Зеленський підписав закон про знижку у 50% на штрафи від ТЦК

15 Квітня, 2025 в 08:52

Зміни, на думку авторів, спростять процедуру розгляду адмінправопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 КУпАП та нададуть можливість громадянам, які не уточнили дані без поважних причин, сплатити 50% від мінімальної санкції статті

Президент Володимир Зеленський підписав закон, який дозволить наполовину зменшити суму штрафу за неоновлені військово-облікові дані та ухиляння від служби. Про це повідомила заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко. Також про підписання проєкту закону вказано у картці документа №12093.

Військовослужбовці, які стали на захист країни і не встигли оновити свої дані – звільняються від сплати штрафів. Це справедливо. А для цивільних зʼявиться зручна можливість сплатити штраф зі знижкою 50% у Резерв+. Команда вже над цим працює. Очікуйте влітку, – зазначила посадовиця.

Ініціатори законопроєкту пояснили, що впродовж 2024 році понад 6 млн військовозобов’язаних громадян не уточнили свої персональні дані через ЦНАПи або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста, або у районному (міському) ТЦК та СП. Військовозобов’язаним віком від 18 до 60 років, які не оновили свої дані або не перебувають на військовому обліку, загрожує штраф від 17 000 до 25 500 гривень.

Запропоновані зміни, на думку авторів, спростять процедуру розгляду адмінправопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 КУпАП та нададуть можливість громадянам, які не уточнили дані без поважних причин, сплатити 50% від мінімальної санкції статті (8500 грн) шляхом самостійного ініціювання процесу розгляду справи та накладення стягнення через Електронний кабінет військозобов’язаного, призовника, резервіста. Далі впродовж 10 днів з ухвалення постанови про адміністративне правопорушення потрібно сплатити штраф.

Додамо, військовозобов’язані зможуть сплатити штраф за порушення військового обліку зі знижкою 50% у застосунку Резерв+. А військовослужбовці, які мали такий штраф, звільнятимуться від його сплати, інформує пресслужба Міноборони.

Верховна Рада у цілому ухвалила відповідний законопроєкт № 12093, котрий внесе зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо добровільної сплати штрафу.

Алгоритм сплати онлайн буде таким:

  • особа у Резерв+ подає заяву, що визнає порушення
  • у Резерв+ приходить постанова про порушення
  • сплачується штраф за реквізитами в застосунку. Оплата підтверджується і постанова вважається виконаною.

Сервіс матиме певні правила: з моменту подання заяви про порушення у Резерв+ та винесення постанови особа матиме 20 днів, щоб сплатити штраф зі знижкою у 50%. Якщо цього не зробити, то доведеться сплатити повну суму штрафу.

Ми хочемо дати людям можливість сплатити штраф швидко, без втрати часу. Щоб процедура була справедливою і зручною. Нові правила зроблять процес прозорішим і дозволять вирішувати питання без зайвої бюрократії. Ця опція в Резерв+ буде добровільною. Альтернативний шлях із походом до ТЦК і написанням заяви про порушення також залишається, — пояснила заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко.

Як працює застосунок Резерв+ дивіться на ютуб-каналі.

У Міністерстві охорони здоров’я нагадали, як під час дії воєнного стану пройти медико-соціальну експертизу та знайти контакти і адреси МСЕК.

Так, під час дії воєнного стану медико-соціальна експертна комісія (МСЕК) здійснює свої функції за принципом екстериторіальності. Особа може пройти медико-соціальну експертизу незалежно від місця реєстрації, а за місцем фактичного перебування.

Також на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я рішення може ухвалюватися заочно, якщо людина не має змоги особисто прийти на огляд МСЕК.

Якщо термін переогляду інвалідності припадає на період воєнного стану, а особа не має змоги своєчасно пройти обстеження й оформити направлення на МСЕК, строк повторного огляду вважається продовженим на весь час дії воєнного стану та впродовж  6 місяців після його припинення/скасування.

