МКСК планує створити Український фонд спадщини задля захисту культурних цінностей

3 Лютого, 2025 в 10:22

МКСК продовжить працювати над національними політиками, зокрема, законодавчою базою, що відповідають курсу України на вступ до ЄС,  електронними реєстрами – Музейного фонду України та пам’яток нерухомої культурної спадщини. Окрім цього, планується підготовка до подальшого відновлення пам’яток, розширення сховищ для колекцій, що потребують евакуації

Під час четвертого модуля «Український фонд спадщини» першої міжнародної Конференції з питань культури України «Співпраця заради стійкості» спікери обговорили важливість спрямування спільних зусиль на підтримку відновлення та збереження культурної спадщини.

За даними МКСК 1333 пам’ятки культурної спадщини та 2185 об’єктів культурної інфраструктури постраждали в Україні через російську агресію станом на кінець січня 2025 року.

На жаль, не було жодного місяця, щоб статистика не зростала. І, на жаль, вона знову зростатиме. Прикладом є вчорашній обстріл Одеси. Як відомо, станом на ранок 1 лютого, було пошкоджено 26 об’єктів, розташованих в історичному центрі Одеси, але робота комісій ще триває. Відповідно до даних RDNA3 на кінець 2023 року,  загальні втрати в секторі культури і туризму оцінюються майже в 20 мільярдів доларів. А на наступні 10 років загальна потреба у відновленні, включаючи надання послуг, реставрацію, становить майже 9 мільярдів доларів. Звісно, йдеться не лише про будівлі, а й про рухомі культурні цінності, музейні колекції, відновлення креативних та культурних індустрій, — заявила перша заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій Галина Григоренко.

За її словами, основними потребами у 2022-2024 роках були пакувальні матеріали, транспорт для евакуації задля захисту пам’ятників, стабілізація пошкоджених об’єктів, сховища та обладнання для укриттів в закладах культури та обладнання для збереження фондів, включно з електрогенераторами.

У 2025 році МКСК продовжить працювати над національними політиками, зокрема, законодавчою базою, що відповідають курсу України на вступ до ЄС,  електронними реєстрами – Музейного фонду України та пам’яток нерухомої культурної спадщини. Окрім цього, планується підготовка до подальшого відновлення пам’яток, розширення сховищ для колекцій, що потребують евакуації.

Саме тому ми б хотіли побудувати нову інституцію, яка б мала прозору систему управління та прийняття рішень, надавала підтримку капітальним проєктам в сфері культурної спадщини, а також підтримувала необхідну евакуацію цінностей, обладнання сховищ у культурних інституціях. Крім цього, потребують підтримки проєкти з моніторингу стану обʼєктів культурної спадщини, подальшого оцифрування культурної спадщини та підтримки наукових досліджень, — додала Григоренко.

Міністр культури Іспанії Ернест Уртасун Доменек підтримав ідею створення Українського фонду спадщини та закликав інші країни допомагати у її розвитку: «Ми в певному сенсі закладаємо основу для майбутніх дій на міжнародному рівні, коли мова йде про конфлікти і шкоду, завдану спадщині та культурі. Я думаю, що робота, яку ви дійсно робите, також залишить слід в історії. Я дякую Україні за те, що вона порушила це питання».

Вернер Коглер, Федеральний Міністр мистецтв, культури, державної служби та спорту Австрії, у своєму відеозверненні відзначив важливість гуманітарної, фінансової та дипломатичної підтримки України: «Ми підтримуватимемо Україну стільки, скільки буде потрібно. За останні три роки Австрія реалізувала ключові ініціативи, спрямовані на підтримку українських митців та науковців. Я пишаюся такими ініціативами для українських митців, як Український офіс в Австрії. Важливою подією для сучасного українського мистецтва стане проведення у 2025 році у Австрії та інших європейських країнах Київської бієнале. Іншим завданням для майбутньої співпраці є обмін досвідом у сфері охорони пам’яток».

Керівниця Офісу ЮНЕСКО в Україні К’яра Децці Бардескі зазначила, що надважливими елементами є систематичний підхід та довгострокова співпраця задля відновлення та захисту культурної спадщини: «Культура — це про якість життя, сталість, інклюзивність. Тобто всі ті цінності, які є демократичними і зосереджені на правах людини, і які повністю змінюють суспільство. На жаль, ми всі чули жахливі дані про зруйновані обʼєкти культурної інфраструктури. Тож важливо координувати зусилля професіоналів направлені на збереження культурного сектору».

Нагадаємо, з метою захисту традиційного характеру середовища населених місць України та збереження їх самобутньої історії був затверджений Список історичних населених місць України (постанова КМУ від 26 липня 2001 р. № 878). У цьому списку перебуває близько 400 міст і селищ міського типу, він регулярно поповнюється.

  • Набирає чинності Закон «Про адміністративну процедуру»: у Мін’юсті роз’яснили основні процедурні строки.
  • Рада проголосувала законопроєкт про відповідальність за порушення комендантської години: визначено розмір штрафів.
  • Законодавець визначає перелік місць, де забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів.
  • Закон про право на цивільну вогнепальну зброю регулюватиме, а не легалізуватиме обіг вогнепальної зброї – МВС.