Чи потрібно фізичній особі, котра здає в оренду особисте майно, реєструватись підприємцем: пояснення ДПС
Оренда може вважатися підприємницькою діяльністю, якщо здача майна відбувається систематично з метою отримання прибутку
Відповідно до ст. 319 та ст. 320 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV із змінами та доповненнями власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, у тому числі для здійснення підприємницької діяльності.
Так, здавання в оренду власного нерухомого майна може здійснюватися фізичними особами як у межах підприємницької діяльності, так і шляхом виконання норм п. 170.1 ст. 170 розд. IV Податкового кодексу України без реєстрації орендодавця як фізичною особою – підприємцем.
Згідно з чинним законодавством України, зокрема Цивільним кодексом та Податковим кодексом України, фізична особа має право здавати в оренду своє особисте майно без обов’язкової реєстрації як фізична особа-підприємець (ФОП). Це стосується нерухомості (квартири, будинки, гаражі тощо) та рухомого майна (автомобілі, техніка). Однак, важливо розуміти, що при такій діяльності фізична особа повинна дотримуватись певних податкових вимог.
Фізична особа, яка здає майно в оренду, повинна сплачувати податки з отриманого доходу. Відповідно до Податкового кодексу, доходи від здачі в оренду майна підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб (ПДФО), який становить 18%, та військовим збором – 1,5%. Податок на доходи фізичних осіб і військовий збір фізична особа зобов’язана самостійно декларувати у річній декларації про майновий стан та доходи.
Порядок сплати податків:
- Подання декларації: Орендодавець зобов’язаний подати річну декларацію до податкового органу за місцем своєї реєстрації до 1 травня наступного року за звітний рік.
- Сплата податків: ПДФО та військовий збір повинні бути сплачені до 1 серпня року, що настає за звітним.
Оренда може вважатися підприємницькою діяльністю, якщо здача майна відбувається систематично з метою отримання прибутку. Це актуально, якщо фізична особа здає в оренду кілька об’єктів нерухомості, транспортних засобів або іншого майна. У таких випадках, відповідно до Господарського кодексу, фізична особа повинна зареєструватись як ФОП.
Ознаки підприємницької діяльності:
- Систематичність (здача майна на регулярній основі).
- Мета отримання прибутку.
- Укладання значної кількості орендних угод.
Якщо фізична особа здійснює таку діяльність систематично без реєстрації як ФОП, це може призвести до штрафів і відповідальності за незаконне підприємництво.
Нагадаємо, Головне управління ДПС в Одеській області роз’яснила, в яких випадках волонтер подає річну декларацію.
- Розгляд адвокатського запиту визначено статтею 24 Закону України від 05 липня 2012 року № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», нагадали у Головному управлінні ДПС у Запорізькій області.
- Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування рекомендує Верховній Раді прийняти за основу законопроєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності та майданчиків для паркування транспортних засобів.
- Електронна публічна послуга єВідновлення – це послуга щодо надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ, надається на підставі заяви, поданої відповідно до вимог Порядку.
- За поданням Комітету з питань правоохоронної діяльності у 2023 році Рада прийняла дев’ять Законів.
- Комітет державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 7 лютого розглянув підготовлений до другого читання проєкт Закону України про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших законодавчих актів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування (№ 7283) та ухвалив висновок рекомендувати парламенту прийняти його в другому читанні та в цілому.