Електронний рецепт: особливості користування
Купуючи рецептурні ліки, можна обрати зручну для себе форму рецепта — електронну або паперову
Четвертий рік поспіль українці користуються зручною формою рецепта — його електронною версією, що спрощує пацієнту процес отримання рецепта на ліки. Також електронний рецепт дозволяє вести прозорий облік та контроль ліків, які отримують українці.
У МОЗ пояснили, на які ліки потрібен лише електронний рецепт, а які можна придбати як за електронною, так і паперовою формою.
Державна програма реімбурсації
Програма, яка дозволяє пацієнтам отримувати ліки безоплатно або з доплатою.
Програма поширюється на лікування:
- серцево-судинних захворювань,
- бронхіальної астми,
- діабету II типу,
- нецукрового діабету,
- розладів психіки та поведінки,
- епілепсії,
- хвороби Паркінсона,
- хронічні обструктивні захворювання легень,
- для знеболення: Морфін (Morphine) (таблетки),
- для профілактики інсультів та інфарктів.
Щоб отримати ліки проти цих захворювань, пацієнту обов’язково необхідно мати електронний рецепт від лікуючого або сімейного лікаря. Відпуск ліків за паперовим рецептом можливий лише на прифронтових територіях та територіях, де ведуться бойові дії.
Ліки суворої звітності
Мовиться про наркотичні (психотропні) лікарські засоби.
Отримати електронний рецепт на наркотичний (психотропний) лікарський засіб можна у лікаря, який відповідає за лікування пацієнта. Це може бути як сімейний лікар, так і вузькопрофільний спеціаліст — хірург, онколог чи невролог.
У разі тривалого лікування — повторний рецепт на ліки можна отримати дистанційно.
Електронний рецепт на цю групу препаратів невдовзі стане теж обов’язковим. (Відпуск ліків за паперовим рецептом залишиться можливим лише на прифронтових територіях та територіях, де ведуться бойові дії).
Усі рецептурні ліки
Перелік рецептурних ліків не змінюється. Усі ті ліки, що й раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря, можна буде придбати за е-рецептом.
Це можуть бути:
- протисудомні засоби;
- гормональні препарати (зокрема й протизаплідні);
- препарати для лікування серцевих хвороб;
- і навіть деякі звичні для нас ліки проти болю, кашлю чи заспокійливі.
Щоб отримати електронний рецепт, необхідно обовʼязково звернутися до лікаря. Виписати е-рецепт зможе лікар будь-якої спеціальності державної, комунальної чи приватної клініки або ж лікар-ФОП. І для цього пацієнту також не обовʼязково мати декларацію.
Купуючи рецептурні ліки, ви можете обрати зручну для себе форму рецепта — електронну чи паперову.
Національна служба здоров’я України нагадала, скільки часу дійсний електронний рецепт на доступні ліки.
Термін дії електронного рецепта становить:
- 30 календарних днів — на ліки за програмою реімбурсації від серцево-судинних захворювань, цукрового та нецукрового діабету, хвороб нижніх дихальних шляхів тощо;
- 30 календарних днів — на лікарські засоби за програмою реімбурсації для лікування осіб у посттрансплантаційному періоді;
- 30 календарних днів — на медичні вироби за програмою реімбурсації (тест-смужки для індивідуального глюкометра для визначення рівня глюкози в крові);
- 10 днів — на наркотичні лікарські засоби.
У НСЗУ нагадали, що термін дії електронного рецепта на рецептурні ліки, які пацієнт купує за власний кошт, становить 90 днів.
Датою виписування електронного рецепта є дата, коли лікар підписує електронний рецепт в електронній системі охорони здоров’я.
Варто нагадати, програму реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки» почали впроваджувати у 2017 році, щоб запобігти неправильному та нераціональному застосуванню ліків, а також підвищити доступність якісних, ефективних та безпечних лікарських засобів.
Світовий досвід свідчить, що реімбурсація лікарських засобів спонукає населення позбавлятися практики самолікування, замінюючи її походом до лікаря, сприяє ефективнішому фармацевтичному забезпеченню населення та робить використання державних коштів прозорим.
У 2024 році програма реімбурсації працює за такими ж самими правилами, як і минулого року, нагадали у Національній службі здоров’я України.
Програма реімбурсації «Доступні ліки» – розвиватиметься в межах наявних напрямків. У 2024 році планується розширення переліку ліків за напрямом розлади психіки та поведінки, які пацієнти зможуть отримати безоплатно або з частковою доплатою.
«Доступні ліки», лікарські засоби для осіб у посттрансплантаційному періоді, знеболення для паліативних пацієнтів, а також тест-смужки для вимірювання в амбулаторних умовах рівня цукру в крові пацієнтами з діабетом I типу можна так само отримати за е-рецептом.
Загалом програма містить понад 500 найменувань ліків та медичних виробів, які пацієнти отримують безоплатно або з частковою доплатою.
Пацієнт може отримати ліки за е-рецептом у будь-якій аптеці в Україні, яка має договір з НСЗУ, без прив’язки до місцевості, де цей рецепт був виданий, чи місця проживання пацієнта. Наприклад, якщо пацієнтові виписаний е-рецепт в Києві, то отримати ліки за ним можна і в Одесі.
- З 1 січня почала діяти Програма медичних гарантій на 2024 рік.
- Електронний рецепт – електронний медичний документ, що формується в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ) на підставі внесених медичних записів про стан здоровʼя пацієнта та містить призначення лікаря пацієнтові на певний лікарський засіб.
- Уряд має намір обмежити вплив фармкомпаній на лікарів та фармацевтів.
- Документи для ВЛК відтепер у е-формі: у МОЗ пояснили основні зміни для військовослужбовців.
- 22 листопада 2023 року Верховна Рада проголосувала закон, ініційований 37 народними депутатами, про збереження біологічного батьківства/материнства, у разі отримання військовослужбовцями поранень, що впливають на репродуктивні функції.
- 21 грудня 2023 року Верховна Рада проголосувала у другому читанні та в цілому проєкт Закону про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності для створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни (№7457).