Армія, бізнес, європейська інтеграція – в Уряді підбили підсумки роботи за 2023 рік
Глава Кабміну прозвітував про здобутки уряду за 2023 рік
31 грудня прем’єр-міністр Денис Шмигаль підбив підсумки роботи Кабінету міністрів за 2023 рік, акцентував на пріоритетах, цілях уряду та створенні передумов для майбутньої перемоги, відновлення та повоєнного розвитку.
Українське Військо
За 11 місяців видатки загального фонду держбюджету на сектор безпеки й оборони становили 1,5 трлн грн. Глава уряду запевнив, що це 60% від усіх витрат. За минулий рік суттєво наростили виробництво власної зброї, техніки, боєприпасів, безпілотників. Додав, що нині на «оборонку» працює більш як 500 виробництв і 300 тисяч працівників. Тільки з виробництва дронів у нас тепер є 200 компаній — і щомісяця з’являються нові. Продовжили розвиток ракетних програм та посилення нашої ППО.
В Україну зайшов один із найбільших світових оборонних концернів — німецький Rheinmetall.
Бюджет закупівель озброєння українського виробництва цього року понад 35 млрд грн. Наступного року він має бути втричі більшим.
Макроекономічна стійкість
За січень-листопад ВВП зріс на 5,5%. Інфляція знижується — з понад 26% минулого року до близько 5% у листопаді цього року. За 11 місяців акумулювали до державного бюджету понад 1 трлн грн податків. На 27% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Також залучили більш як 42,5 млрд доларів макрофінансової допомоги від партнерів.
Український бізнес
За програмою безповоротних грантів єРобота видали 5,5 млрд грн. У межах програми «Доступні кредити 5-7-9» — майже 90 млрд грн пільгових позик для 22 тисяч бізнесів. За програмою «Держгарантії на портфельній основі» — більш ніж 37 млрд грн. Переглянули понад тисячу дозвільних документів для бізнесу. Створили 15 нових індустріальних парків. Тепер їх загалом понад 70.
Європейська інтеграція України
Рішення Європейської ради про старт перемовин з Україною щодо нашого членства в ЄС. Провели селф-скринінг європейського законодавства — проаналізували 28 тисяч актів права ЄС. Продовжили секторальну інтеграцію. Завершено процес синхронізації української та європейської енергосистем.
Відновлення
З Фонду ліквідації наслідків збройної агресії Уряд виділив близько 55 млрд грн на різні проєкти відбудови. Загалом за рік відновили понад 37 тисяч об’єктів. Майже 700 шкіл і дитячих садочків, понад 400 медзакладів. Запустили програму єВідновлення. Виплачуємо людям до 500 тисяч гривень, аби вони могли відремонтувати пошкоджене війною житло. Днями почали виплати за повністю зруйноване житло. Залучили близько 500 млн євро внесків від міжнародних партнерів у гуманітарне розмінування.
Енергетика
Сумарно відновили 1946 МВт генеруючих потужностей. У Фонді підтримки енергетики України маємо понад 400 млн євро внесків включно з анонсованими. У 2023 році «Нафтогаз» збільшив власний видобуток газу на 7-8%. Іноземні трейдери закачали в наші газосховища близько 3 млрд кубів «блакитного палива».
Соціальна сфера
Тарифи на газ, воду й опалення залишилися без змін. Продовжили політику підтримки субсидіями всіх, хто цього потребує.
У березні провели вже другу індексацію пенсій за час повномасштабної війни. Середня пенсія цьогоріч зросла на 16%. Продовжили комплексну підтримку ВПО. Формуємо нову ветеранську політику.
Фізично повернули дітей до навчання. Запевнив, що 87% шкіл мають укриття.
Шмигаль також зазначив, що створено 154 цифрових освітніх центрів із безпечним простором.
Ветеранська політика
Комплексна реформа ВЛК та МСЕК. Електронну чергу на ВЛК, якою скористалося понад 100 тисяч військовослужбовців.
Кількість ВЛК збільшилася майже вдвічі внаслідок залучення цивільних медзакладів. Спростили отримання довідок для військових, зокрема про обставини травми.
Розроблені зміни до законодавства про електронний документообіг між ВЛК, військовими частинами, ТЦК та військовими госпіталями.
