Безоплатне отримання протеза в Україні: інфографіка

14 Червня, 2024 в 13:16

Обираючи протезування за державною програмою, а не за кордоном, особа з протезом може розраховувати на постійний супровід з боку протезного підприємства

Протези (від грецького слова додаток, приєднання) — механічні пристрої і апарати, які замінюють втрачені сегменти кінцівок або інших частин тіла, що служать для якнайбільшої компенсації функції ушкодженого органа чи виправлення косметичного дефекту.

Українці можуть отримати протези безоплатно. Держава покриває витрати на виготовлення протеза, технічне обслуговування і ремонт, а також його заміну впродовж життя, повідомляє Урядовий портал.

Важливо – для отримання якісного протеза не потрібно чекати встановлення інвалідності.

Детальніше – в інфографіці:

Скільки часу чекати виготовлення протеза?

У середньому, отримати протез можна впродовж 45 робочих днів. При простих випадках на виготовлення протеза достатньо 3 тижні. Максимальний час очікування з моменту подання документів до забезпечення протезом – 3 місяці.

Раніше у МОЗ також поінформували, що у разі травми чи втрати кінцівки, якісне протезування можливе в Україні за спеціальною державною програмою. Для отримання протеза документи можна подати через особистий кабінет Міністерства соціальної політики.

ПЕРЕЛІК НЕОБХІДНИХ ДОКУМЕНТІВ: 

  1. Для військових обов’язково потрібна довідка про обставини травми від командира військової частини.
  2. Висновок ВЛК (військові) чи ЛКК (цивільні).
  3. Паспорт громадянина України.
  4. Ідентифікаційний код.
  5. Посвідчення УБД (військові).

Підготовка до протезування є запорукою успішного протезування. До неї входять: компресійна терапія, фізичні вправи, масаж рубця тощо.

ПІДГОТОВКА ДО ПРОТЕЗУВАННЯ

Після ампутації кінцівки спостерігається виражений набряк кукси і прилеглих тканин. Такий набряк є нормальною реакцією організму на оперативне втручання. Він зазвичай спадає через кілька тижнів. На рану  одразу накладається асептична пов’язка, яка регулярно змінюється медперсоналом. Потім проводяться компресійна терапія і лімфодренаж. Метою компресійної терапії та лімфодренажу є зниження набряклості кукси і підготовка до первинного протезування. Правильна компресія покращує циркуляцію крові, знижує больові відчуття, зокрема фантомні болі, прискорює процес загоєння тканин, а в подальшому — скорочує терміни адаптації кукси до протеза.

Слід виконувати ранкову гігієнічну гімнастику, лікувальну гімнастику тривалістю 10–15 хв, поступово збільшуючи її до 20–25 хв; проводити самостійні занят­тя 5–6 разів на день. Це поступово знизить гіперчутливість. Також можна розтирати куксу за допомогою жорсткого рушника або сухої мочалки. Використовувати потрібно тільки ті предмети і матеріали, які комфортні для шкіри, а рухи виконувати від кінця кукси у напрямку до тіла.

Після операції хворий тривалий час перебуває в нерухомому стані, що, безсумнівно, призводить до ослаблення м’язового тонусу, і досить довго відчуває больовий синдром, тому лімфодренажний масаж є необхідним. Масаж ампутаційної кукси призначають після зняття операційних швів для підготовки кукси до протезування, а в подальшому для постійного користування протезом. Для збереження функціонального стану кукси насамперед застосовуються різні прийоми розминання (зрушування рубця). Для розвитку опоростійкості кукси в ділянці дистального кінця використовується вібрація у формі поколочування, рубання. Особливу увагу при масажуванні ампутованої кінцівки потрібно звернути на м’язи, які збереглися після операції і мають сприяти відновленню нормальних рухів. Масаж кукси спочатку має тривати не більше 5–10 хвилин. Поступово його тривалість збільшують до 15–20 хвилин. Для розвитку функції кукси дуже велике значення має рухливість найближчих суглобів. У процесі масажу рекомендується проводити фізичні вправи, які потрібно починати якомога раніше.

Зменшити біль допомагає точковий масаж. Роблять такий масаж подушечкою великого або вказівного пальця: повільно, плавно, з поступово наростаючою частотою руху і силою тиску. Подушечка пальця має рухатися проти годинникової стрілки, поступово переміщуючись від центру точки до периферії на 2–3 сантиметри. Масаж кожної точки триває в середньому 3–5 хвилин. На 2-й хвилині натиснення і обертання змінюються погладжуванням та круговим розтиранням.  Перші 3–5 сеансів точкового масажу краще проводити під контролем лікаря.

Відновлення рухових навичок ампутованої кінцівки відбувається через компенсаторну пристосованість, можливості якої великою мірою визначаються силою і витривалістю м’язової системи. Щоб м’язи залишалися в тонусі, необхідно проводити лікувальні фізичні вправи на всіх етапах — як під час формування кукси, так і в процесі її підготовки  до первинного протезування та під час навчання користуватися протезом.