Національний контакт-центр МОЗ — 0 800 60 20 19 — надає безоплатні консультації. Українці можуть отримати відповідь на будь-яке питання зі сфери охорони здоров’я, зокрема і про те, як продовжити термін дії інвалідності. У пресслужбі наголосили, що сюди ж можна звернутися у разі, якщо під час проходження медико-соціальної експертної комісії порушують ваші права, наприклад, вимагають гроші за проходження МСЕК.

Дійсні контакти  МСЕК можна знайти за посиланням.

Зауважимо, у разі якщо рішення, яке прийняла медико-соціальна експертна комісія не влаштовує, ви можете оскаржити таке рішення протягом одного місяця. Оскарження можна подати до самої комісії або центральної чи обласної комісії. Після цього буде проведений повторний огляд і винесене нове рішення.

У випадку повторної незгоди з прийнятим рішенням, його можна оскаржити у Центральній МСЕК МОЗ України.

У складних випадках Центральна медико-соціальна експертна комісія МОЗ, обласна, центральна міська комісія та МОЗ можуть направляти осіб, які звертаються для встановлення інвалідності, для проведення медико-соціального експертного обстеження до клініки Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності (м. Дніпро) та Науково-дослідного інституту реабілітації інвалідів (м. Вінниця).

Після обстеження науково-дослідні установи складають консультативні висновки, які для комісії мають рекомендаційний характер.

Рішення комісій усіх рівнів можна оскаржити в суді в установленому законодавством порядку.

Якщо під час проходження медико-соціальної експертної комісії порушують ваші права, зокрема у вас вимагають гроші за проходження МСЕК, звертайтеся телефоном на гарячу лінію МОЗ.

З 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні введено режим воєнного стану.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 8 березня 2022 року № 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» на період дії воєнного стану на території України та протягом шести місяців після його припинення або скасування:

  • у разі коли особа, що звертається для встановлення інвалідності, не може прибути на огляд до медико-соціальної експертної комісії, така комісія може приймати рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії;
  • Кримська республіканська, обласні, центральні міські у мм. Києві та Севастополі, міські, міжрайонні та районні медико-соціальні експертні комісії здійснюють свої функції з забезпеченням принципу екстериторіальності та забезпечують проведення медико-соціальної експертизи за направленням лікарсько-консультативною комісією незалежно від місця реєстрації, проживання або перебування особи, що звертається для встановлення інвалідності.

На період дії воєнного стану на території України:

  • пункт 5 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317 «Питання медико-соціальної експертизи», не застосовується;
  • у разі неможливості направлення лікарем або лікарсько-консультативною комісією, в тому числі заочно, осіб з тимчасовою непрацездатністю на медико-соціальну експертизу в строки, визначені абзацом другим пункту 6 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317 «Питання медико-соціальної експертизи»:
  1. рішення щодо продовження тимчасової непрацездатності за її наявності приймається без направлення на медико-соціальну експертизу лікуючим лікарем або лікарсько-консультативною комісією;
  2. направлення лікарем чи лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу здійснюється не пізніше ніж через місяць після припинення або скасування воєнного стану.
  • Повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення:
  1. осіб з інвалідністю та осіб, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу відповідно до Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317;
  2. дітей з інвалідністю лікарем до лікарсько-консультативної комісії відповідно до Порядку встановлення лікарсько-консультативними комісіями інвалідності дітям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 р. № 917.

Водночас інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд.

У разі коли в індивідуальній програмі реабілітації особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю встановлений строк повторного огляду, що припав на період дії воєнного стану на території України, та в особи з інвалідністю відсутня можливість пройти медико-соціальну експертну комісію, а в дитини з інвалідністю – лікарсько-консультативну комісію закладу охорони здоров’я, їх індивідуальна програма реабілітації продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд і не отримано відповідну індивідуальну програму реабілітації.