Чи потрібно змінювати документи після перейменування вулиць: роз’яснення
Зміна назви вулиці не є зміною реєстрації місця проживання
Місце проживання — житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), у яких особа отримує соціальні послуги.
Реєстрація місця проживання (перебування) особи — внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи (пункт 12 частини першої статті 2 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».
У громадян часто виникають питання: чи потрібно змінювати документи після перейменування вулиць? Відповідь – ні, документи, що посвідчують особу, міняти не потрібно.
Якщо паспорт старого зразка (у вигляді книжечки), чи треба ставити новий штамп про реєстрацію?
Ні, не потрібно. Відповідно до Закону України відомості про зареєстроване місце проживання (перебування) / зняте із зареєстрованого місця проживання (перебування) особи під час здійснення органом реєстрації відповідної реєстраційної дії до документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України (зокрема до паспорта громадянина України), або документів, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус, не вносяться.
Чи треба міняти виписку про реєстрацію, якщо паспорт у вигляді ІD-картки?
Документом, що підтверджує відомості про місце проживання (перебування) особи або інформацію про відсутність таких відомостей на дату та час його формування, є витяг із реєстру територіальної громади.
Для отримання витягу особа може звернутися як до органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг, так і згенерувати його через застосунок «Дія», після проходження електронної ідентифікації та автентифікації.
Витяги з реєстру територіальної громади, отримані в електронній або паперовій формі, мають однакову юридичну силу.
Раніше фахівці БПД повідомили, що на сьогодні нормативно-правовими актами, які врегульовують ці правовідносини (Закон № 1382-IV, Закон № 1871-IX, Закон № 5492-VI, Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затверджений Постановою КМУ № 265 від 07.02.2022, Положення про паспорт, Постанова КМУ № 302) не встановлено обов’язку для громадян змінювати свій паспорт чи вчиняти будь-які інші дії при перейменуванні вулиці, за якою вони зареєстровані.
Відповідно до законодавства, відомості про зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) особи зберігаються у Єдиному державному демографічному реєстрі (ЄДДР).
Згідно з пунктом 26 Порядку, у разі прийняття рішення про зміну нумерації будинків, перейменування географічних об’єктів, населених пунктів, адміністративно-територіальних одиниць, зміни в адміністративно-територіальному устрої в порядку, встановленому законом, вносяться зміни до реєстру територіальної громади зі збереженням попередніх даних про дату реєстрації/декларування місця проживання (перебування) із подальшим внесенням такої інформації до відомчої інформаційної системи ДМС та ЄДДР.
Окрім того, до паспорта громадянина України, який виготовлений у формі картки, взагалі не вноситься інформація щодо місця проживання (перебування) особи (ч.7 ст.21 Закону № 5492-VI). Ця інформація також не вноситься і до: паспорта громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичного та службового паспорта, посвідчення моряка та члена екіпажу, посвідчення водія, посвідках на тимчасове та постійне проживання Водночас, інформація про місце проживання вказується у тимчасовому посвідченні громадянина України, а також посвідченні біженця.
Так, оскільки зміна назви вулиці не є зміною реєстрації місця проживання (а в цьому випадку особа, зобов’язана протягом 30 календарних днів після прибуття до нового місця проживання/перебування задекларувати або зареєструвати його), громадянин може у будь-який зручний для себе час внести зміни до паспорта у формі книжечки під час обміну паспорта чи зміни прізвища. У разі, якщо громадянин має паспорт у формі картки, то інформація про його місце проживання (перебування), у разі перейменування вулиці, змінюється автоматично у ЄДДР на підставі інформації, поданої органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Окрім того, законодавство (Закон № 1952-IV та Порядок) також не передбачає обов’язку для власників вносити зміни до документа про право власності на нерухоме майно, якщо перейменували вулицю, на якій розміщена така нерухомість.
Мовиться про:
- договір купівлі-продажу;
- договір дарування;
- свідоцтва про право власності;
- свідоцтва про право на спадщину.
Водночас власник нерухомого майна завжди має право звернутися до органу державної реєстрації прав на нерухоме майно із заявою про внесення змін.
- Право на призначення субсидії мають сім’ї, у яких розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання перевищує обсяг визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового платежу. Розмір обов’язкового платежу визначається для кожного домогосподарства індивідуально залежно від сукупного доходу.
- Згідно з постановою КМУ № 332 виплати ВПО можуть призначатися на другий шестимісячний період без додаткового звернення певним категоріям ВПО.
- Компенсація за пошкоджене чи знищене нерухоме майно громадянина, внаслідок збройної агресії РФ, не оподатковується.
- Державна міграційна служба про реєстрацію місця проживання: до кого звертатись та особливості оформлення.