Омбудсман пояснив, коли не можуть бути застосовані положення Закону «Про звернення громадян»
Відповідні положення не можуть бути застосовані до правовідносин, що виникли у зв’язку з розслідуванням кримінальних проваджень
Досить часто до Уповноваженого звертаються заявники зі зверненнями, у яких повідомляють про порушення вимог Закону України «Про звернення громадян», що полягають у протиправній бездіяльності слідчих при здійсненні досудових розслідувань у кримінальних провадженнях.
Як інформує Офіс омбудсмана, положення Закону «Про звернення громадян» не можуть бути застосовані до правовідносин, що виникли у зв’язку з розслідуванням кримінальних проваджень. Зазначені питання мають розглядатися у порядку, визначеному Кримінальним процесуальним кодексом України.
Так, порядок отримання інформації від слідчого за результатами розгляду заяви громадянина не регулюється Законом «Про звернення громадян», оскільки є предметом спеціального правового регулювання (КПК).
За приписами статті 12 дія вказаного вище Закону не поширюється на порядок розгляду заяв і скарг громадян, встановлений, зокрема кримінальним процесуальним законодавством.
Зазначене повністю узгоджується з правовою позицією, яка міститься у постанові Верховного Суду від 18.05.2023 у справі 420/18404/22.
Також положення Закону не застосовуються до правовідносин, пов’язаних з цивільно-процесуальним, трудовим законодавством, законодавством про захист економічної конкуренції, законами України «Про судоустрій і статус суддів», «Про доступ до судових рішень», Кодексом адміністративного судочинства України, законами України «Про запобігання корупції», «Про виконавче провадження», «Про адміністративну процедуру».
Раніше ми повідомляли, що 15 травня у газеті “Голос України” опублікували Закон №3655-IX «Про внесення змін до статті 31 Кримінального процесуального кодексу України щодо вдосконалення порядку здійснення кримінального провадження». Закон набрав чинності 16 травня.
Пресслужба ВР повідомила, що цей Закон спрощує роботу Вищого антикорупційного суду (ВАКС), який, наразі, слухає по першій інстанції справи у складі трьох суддів.
Відтак, Закон надає суддям ВАКС можливість розглядати справи одноособово, а для суддів місцевих судів передбачає нові випадки, коли вони повинні слухати справи колегіально у складі трьох суддів.
Закон направлений на підвищення ефективності розгляду судом проваджень без порушення процесуальних строків у зв’язку чим пропонується надати суду можливість розглядати окремі справи суддею одноособово.
Велике навантаження на суддів зумовлює надмірно тривалий розгляд кримінальних проваджень, а також ставить під загрозу дотримання принципу розумних строків. Вирішення зазначеної проблеми можливе у разі одноособового судового розгляду окремих справ.
Так, зі статті 31 Кримінального процесуального кодексу України виключається частина дванадцята, яка встановлювала особливості здійснення кримінального провадження у ВАКС та передбачала обов’язкове формування колегії з трьох суддів.
- 5 березня у “Голос України” офіційно опублікували Закон № 3604-IX «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо забезпечення поетапного впровадження Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи».
- 23 лютого Верховна Рада розглянула у другому читанні доопрацьований Комітетом законопроєкт №10202 та прийняв його в цілому як Закон.
- Комітет з питань економічного розвитку поінформував про дію Закону щодо відшкодування зруйнованого і пошкодженого житла.
- За поданням Комітету з питань правоохоронної діяльності у 2023 році Рада прийняла дев’ять Законів.
- Верховна Рада на пленарному засіданні 22 лютого ухвалила Закон (проєкт № 5865) «Про внесення змін до Закону України “Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків” та деяких інших законодавчих актів України щодо регулювання та нагляду на ринках капіталу та організованих товарних ринках».