Кабмін погодив законопроєкт про примусове відчуження землі для зведення фортифікацій

16 Жовтня, 2024 в 08:28

Законопроєкт передбачає вилучення приватних земель для будівництва військових споруд з можливістю їх повернення або викупу після завершення воєнного стану

Кабмін схвалив законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо користування земельними ділянками, необхідними для будівництва та утримання військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд в умовах правового режиму воєнного стану». Про це поінформував постійний представник Кабінету Міністрів у Верховній Раді Тарас Мельничук.

Законопроєктом пропонується внести зміни до Земельного кодексу України, ЗУ «Про правовий режим воєнного стану», «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану».

Пропонується, зокрема, запровадження, як заходу правового режиму воєнного стану, можливості примусового тимчасового позбавлення права користування земельною ділянкою – обтяження у вигляді позбавлення власника та землекористувача права користування земельною ділянкою (або її частиною), що перебуває у приватній власності, в умовах правового режиму воєнного стану для будівництва та утримання військових інженерно-технічних i фортифікаційних споруд, за умови наступного його припинення або проведення викупу чи примусового відчуження земельної ділянки (або її частини) в порядку, передбаченому ЗУ «Про відчуження земельних ділянок, інших об’єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності».

Також передбачається визначення особливостей примусового тимчасового позбавлення права користування земельною ділянкою (aбо її частиною), складання акта про примусове тимчасове позбавлення права користування земельною ділянкою (або її частиною); порядок прийняття рішення про припинення примусового тимчасового позбавлення права користування земельною ділянкою (або її частиною) aбо про її викуп.

Своєю чергою, крок викликав низку обговорень, зокрема щодо потенційних конфліктів між власниками приватних земель та державними органами.

Законопроєкт передбачає внесення змін до Земельного кодексу, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та інших нормативних актів. Ключовою новацією є примусове тимчасове вилучення права користування приватними землями на користь оборони країни. Експерти звертають увагу на необхідність чіткого визначення умов та процедур цього позбавлення, аби уникнути зловживань та врахувати інтереси власників ділянок. Окрім того, передбачено механізми відшкодування та викупу земель після завершення воєнного стану​ зміни дозволять швидше реагувати на загрози на фронті, одночасно забезпечивши юридичний захист прав власників земель.

Раніше у Державній податковій службі пояснили, чи нараховується та сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї)), на яких розташовані (наявні) фортифікаційні споруди (в т. ч. за період до 06.05.2023 – дати набрання чинності ЗУ від 11 квітня 2023 року № 3050-ІХ, яким внесено зміни до п.п. 69.14 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).