Дії пацієнта у разі відмови йому у безоплатному лікуванні: роз’яснення
Багато громадян не знають які послуги у державних та комунальних медичних закладах надаються безоплатно
Доволі часто українці постають перед ситуацією, коли у лікарнях їм відмовляють у безплатних послугах. Голова Комітету з питань здоров’я нації Михайло Радуцький пояснив алгоритм дій у подібних випадках.
Він пояснив, що деякі громадяни не знають, які послуги у державних та комунальних медичних закладах надаються безоплатно, тому не можуть відстоювати свої права.
Програма медичних гарантій забезпечує пацієнтів безоплатним лікуванням, включно з обстеженням та ліками. Проте трапляються випадки, коли в лікарні відмовляють у безоплатному лікуванні, – зазначив Радуцький.
Також він навів приклади можливих порушень:
– вимагають кошти за послуги, які гарантовані Програмою медичних гарантій
– вимагають купити ліки чи розхідні матеріали (стерильні набори, рентгенівські плівки тощо)
– примушують сплатити так званий “благодійний внесок”
– відмовляють у виписці Е-рецепту за програмою «Доступні ліки».
Алгоритм дій у таких ситуаціях:
– звернутися до керівника або власника медичного закладу
– якщо це не допомогло, подати скаргу до НСЗУ
Важливо знати, що на кожну скаргу реагують. Строк її розгляду – 30 робочих днів, але найчастіше це займає до 10 робочих днів, – наголосив Радуцький.
При подачі скарги треба вказати наступне:
- прізвище, ім’я та по батькові пацієнта, дату народження (якщо скаргу подає третя особа, то документи, які підтверджують ваше право представляти інтереси іншої особи)
- дату події
- назву лікарні включно з кодом ЄДРПОУ (якщо є можливість його дізнатися)
- посаду, прізвище, ім’я та по батькові особи, яка вимагала оплату або відмовила у наданні медичної послуги
- деталі ситуації
- суму коштів, яку витратили або яку вимагали (додайте копії чеків на ліки чи медичні послуги, які довелося купити власним коштом)
- контакти для зв’язку.
Також подати скаргу безпосередньо до НСЗУ можна через електронну форму на офіційному сайті, за безоплатним номером 16-77, надіславши лист електронною поштою [email protected] або звичайною поштою (проспект Степана Бандери, 19, м. Київ, 04073), написавши звернення на особистому прийомі громадян.
Варто нагадати, програму реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки» почали впроваджувати у 2017 році, щоб запобігти неправильному та нераціональному застосуванню ліків, а також підвищити доступність якісних, ефективних та безпечних лікарських засобів.