ЩО ПАЦІЄНТУ ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ПРОТЕЗИ?

  1. Обов’язково з’ясуйте, як відбуваються обслуговування та гарантійний ремонт протеза. Будь-який протез потрібно час від часу регулювати, підганяти.
  2. Протез має бути зручним. Якщо під час носіння протеза червоніє шкіра і це не проходить за 15 хв, звертайтеся до протезиста, щоб покращити куксотримач.
  3. Протезна реабілітація та тренування відбуваються на стадії виготовлення й отримання протезного виробу. Запитайте, як на підприємстві вам можуть допомогти максимально опанувати протез.
  4. Ваша мотивація — це значна частка успіху протезування кінцівки. Вам необхідно регулярно виконувати вправи та опановувати протез.

ЯК ОБРАТИ ПРОТЕЗИСТА

  1. Обирати протезне підприємство варто ближче до постійного місця проживання, адже це спростить подальше обслуговування протезного виробу.
  2. Протезист повинен мати досвід протезування не менше 3–5 років, використовуючи різноманітні технології, та не менше 20 пацієнтів протягом останніх двох років.
  3. Протезист повинен добре розбиратися у комплектуючих різних виробників.
  4. Обов’язково поспілкуйтеся з людьми, які раніше отримали травму, подібну до вашої, і вже мають досвід протезування. Знайти таких людей можна через веб-сайт japoruch або попросити протезиста познайомити вас.

Зауважимо, 24 серпня 2023 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2023 року № 887, якою спрощено процедуру отримання статусу учасника бойових дій.

Підставою для надання особам, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України статусу учасника бойових дій є лише довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (за формою згідно з додатком № 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413). У довідці, крім звання, прізвища, імені, по батькові, обов’язково зазначаються: посада; дата народження; реквізити документа, що посвідчує особу; реєстраційний номер облікової картки платника податків. Можуть бути зазначені адреси задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), номер контактного телефону й адреса електронної пошти.

Особи, які отримали поранення в АТО/ООС, можуть оформити статус учасника бойових дій, надавши додатково довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва).

Окремо зауважимо, у разі відмови в наданні статусу учасника бойових дій питання про надання особі зазначеного статусу може повторно виноситися на розгляд комісії за рішенням керівника відповідного міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади чи іншого державного органу, зазначеного у пункті 5 Порядку.

Мін’юст, органи Міноборони, МВС, Національна поліція, Національна гвардія, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, Адміністрація Держприкордонслужби, Адміністрація Держспецтрансслужби, Офіс Генерального прокурора, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв’язку, ДСНС, ДФС інформують щомісяця до 10 числа Мінветеранів про видані посвідчення учасника бойових дій за формою, визначеною в додатку 1 до Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302.

Рішення про відмову у статусі учасника бойових дій або його позбавлення оскаржується у судовому порядку.

Раніше Міністерство у справах ветеранів України розробило детальну інфографіку порядку компенсації на придбання житла. Фахівці пояснили, як отримати компенсацію на придбання житла: хто має право, куди звертатися, перелік документів. Нині майже 2000 ветеранів та членів їхніх сімей вже отримали кошти для придбання власного житла за чотирма програмами Міністерства.

Також стало відомо, що Комісія приймає рішення щодо переводу військовослужбовця до іншого лікувального закладу або потребу у відпустці після завершення лікування чи у зв’язку з хворобою/лікуванням (реабілітацією), протезуванням тощо. Для того, щоб потрапити на ВЛК, спершу військовослужбовцю потрібно подати рапорт своєму командиру. Командир також може самостійно ухвалити відповідне рішення і відправити військовослужбовця на ВЛК.

  • Учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту України у складі військових підрозділів, з’єднань або об’єднань всіх видів військ ЗСУ.
  • У НАЗК провели стратегічний аналіз корупційних ризиків у діяльності військово-лікарських комісій (ВЛК) Збройних Сил України (ЗСУ) на виконання п. 5 рішення Ради національної безпеки й оборони України від 30.08.2023 «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», введеного в дію Указом Президента України від 12.09.2023 № 576/2023.
  • До закінчення особливого періоду в Україні діють пільги за кредитними зобов’язаннями для військовослужбовців. На резервістів і військовозобов’язаних вони розповсюджуються із моменту призову під час мобілізації й до закінчення особливого періоду.
  • 7 лютого Верховна Рада проголосувала у цілому за законопроєкт №10448 та виправила норму закону щодо військовослужбовців в частині забезпечення їх права на біологічне батьківство (материнство).
  • Держава зацікавлена у продовженні роду усіма українцями. Медицина може і має допомагати, наголосили у МОЗ. Цього року в Україні запровадили державне фінансування допоміжних репродуктивних технологій.