Створено Інститут помічника ветерана для підтримки ветеранів при переході від військової служби до цивільного життя.
Цифрова держава
Уряд запустив 39 нових сервісів у застосунку та на порталі Дія. Затверджено Державну антикорупційну програму на 2023-2025 роки, — це 1700 заходів у 15 сферах. Ухвалили нормативну базу для класифікації посад державної служби, що є передумовою “справедливих і прозорих принципів оплати праці держслужбовців”, запевнив прем’єр.
Шмигаль висловив вдячність міжнародним партнерам та оборонцям країни, котрі уможливлюють реалізацію зазначених змін у суспільстві.
Одначе, зауважимо, під час засідання 9 грудня Нацкомісія ухвалила рішення про те, що тариф на послуги з передачі електричної енергії для користувачів системи (крім підприємств «зеленої» електрометалургії) на 2024 рік становитиме 528,57 грн/МВт∙год (без урахування податку на додану вартість).
Окрім цього, раніше Кабмін доручив Міністерству освіти й науки протягом 2024 року провести «комплексний перегляд системи оплати праці педагогічних та науково-педагогічних працівників». Про це мовиться у Постанові уряду №1381 від 27 грудня 2023 року. Та четвертий рік поспіль уряд «заморожує» чинність постанови №822 про підвищення зарплат вчителів до чотирьох прожиткових мінімумів. Підвищення мало відбутися ще з 2020 року. На сьогодні зарплата вчителів є однією з найнижчих в Україні.
Варто також нагадати, що раніше глава Уряду повідомив, що 8 млрд гривень бюджетних коштів у 2024 році буде заощаджено на державних службовцях. Так, Кабінет Міністрів на засіданні 29 грудня затвердив документ про нову систему оплати праці держслужбовців на основі кваліфікації посад і грейдів. Тоді ж прем’єр уточнив, що тепер 70% зарплати держслужбовця буде становити оклад, і лише 30% — премії. І що із 1 січня уряд скорочує кількість вакансій державної служби майже на 20 тисяч.
Натомість членкиня парламентського комітету податкової та митної політики Ніна Южаніна акцентувала, що:
- урядовий проєкт закону №8222 щодо впровадження єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад у липні поточного року був прийнятий за основу і так поки що й завис у парламенті;
- у держаному бюджеті на 2024 рік не передбачено жодного скорочення виплат на оплату праці в міністерствах, секретаріаті Кабміну, Офісі президента.
Народна депутатка наголосила, що навпаки збільшені видатки на оплату праці не тільки на інфляційний коефіцієнт, а більше. І це все — задля впровадження цієї нової системи оплати праці, що прямо було підтверджено в залі ВР на всіх етапах розгляду бюджету-2024.
Щобільше, очевидно, що зростання мінімалки, котре передбачене у бюджету на 2024 рік, означатиме і зростання окладів у бюджетній сфері та зарплат держслужбовців.
Також нещодавно стало відомо, що прем’єр-міністр України Денис Шмигаль запросив термінову зустріч із міжнародними донорами, оскільки Київ зіштовхнувся з «виключно високою невизначеністю» щодо бюджету на 2024 рік.
- 29 грудня Кабінет Міністрів України провів засідання, під час якого внесли зміни до Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, Правил надання послуги з постачання гарячої води та типових договорів про надання вказаних комунальних послуг.
- У ПФУ роз’яснили питання зарахування до середньомісячного сукупного доходу для призначення субсидії нараховані банком відсотки від розміщеного депозиту.
- Субсидію може бути призначено домогосподарству за умови, що за особу сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
- У НАЗК запропонували заходи мінімізації корупційних ризиків у ВЛК.
- Міноборони спільно з Міністерством охорони здоров’я, Мінцифри та громадськими організаціями розробили зміни до законодавства, які дозволяють спростити процеси, пов’язані з проходженням військово-лікарської комісії (ВЛК) для поранених військовослужбовців ЗСУ та Міноборони.
- 22 листопада Верховна Рада проголосувала закон, ініційований 37 народними депутатами, про збереження біологічного батьківства/материнства, у разі отримання військовослужбовцями поранень, що впливають на репродуктивні функції.
- З 1 грудня митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюється за новим порядком.
- Реформи заради корупції – ризики та загрози від законопроєкту №10101 для ринку азартних ігор та держави.