Заборона демонтажу електрокомунікацій: про що забули нардепи

3 Липня, 2024 в 08:07

Станом на сьогодні для більшості українців основним джерелом новин та необхідної інформації є Інтернет, який випереджає телебачення та радіомовлення

В умовах війни, коли від швидкості отримання інформації часто залежить життя громадян, особливого значення набуває функціонування електронних комунікаційних мереж. Тому випадки їх свавільного демонтажу мають бути усунуті. Одначе, окрім законодавчої заборони, також повинна бути і відповідальність.

Комітет НААУ з питань електронного судочинства та кібербезпеки адвокатської діяльності проаналізував проект Закону №9593 від 09.08.2023 «Про внесення змін до статті 115 Закону України «Про електронні комунікації» (щодо сприяння у забезпеченні сталого функціонування електронних комунікаційних мереж та надання електронних комунікаційних послуг, а також заборони демонтажу електронних комунікаційних мереж в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану)», який нещодавно був ухвалений за основу.

У пояснювальній записці до документа мовиться, що відповідно до частин першої, третьої статті 115 Закону України «Про електронні комунікації» постачальники електронних комунікаційних мереж та/або послуг зобов’язані вживати відповідно до законодавства заходів щодо забезпечення сталого функціонування мереж електронних комунікацій, що використовуються для надання електронних комунікаційних послуг в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану. Постачальники електронних комунікаційних мереж та/або послуг повинні забезпечити готовність до виконання своїх функцій в умовах надзвичайної ситуації, надзвичайного та воєнного стану. В умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану усі електронні комунікаційні мережі незалежно від форми власності використовуються для забезпечення потреб національної безпеки, оборони, охорони правопорядку.

Відповідно до частин першої-другої статті 32 Закону України «Про електронні комунікації» управління електронними комунікаційними мережами та відповідальність за забезпечення їх сталості в умовах надзвичайного та воєнного стану покладається на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сферах організації спеціального зв’язку, захисту інформації.

Відповідно до частин п’ятої-шостої статті 25 Закону України «Про електронні комунікації» доступ до елементів інфраструктури будівництва, що не перебувають у власності постачальників електронних комунікаційних послуг та/або мереж для розгортання загальнодоступних електронних комунікаційних мереж, здійснюється відповідно до Закону України «Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку електронних комунікаційних мереж». Оператору електронних комунікацій або уповноваженим ним особам дозволяється в порядку, встановленому законодавством, прокладати кабельні підземні, підводні та наземні лінії електронних комунікацій через мости, тунелі, колектори, вулиці, шляхи, будівлі, ліси і води, а також використовувати для цього опори ліній електропередачі та опори інфраструктури об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики.

Порядок демонтажу технічних засобів електронних комунікацій, розміщених без укладення договору з доступу врегульовано Законом про доступ та Правилами надання доступу до інфраструктури відповідного об’єкта доступу, затвердженими на виконання цього Закону.

Разом з цим, існують непоодинокі випадки, коли постачальники електронних комунікаційних мереж та/або послуг скаржаться на невиконання власниками (володільцями) інфраструктури об’єкта доступу вимог Закону про доступ, які, в т.ч. відмовляються укладати договори з доступу та вдаються до погроз здійснити, або, навіть, фактичного демонтажу електронних комунікаційних мереж та засобів електронних комунікацій з використанням яких забезпечується надання електронних комунікаційних послуг.

Так, в період дії правового режиму воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у листопаді 2022 року працівники обленерго в Чернівецькій області, виявивши відсутність маркування лінії, порізали на опорах в окремих населених пунктах Сторожинецького району Чернівецької області волоконно-оптичні лінії зв’язку, які належали постачальнику електронних комунікаційних послуг.

В липні 2023 року представники обленерго у Сумській області демонтували електронні комунікаційні мережі, які розміщені на їх опорах та з використанням яких забезпечується надання електронних комунікаційних послуг, в т.ч. послуг доступу до Інтернету, абонентам на території Сумської області. Внаслідок цього, постачальник електронних комунікаційних послуг поніс додаткові витрати, пов’язані з відновленням зв’язку, а абоненти під загрозою припинення надання електронних комунікаційних послуг на певний період.

І такі негативні випадки мають місце не лише в діях представників обленерго, а й в діях інших власників (володільців) інфраструктури об’єктів доступу

Зазначалося, що прийняття Закону необхідне для недопущення демонтажу електронних комунікаційних мереж чи їх частин в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану, окрім як за рішенням постачальника електронних комунікаційних мереж та/або послуг чи за рішенням суду, оскільки наслідком таких дій може бути припинення надання електронних комунікаційних послуг населенню, органам влади, в т.ч. регіональним, органам місцевого самоврядування, на об’єкти критичної інфраструктури тощо.

Крім того, зауважується, що забезпечення функціонування електронних комунікаційних мереж, а, відтак, стабільне забезпечення електронними комунікаційними послугами абонентів країни в умовах воєнного стану, в окремих випадках, потребує сприяння постачальникам електронних комунікаційних мереж та/або послуг з боку військових адміністрацій та органів місцевого самоврядування.

Ініціатори заявили, що наслідком впровадження запропонованих змін та доповнень до статті 115 Закону України «Про електронні комунікації» очікується забезпечення стабільного функціонування електронних комунікаційних мереж в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану.

Згідно із документом, процедуру надання електронних комунікаційних послуг в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану пропонується доповнити забороною розібрання (демонтажу) електронних комунікаційних мереж чи їх частин, окрім як за рішенням постачальника електронних комунікаційних мереж та/або послуг чи за рішенням суду.

У НААУ акцентували, що сьогодні для більшості українців основним джерелом новин та необхідної інформації є Інтернет, який випереджає телебачення та радіомовлення. Тому точками доступу до всесвітньої мережі намагаються обладнати бомбосховища та укриття по всій країні. Разом з тим, як зазначають автори законодавчої ініціативи, непоодинокими є випадки, коли представники обленерго самостійно демонтують мережі, що призводить до припинення надання послуг доступу до Інтернету. А це неприпустимо, особливо в прикордонних районах чи населених пунктах, наближених до лінії бойового зіткнення.

Підтримуючи ідею запровадження заборони демонтажу мереж в цілому, Комітет НААУ звернув увагу, що пропонована норма не буде виконуватися без встановлення юридичної відповідальності (адміністративної чи кримінальної) за її порушення. Отже, разом зі змінами до Закону «Про електронні комунікації» необхідно вносити відповідні доповнення до Кодексу про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу.

Повністю зауваження і пропозиції НААУ до проекту Закону №9593 можна переглянути за посиланням.

  • 20 червня набув чинності Закон № 3727-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо імплементації норм законодавства Європейського Союзу з питань роумінгу”.
  • У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт № 11115 «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання діяльності платформ спільного доступу до інформації, через які поширюється масова інформація».
  • Кабінет Міністрів України зареєстрував у Верховній Раді України проєкт закону №11059, який передбачає внесення змін до Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» щодо адміністративної процедури.
  • У Раді зареєстрували законопроєкт №11073 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо забезпечення єдності норм в реалізації права на самозахист та декриміналізації виробництва зброї».
  • Рада проголосувала законопроєкт про відповідальність за порушення комендантської години: визначено розмір штрафів.