасову непрацездатність.
Якщо в пацієнта є план лікування, призначений на заміну лікар цього ж закладу може виписати йому електронний рецепт на ліки в рамках програми реімбурсації згідно з планом, який створив особистий лікар.
Якщо пацієнт все ж вирішив звернутися до іншого медзакладу для того, щоб створити новий е-рецепт на «доступні ліки», лікар цього закладу надішле запит на доступ до плану лікування. У такому разі пацієнт отримає смс з кодом підтвердження доступу та має повідомити його лікарю. Так лікар у межах цього плану лікування може виписувати електронні рецепти, направлення тощо.
Варто нагадати, що тривалий процес впровадження сімейної медицини в Україні почався з експерименту у Львівській області 1987 року, коли у Дрогобичі відкрили першу амбулаторію загальної практики — сімейної медицини. А з 1995 року розпочато підготовку сімейних лікарів за програмою, затвердженою Міністерством охорони здоров’я України.
На посаді сімейного лікаря може перебувати лікар, який пройшов підготовку в інтернатурі за спеціальністю «Загальна практика — сімейна медицина», або лікарі за спеціальностями «Лікувальна справа» і «Педіатрія», що пройшли підготовку у вищих медичних закладах післядипломної освіти за спеціалізацією із сімейної медицини і отримали сертифікат за спеціальністю «Загальна практика — сімейна медицина».
Діяльність такого лікаря визначається уповноваженим органом виконавчої влади в сфері охорони здоров’я.
Всесвітня організація сімейних лікарів (WONCA) ставить 6 основних вимог до сімейного лікаря:
- Надання первинної медичної допомоги
- вміння проводити первинне обстеження пацієнта;
- координація діяльності вузьких фахівців, залучених до допомоги пацієнту;
- Особлива увага до інтересів пацієнта
- здатність приділяти увагу до інтересів пацієнта;
- вміння встановлення продуктивних відносин з пацієнтом і використання цих навичок при роботі з хворим;
- забезпечення безперервності надання меддопомоги тривалий час.
- Вміння розв’язувати певні проблеми пацієнта
- прийняття рішення на основі знань про захворюваність та поширеність даної патології серед даної групи населення;
- лікування хвороб на ранніх стадіях та негайне надання допомоги за нагальної необхідності.
- Комплексний підхід
- одночасне лікування як гострих, так і хронічних станів пацієнта;
- організація для пацієнта необхідних оздоровчих і лікувальних заходів.
- Соціальна спрямованість
- узгодження потреб окремих пацієнтів з потребами всієї групи, що обслуговується та ресурсами, що наявні.
- Цілісне уявлення про захворювання
- вміння застосовувати біопсихосоціальну модель з урахуванням культурних та екзистенціальних аспектів життя осіб.
З 1 квітня 2018 року вступає в дію частина медичної реформи, яка регулює працю сімейних лікарів. З 1 квітня терапевти, педіатри та сімейні лікарі прийматимуть пацієнтів тільки після підписання декларації — угоди з лікарем на надання певних медичних послуг. Вибір лікаря не повинен бути пов’язаним із місцем реєстрації громадянина.
З 14 листопада 2020 року у зв’язку з великим навантаженням на сімейних лікарів і великою кількістю звернень до поліклінік і амбулаторій вирішено працювати у вихідні та святкові дні.
Нещодавно ми детально розглянули, що програму реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки» почали впроваджувати у 2017 році, щоб запобігти неправильному та нераціональному застосуванню ліків, а також підвищити доступність якісних, ефективних та безпечних лікарських засобів.
- З 1 січня почала діяти Програма медичних гарантій на 2024 рік.
- Електронний рецепт – електронний медичний документ, що формується в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ) на підставі внесених медичних записів про стан здоровʼя пацієнта та містить призначення лікаря пацієнтові на певний лікарський засіб.
- Уряд має намір обмежити вплив фармкомпаній на лікарів та фармацевтів.
- Документи для ВЛК відтепер у е-формі: у МОЗ пояснили основні зміни для військовослужбовців.
- 22 листопада 2023 року Верховна Рада проголосувала закон, ініційований 37 народними депутатами, про збереження біологічного батьківства/материнства, у разі отримання військовослужбовцями поранень, що впливають на репродуктивні функції.
- 21 грудня 2023 року Верховна Рада проголосувала у другому читанні та в цілому проєкт Закону про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності для створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни (№7457).